Контакт

Надворешна политика

ЕК: Јункер стои зад заложбите за решавањето на кризата во Македонија

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, стои зад еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во однос за заложбите за решавањето на политичката криза во Македонија, соопштиле од Комисијата.
 

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер, стои зад еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во однос за заложбите за решавањето на политичката криза во Македонија, соопштиле од Комисијата.

 

„Претседателот Јункер стои зад сите 27 членови на неговиот Колеџ“, изјавил портпаролот на Јункер, Маргаритис Схинас, јавува во вторникот дописникот на МИА од Брисел.

Портпаролката на Хан, пак, Маја Коцијанчич, посочила дека официјален Брисел очекува политичките лидери во земјата да се однесуваат одговорно кон граѓаните.

„Она што можам да го кажам, најверојатно веќе го знаете. Ние продолжуваме да ги повикуваме политичките лидери во Македонија, во интерес на земјата и на граѓаните, итно да најдат одржлив политички компромис и да истапат со конкретен предлог што ќе помогне да се реши, односно да се најде решение за кризата којашто сé уште е во тек“, истакнува Коцијанчич.

Според информациите од ЕК, неделава се очекува да продолжи дијалогот на четворицата политички лидери во нашата земја (Груевски, Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети) со посредство на амбасадорите на ЕУ и САД, Аиво Орав и Џес Бејли. Доколку се постигне некаков договор, Комисијата ги чека лидерите да се вратат во Брисел, па дури и идната недела истиот да го парафираат во придружба на комесарот Хан./крај/мф/бс

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Влатко Ѓорчев го информира потпретседателот на шпанскиот Сенат за политичките случувања во земјата

Објавено пред

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, како шеф на делегацијата во Парламентарното собрание на ОБСЕ (ПС на ОБСЕ), учествува на конференција за жртвите на тероризмот, што се одржува на 15 и 16 ноември 2018 година во Мадрид, во организација на Сенатот на Шпанија и ПС на ОБСЕ.

Како што информираат од неговата партија, Ѓорчев остварил билатерална средба со потпретседателот на Сенатот на Шпанија, Педро Санз Алонсо.

На средбата Ѓорчев го информирал Алонсо за актуелните политички случувања во Македонија и за соработката помеѓу двете држави.

Покрај Педро Санз Алонсо, на конференцијата пред пратениците се обратиле и Макис Воридис, претседател на ад хок комитетот на ПС на ОБСЕ за борба против тероризмот, Хозе Луис Санз Руиз, претседател на Комисијата за внатрешни работи на Сенатот на Шпанија и други говорници.

Ѓорчев исто така разменил мислења и со претставници на организациите на жртвите од тероризмот од Шпанија, САД, Франција и од Белгија.

Учесниците во дискусијата ја нагласиле потребата за заеднички и координиран пристап во борбата против тероризмот, вклучително и преку спроведување на релевантните меѓународни обврски, а се фокусирале и на потребата за зајакнување на контролата на границите и подобрување на размената на информации на сите нивоа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска и Димитров на брифинг со амбасадорите на земјите членки на НАТО  

Објавено пред

Во Владата на Република Македонија, по покана на заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за одбрана, Радмила Шекеринска, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се одржа брифинг со амбасадорите на земјите членки на НАТО, акредитирани во Република Македонија.

Брифингот беше посветен на актуелностите поврзани за пристапниот процес за интеграција на Република Македонија во Северноатлантскиот сојуз и тој имаше цел амбасадорите на земјите членки на НАТО да бидат информирани за досега преземените чекори, како и претстојните активности во рамките на пристапниот процес за членство.

На средбата со амбасадорите двајцата министри детаљно ја презентираа програмата за продолжување на реформите, која претставува составен дел од процесот за пристапување на земјата во НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сијарто во телефонски разговор со Димитров: Почната е процедурата за азил на Груевски

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, во телефонски разговор со македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров, потврдил дека поранешниот премиер Никола Груевски поднел барање за азил и дека веќе е почната правната процедура.

„За време на разговорот, министерот Димитров посочи дека во случајот станува збор за осуденик против кого се водат уште неколку други судски постапки за сериозни кривични дела. Министерот воедно ја потенцира важноста на принципот на владеење на правото, кој претставува темелен европски принцип. Притоа укажа на парадоксалноста на ситуацијата да се бара политички азил во земја членка на ЕУ од страна на личност во чие време на владеење земјата кандидат за членство во ЕУ беше карактеризирана како заробена држава и од страна на самата Европска комисија“, соопшти македонското МНР.

Сијарто нагласил дека унгарската поддршка за реализација на аспирациите за европска и евро-атлантска интеграција на Република Македонија, како и добрата билатерална соработка меѓу двете земји, ќе продолжат и во иднина.

Од Министерството посочуваат дека телефонскиот разговор бил на иницијатива на Димитров.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Македонија12 часа

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија13 часа

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Македонија14 часа

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија16 часа

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Македонија17 часа

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија17 часа

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Македонија18 часа

Во битката со аерозагадувањето приоритет се домаќинствата и транспортот

Со двегодишен план и стратегија за справување со аерозагадувањето и дополнителни 1,5 милион евра за интервентни мерки за две години...

Македонија20 часа

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментот се водат во Министерството за внатрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија20 часа

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија20 часа

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија20 часа

Невладините организации укажаа на сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации, меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, „Цивил“, Македонското здружение на младите правници, „Евротинк“, МОФ, „Транспаренси интернешнл“ и „Транспарентност...

Македонија20 часа

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток21 час

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток21 час

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија22 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа23 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија24 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија24 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија1 ден

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Досие