Контакт

Надворешна политика

ПССЕ: Изборите беа суштински чекор во решавањето на длабоката политичка криза

Објавено пред

 

Предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 11-ти декември беа суштински чекор во решавањето на длабоката политичка криза која траеше две години, при што главните политички сили се согласија на серија законски и институционални промени за да се обезбеди рамноправно учество на овие избори, се вели во заклучоците на ПССЕ по набљудувачката мисија на изборите во Македонија, пренесува МИА.

 

Штефан Шенах, кој ја предводеше делегациајта на ПССЕ во Македонија, потсети на контекстот во кој се одржаа изборите, поточно на политичката криза која траеше две години, по бојкотот на Парламентот од опозицијата, и масовната интервенција на Еропската унија која доведе до напредок со измени во Владата, формирањето на СЈО, амнестијата.

 

„Се досега не е создадена влада и тоа не загрижува, ние како Совет на Европа треба да го следиме тоа“, рече тој. Во заклучоците на ПССЕ се посочува и дека основните прашања, како што се запишувањето на гласачите и медиумите, се уште треба да се решат трајно.

 

„Кампањата беше конкурентна, но таа се одржа во клима која се карактеризира со недоверба на јавноста во институциите и во политичкиот естаблишмент, и сомневањата за притисок врз гласачите. Изборната администрација, работеше многу на подготовките за изборите и не ги испочитува сите рокови, но на денот на изборите тие беа општо добро спроведени и поминаа без поголеми инциденти“, се вели во заклучоците.

 

Во нив се оценува и дека правната рамка генерално е погодна за спроведување демократски избори. „Значителното подобрување на изборното законодавство во 2015 година дозволи да се следат претходните препораки на ОДИХР/ОБСЕ и Венецијанската комисија. Дополнителните измени во 2016 година воведоа привремени механизми за меѓупартиски надзор на клучните аспекти на изборниот процес. Сепак, некои препораки не беа следени или пак се нејасни или во конфликт со други закони. Покрај тоа, додека процесот на реформи ужива поддршка од четирите најголеми политички партии, одлуките беа носени и под притисок на времето и без консултација со заинтересираните релевантни изборни страни“, стои во заклучоците на ПССЕ.

 

Подготовките на ДИК за изборите, се наведува во заклучоците, биле попречени од неефикасната внатрешната организација, со што се политизирале одлуките и биле скратени законските рокови.

 

„Неколку рокови беа пропуштени и некои постапки не се разјаснети. Активностите на ДИК не беа секогаш транспарентни, бидејќи нејзините состаноци често се одржуваат на затворени седници и таа секогаш не ги објавиуваше своите одлуки. Комисиите на пониско ниво обично работеле на професионален начин, иако некои од нив немале соодветни простории, навремено финансирање и опрема“, вели ПССЕ во заклучоците.

 

Посочува дека вкупно 1.784.416 гласачи се регистрирани во Македонија и оти за решавање на долготрајната недоверба во точноста на избирачкиот список, за прв пат ДИК ги разгледувала гласачите регистрирани со пресекување и проверка на повеќе бази на податоци и спроведување на теренски проверки.

 

„Спроведената контрола  не е гаранција за траен напредок бидејќи таа се однесуваше само на овие избори. Правните и структурни недостатоци за одржување на гласачките листи се уште треба да се решат. Процесот на ревизија ја подобри точноста на регистрираните гласачи, но се чини дека таа доведе некои граѓани да бидат лишени од можноста да гласаат на овие избори“, се вели во заклучоците.

 

Во нив се додава дека ДИК регистрирала шест политички партии и пет коалиции за овие избори. – Општо земено, никој не беше исклучен,  но регистрацијата со нејасните правни рамки, доведе до  одбивање на кандидатски листи на две партии врз некохорентна соснова.  Во согласност со подобрената квота за учество на жените, 41 процент од кандидатите беа жени, иако тие беа на врвот само на четири од 58 листи, посочува ПССЕ.

 

Во врска со медиумите се посочува дека медиумскиот пејсаж кој, како што велат од ПССЕ, е многу разнолик, е поделен по политички и етнички линии.

 

„Кандидатите можат да водат кампања во јавните и приватните медиуми преку слободно и платено политичко рекламирање. Јавните медиуми-јавниот сервис  во голема мера им обезбедија на кандидатите правична покриеност во вести. Некои од приватните медиуми покажаа пристрасност во корист на владејачката партија. Голем број соговорници на ММНИ, вклучувајќи и новинари, изразија загриженост во врска со самоцензурата и уредувачката независност, поради политичките и бизнис интересите ги фаворизираа владејачките партии. Во согласност со последните законски измени е забрането финансирање од владата на рекламирање и покривање на државните службеници за време на кампањата, значајните медиумските реформи предвидени во Договорот за Пржино треба допрва да се спроведат“, вели ПССЕ.

 

Во заклучоците се потенцира и дека темите поврзани со меѓуетничките односи се истакнале во кампањата, вклучувајќи институционални односи меѓу етничките Албанци и етничките Македонци.

 

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија активно бараше гласови од албанската етничка заедница, вклучително и од кандидатите од етничките Албанци. Известувањето на медиумите за кандидатите Роми често беше со стереотипи. Промените во законот и донесување на Правилникот на ДИК ги зајакна правните гаранции за решавање на споровите. Најголемиот дел од претставките до изборната администрација и судовите, сепак, беа отфрлени поради процедурална или правна основа. Управниот суд ја одржа својата расправи на затворена седница. Голем број на соговорници на ММНИ изразија загриженост во врска со независноста на судството. И покрај тоа што има подобрување во законот за спроведувањето на изборните постапки за решавање на споровите, сепак тоа не обезбеди целосен ефективен правен лек“, се вели во заклучоците./крај/мф/бс

 

Македонија

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Објавено пред

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани со неговото вчерашно интервју за бугарски медиум.

„Никаде во светот не се преговара за идентитет и за својот мајчин јазик“, додава тој.

Во однос на окупацијата од страна на фашизмот вели дека била присутна насекаде во Европа и светот.

„Таа е окупација, но не е причина да кажете дека цел еден народ, без разлика дали е македонскиот, албанскиот, бугарскиот, српскиот, е окупатор. Затоа велам администрација. Затоа што тогашното раководство на Бугарија, царска Бугарија, се приклучува и донела одлука да му се приклучи на третиот пакт, како што знаеме сите, и тоа е факт. Но, денес да зборувате за фашистичка Бугарија, фашистичка Германија, да зборувате за цела една нација, да зборувате за денешните генерации како резултат на одреден дел предци што тоа го направиле. Тоа не е поглед кон иднината“, смета премиерот.

Според него, прашањето е дали ги употребуваме вистинските зборови за да градиме пријателство или не.

„Треба да ги прифатиме историските факти, треба да ги признаеме грешките, да не заборавиме на минатото, но, секако да си простиме, да си подадеме рака и да одиме заедно заради тоа што тоа е најмалку што нашите деца го очекуваат од нас“, вели Заев.

Тој нагласува дека постојат факти што може да ги потврдат сите, а тоа е дека царска Бугарија во 1941 година застанува на страната на тројниот пакт, на фашизмот, но, како што вели, во тие моменти никој не ги прашал Бугарите на референдум за нивната определба за да можеме денеска цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка.

„Тоа не е пријателство, тоа не е европски. Зарем заборавивме дека и во нашата Македонија и тогашна Југославија имаше соработници на окупаторите, на фашистите, домашни предавници. Тоа не ги прави фашисти ниту денешните Германци, Италијанци, Бугари, Јапонци или слично. Европа ги реши прашањата на европски начин, треба и Балканот да ги реши прашањата на европски начин  ако сака да продолжи кон Европа“, вели македонскиот премиер.

Тој посочи дека ги разбира реакциите од јавноста, но додава дека лидерите треба да ја водат државата.

„Јас целосно ги разбирам поривот на чувствата на одредени сограѓани. Антифашистичката борба е дел и од моето семејство, дел од градот во кој живеам. Дел од мојата татковина. Но, тоа историско минато не треба да нè ограничува во трасирањето на патот на нашата европска иднина. Дури 85 % од граѓаните се за интеграција во ЕУ и ако не гледаме низ призмата на простувањето, низ призмата на пријателството, низ призмата на подавањето рака, треба да знаеме дека тоа не е начин за исполнување на целта на патот по кој тргнавме“, истакна премиерот Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров: Македонската суштина е бесмртен вирус против кој залудно се бара вакцина

Објавено пред

Идејата на договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите за ние да се занимаваме со сегашноста и иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во однос на преговорите со источниот сосед.

Тој повикува билатералните прашања да се решаваат без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ.

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со…

Posted by Никола Димитров – Nikola Dimitrov on Четврток, 26 ноември 2020

„Македонскиот јазик и самоопределување, државотворноста и идентитетот, ниту може да бидат пречка за интеграција со Унија, која почитува културни и јазични различности како темелна вредност, ниту може да бидат пречка за вистинско пријателство бидејќи тоа секогаш се базира на заемна почит“, нагласува Димитров во својата објава.

Според него, ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности, од кои, како што вели, нема отстапување.

„Ова е бесмртниот вирус на идеали против кој залудно се бара вакцина“, порачува вицепремиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира.

„Никој не ги прашал Бугарите на референдум за да можеме денеска цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка“, рече Заев образложувајќи ги своите ставови од вчерашното интервју.

Тој наведе дека и во Македонија имало соработници на окупаторите.

„Во исто време имам обрска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување кон решение. Треба да се соочиме со тие прашања од историјата и да развиеме капацитет за простување. Европските народи се договорија да не заборават, но да си простат“, рече Заев.

Тој вели дека во 1948 се заладиле односите во тогашна Југославија и Бугарија и постоела железна завеса. Премиерот заедничката историја со Бугарија ја гледа во тоа што, според него, во историјата имало луѓе што истовремено се чувствувале и како Македонци и како Бугари.

Заев за отсранувањето на спомен-плочите на кои пишува „бугарски фашистички окупатор“ вели дека тоа е во согласност со договорот за пријателство со Бугарија.

„На некои од плочите каде што пишувало бугарска фашистичка рака и бугарски фашистички куршум е оставено фашистички куршум, фашистичка рака, затоа велиме да не заборавиме, но преку простувањето да внимаваме. Тоа е направено на целата територија на државата, на многу места, најголем дел надлежни се самите општини“, рече Заев.

„Дајте да живееме денес, време е денес да создаваме историја, историја што обезбедува иднина за младите генерации“, повика Заев.

„Не знам дали ќе помогне интервјуто, сакам да му помогнам на мојот македонски народ“, одговори Заев на прашањето дали интервјуто ќе помогне или одмогне во прговорите со Бугарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет2 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија3 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија4 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион4 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа5 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион7 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија8 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт9 часа

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа11 час

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија12 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет13 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет14 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија14 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Свет1 ден

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија1 ден

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија1 ден

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Досие