Контакт

Надворешна политика

Попоски во Брисел: Обединувањето околу вредностите е покорисно од цртањето нови граници

Објавено пред

Вистинските вредности се подзаборавени, а обединувањето околу нив е покорисн отколку да се прецртуваат постојните граници, изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски кој во вторникот во Брисел оствари средби сo членови на Европскиот парламент, во светло на дискусиите околу Резолуцијата за Република Македонија.

dobivaj vesti na viber

 

„Регионот минува низ фаза на тензии и прашалници за иднината. ЕУ е истовремено под влијание на внатрешните проблеми. Во такви околности, за нас е најпаметно да се обединиме околу интеграција во Унијата и вистинските вредности кои се подзаборавени. Тоа е секако покорисно, отколку да си ги прецртуваме границите. Брисел може да помогне со тоа што ќе го направи членството достижно и реално за оваа генерација македонски граѓани“, истакна Попоски.

Шефот на македонската дипломатија се сретна со Алојз Петерле ко-пресетдавач со Мешовитиот парламентарен комитет РМ-ЕУ, Иво Вајгл, известител за Република Македонија во ЕП, Дејвид Мекалистер претседавач со Комисијата за надворешни работи на ЕП-АФЕТ, Елмар Брок, претседател на Европските федералисти, Жозеф Дол, претседател на Европската Народна Партија, како и со повеќе членови на Комитетот за надворешни работи на ЕП, меѓу кои и Тонино Пицула, Туне Келам и Чарлс Танок./крај/мф/сн

Македонија

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Објавено пред

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во врска со гарантирањето на човековите права од страна на Владата и, генерално, властите, изјави Стефан Андоновски, меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Според него, јасно е дека Владата е најкорумпираниот елемент на државата.

„И ако ги анализираме и претходните извештаи, јасно е дека ставот на Стејт департментот од опоменувачки во последните три години стана осудувачки за работата на оваа Влада и од умерена и внимателна критика прерасна во директна осуда на она што Владата го прави“, рече Андоновски.

Тој додава дека корупцијата стана неизлечива болест за оваа Влада.

„На 47 страници 22 пати извештајот зборува за висока корупција во сите ешалони на власта. И ако во 2020 или 2021 година државни службеници биле сметани за корумпирани, сега корумпирани се цели слоеви на владејачката елита. Во судството, од одредени примери на погрешно судиско однесување, сега неправдата и корупцијата прераснаа во проблем број 1 и на граѓаните и на меѓународните партнери. Отсуството на судска независност и драстично намалената доверба – најниско измереното ниво на доверба во правосудниот систем од независноста на земјата, односно четири отсто, само ги покажува вистините што сите ние ги живееме секој ден.

Извештајот ја лоцира и одговорноста. Екстремно ниската доверба на јавноста во судството се должи на значителна судска корупција затоа што судиите намерно ги одложуваат судењата или апелациските разгледување за да овозможат стапување во сила на институтот застареност. И за ова не е виновно само правосудството, јасно е дека е виновна Владата“, нагласи тој.

Андоновски наведе делови од извештајот: „Владата не секогаш ги почитувала судската независност и непристрасноста. Владата не ја почитувала. Случаите на несоодветно однесување на судството, несоодветниот политички и деловен притисок на судиите“ се дел од причините за мизерната состојба во судството. Затоа, Ковачевски, ако почнува ветинг, тој треба да почне од себе. Да се прочисти себе од Владата затоа што тој е оној што владее со непотизам, купување услуги, лична корист и судир на интереси.

Извештајот алармира и за директни злоупотреби од страна на припадниците на безбедносните сили, извештаи дека полицијата злоупотребувала притвореници и затвореници и употребувала прекумерна сила, полициски распити на новинари за т.н. информативни интервјуа. Извештајот забележува и нечовечко и понижувачко постапување и тешка пренатрупаност во одредени затворски одделенија. На крајот, новинарските слободи се сериозно засегнати“, рече Андоновски.

Јасно е дека сите гледаат оти корупцијата ја јаде Владата на ДУИ и СДСМ, заклучи Андоновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првпат Македонец ќе оценува напредок на друга држава: Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, објави дека мониторинг-комитетот на Парламентарното собрание на Советот на Европа го избрал за известител за Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

„Тоа значи дека во следниот период ќе го следам прогресот на Босна и Херцеговина во делот на исполнување на обврските што оваа држава ги има преземано кон Советот на Европа, пред сè, во делот на почитувањето на основните човекови права, владеењето на правото, борбата со криминалот и корупцијата, изборните реформи, како и воспоставувањето функционална правна држава.

Ова е огромна чест за мене. Но, во исто време претставува признание за Македонија затоа што македонски пратеник, конечно, е во позиција да пишува извештаи и да известува за она што се случува во други држави, а не само Македонија да е под мониторинг и други да известуваат за Македонија.

Ова значи многу за Македонија затоа што значи многу за имиџот на државата, значи дека Македонија може и има политичари што може да ја претставуваат надвор од државата, а јас ќе се потрудам со целиот мој капацитет и со целиот мој авторитет да направиме добри работи за регионот, од кој дел секако е и Босна и Херцеговина“, вели Николоски.

Тој се надева дека државата ќе напредува и дека во Сараево, во Бања Лука, во Мостар и во другите градови ќе има напредок кон едно пофункционално владеење на правото, напредок кон една хармонизирана држава, напредок кон исполнување на обврските што ги има Босна и Херцеговина кон Советот на Европа и, како што рече, почитување на Дејтонскиот мировен договор и сите други одлуки што ги имаат донесено Советот на Европа, ЕУ и ОН за Босна и Херцеговина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи – Давидоју: Во фокусот пристапните преговори во ЕУ и реформите

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, амбасадорот Адријан Давидоју, кој престојува во работна посета на нашата држава.

dobivaj vesti na viber

Османи ја поздрави одлуката за назначување специјален претставник за Западен Балкан како израз на интересот на Романија за севкупните процеси во регионот, вклучително и во Северна Македонија.

Во фокусот на разговорите беа почнатите пристапни преговори за членство на нашата земја во Европската Унија, реформскиот процес и конзистентната политичка и техничка поддршка на Романија во тој контекст. Беше направен осврт и врз планираните уставни промени, со кои дополнително ќе се зајакнат демократските капацитети на нашата држава и општество.

Соговорниците разменија мислења за предизвиците на претседавањето со ОБСЕ и беа презентирани досега преземените активности на нашето претседавање со Организацијата во 2023 година. Се разговараше и за претседавањето со САД – Јадранската повелба, како и подготовките за претседавањето со процесот за соработка во Југоисточна Европа, кое почнува во јули.

Во однос на последната средба на делегациите на Косово и Србија, беше нагласено дека изнаоѓањето решение за отворените прашања е од суштинско значење за целиот регион, а одлуката разговорите да се реализираат во Охрид претставува важно признание за Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт9 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија10 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион13 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ15 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија18 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија19 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија19 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија20 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија20 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија21 час

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија23 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија23 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија23 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа24 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет24 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет1 ден

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија2 дена

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 дена

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 дена

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија2 дена

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...