Контакт

Надворешна политика

Иванов: Меѓусоседските односи секогаш можат да бидат подобри

Објавено пред

Меѓусоседските односи во регионот секогаш можат да бидат уште подобри, порача претседателот Ѓорге Иванов во рамки на учеството на 4-от регионален претседателски самит во Будва.

„Очекуваме придвижување на целиот регион со цел сите ние да станеме дел од ЕУ, а основа за тоа се добрососедските односи и мора на тоа да работиме. Никогаш не треба да бидеме задоволни од постојната состојба, На пример во економијата и трговската размена постои голем потенцијал кој се уште не е искористен“, рече Иванов.

„Овие самити досега помогнаа да ги идентификуваме областите каде треба да ја зајакнеме нашата меѓусебна соработка. Исто така зајакнаа доверба меѓу нас и во поттикнување на добрите меѓусоседски односи со една отворена и искрена дискусија за прашања што некогаш во минатото не оптоварувале и како трето ја праќаме пораката дека ние имаме заедничка иднина“, рече Иванов.

Сите, нагласи тој, имаме цел да бидеме во оној заеднички дом кој го нарекуваме Европа.

„Сите имаме цел преку нашите реформи и идеи кои ги претставуваме на вакви самити да реализираме еднаков амбиент во целиот наш регион. Да се почитуваат европски критериуми, европски принципи и европски вредности“, рече Иванов.

На заедничката прес-конференција албанскиот претседател Бујар Нишани одговарајќи на новинарско прашање рече дека односите меѓу Албанија и Македонија се исклучително добри.

„Изолираните и провокативните инциденти се нешто со кое мора судството да се справи и да постапи по нив. Но тие неможат да ги нарушат одличните односи кои постојат меѓу нашите две држави“, рече Нишани.

Според него, Албанија одиграла и се уште игра непроменета улога која е во интерес на зачувување на стабилноста, мирот и просперитетот во регионот. /крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи: Потребна е Влада што ќе гарантира стабилност и европска перспектива

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бујар Османи, денес оствари средба со шефот на делегацијата на Европската Унија во земјата, Самуел Жбогар.

На средбата било разговарано за текот на изборите и постизборната атмосфера во насока на политичката стабилност на земјата.

„Во сложени околности под притисок на предизвиците од пандемијата имавме фер, слободни и компетитивни избори, на кои граѓаните покажаа политичка зрелост потврдувајќи ја европската перспектива на земјата“, истакна Османи изразувајќи притоа надеж дека европската перспектива ќе биде потврдена и во постизборниот период при создавањето на новото политичко мнозинство.

„На земјата ѝ е потребна стабилна и функционална влада, со европска перспектива, која ќе може адекватно да се подготви и да ги почне претстојните преговорите со Европската Унија, како и да биде гарант за регионалната стабилност при решавање на важните регионални прашања“, посочи Османи.

Вицепремиерот изрази задоволство од постигнатиот консензус во Европската Унија за повеќегодишната финансиска рамка поздравувајќи го притоа и зголемувањето на средствата предвидени за земјите од Западен Балкан за 10 %.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба на Димитров со шефот на ОБСЕ/ОДИХР: Успешно спроведените избори даваат можност за формирање влада летово

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари завршна средба со Лаима Андрикиене, шеф на Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на предвремените парламентари избори на 15 јули, со цел размена на мислења за изборниот процес и изборниот ден, а согласно првичните наоди на Мисијата.

Министерот Димитров изрази благодарност до ОДИХР за успешно спроведената набљудувачка мисија за предвремените парламентарни избори, реализирана во услови на пандемија, како дополнителна вредност на севкупниот изборен процес.

„Успешно спроведените избори даваат можност за формирање на политичка влада во текот на летото, која ќе се посвети на продолжување на клучните реформски процеси во државата, вклучително и надминување на слабостите на изборниот процес и неговата законска регулатива, согласно препораките на ОДИХР. И покрај отежнатите околности од пандемијата, граѓаните имаа можност врз основа на компетитивна кампања на политичките партии и слободните медиуми да донесат информирани одлуки и да ја изразат својата волја на демократски начин“, рече Димитров.

Тој потенцира дека изборите беа организирани во согласност со европските стандарди и препораките од здравствените власти за заштита на здравјето на граѓаните како основен прерогатив на Владата.

Шефот на набљудувачката Мисија, Андрикиене, истакна дека изборите беа спроведени на ефикасен начин земајќи ги предвид меѓународните стандарди и здравствените протоколи. Таа ги пренесе главните точки на прелиминарните наоди на Мисијата, како и очекувањата да продолжат реформите за подобрување на изборното законодавство и зајакнување на капацитетите на изборните органи.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЕУ објави нова листа на земји на кои ќе им биде дозволен влез, Македонија повторно ја нема

Објавено пред

Советот на Европската Унија усвои нова листа на земји на чии државјани од 16 јули ќе им е дозволен влез во земјите на ЕУ, но на неа повторно ја нема Македонија. Од листата, на која има 13 земји, тргнати се Србија и Црна Гора поради влошената состојба со коронавирусот. Од Брисел наведуваат дека листата повторно ќе биде ажурирана за две недели.

Врз основа на критериумите, кои, пред сѐ, ги опфаќаат епидемиолошката ситуација и мерките на заштита, државите членки на ЕУ од 16 јули постепено треба да ги укинуваат ограничувањата за патувања за жителите на Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и на Кина, која е подложна и на услов за реципроцитет за патувања на граѓани на ЕУ на нејзина територија.

Станува збор за земјите што беа на листата на Советот на ЕУ, која се применуваше од 1 јули, со исклучок на Србија и Црна Гора, кои се отстранети поради влошување на епидемиолошката ситуација.

Третите земји, на чии граѓани им е дозволено патување во ЕУ, мора да имаат број на нови случаи на Ковид-19 во текот на последните 14 дена на 100.000 жители блиску или под просекот на ЕУ, да имаат стабилен или опаѓачки тренд на нови случаи во претходните 14 дена, а се зема предвид и вкупниот одговор на третите земји на коронавирусот вклучувајќи аспекти како тестирање, надзор, следење на контактите, задржување, лекување и известување, како и сигурноста на информациите.

Препораката на Советот на ЕУ не е правно обврзувачки инструмент и властите на земјите членки остануваат одговорни за спроведување на содржината на препораката.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија46 минути

Министерство за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет3 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет3 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија3 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет4 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија4 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет4 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет5 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија15 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет17 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија20 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ21 час

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија21 час

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија22 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија22 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија22 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија23 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија23 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија24 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Досие