Контакт

Надворешна политика

Европарламентарците задоволни од сработеното, очекуваат фер и кредибилни избори

Објавено пред

Бриселската тројка Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн во петокот порача дека подготовките за предвремените парламентарни избори течат според планираното и дека нивните очекувања се дека по изборите новата влада веднаш ќе се посвети на Итните реформски приоритети и враќањето на Македонија на евроатланскиот пат.

„Сите состаноци кои ги имавме тука покажуваат дека партиите се подготвени и дека изборите може да се одржат во една атмосфера на доверба и транспарентност. Се сретнавме и со специјалната јавна обвинителка Јанева и ја потврдивме нашата поддршка за работата на оваа институција, нагласувајќи дека е важно на СЈО да не се гледа како на тело што зазема нечија страна за време на изборниот процес. Исто така слушнавме дека помеѓу партиите има дух на соработка со кои би се избегнале инцидентите за време на кампањата и имаме добра причина да веруваме дека изборите на 11-ти декември ќе бидат фер и транспарентни и дека ова ќе значи нов почеток за Македонија. По изборите е важно резултатите да бидат признаени и да се продолжи со реформите кои беа дефинирани во Пржинскиот договор, со консензус од страна на сите политички партии“, порача словенечкиот европратеник и известувач за Македонија при Европарламентот, Иво Вајгл.

Неговиот колега, европратеникот Кнут Флекенштајн, пак, додаде дека европратениците се импресионирани од страна на набљудувачката мисија на ОБСЕ и ОДИХР и дека се надеваат оти многу граѓани ќе излезат да гласаат на изборите. Според европратеникот Едуард Кукан, подготовките за изборите досега се добри и тој се надева дека вака ќе остане и понатаму, со што во земјата ќе се одржат фер и кредибилни избори.

„Досега сé е добро, да се надеваме дека вака ќе остане и дека ќе имаме кредибилни избори, прифатени од страна на сите политички актери.  Новата влада потоа треба веднаш ќе започне со исполнување на Итните реформски приоритети, бидејќи ова е најдобриот начин да се потврди посветеноста кон евроинтеграциите и дека конечно вашата земја ќе започне да се движи кон оваа насока“, порача Кукан.

Во заедничката изјава на тројката европарламентарци, пак, тие потенцираат дека се задоволни поради тоа што „четирите главни политички партии колективно ги разбираат и почитуваат своите обврски и истовремено ги охрабруваме да обезбедат одржување на овие избори под условите неопходни за демократско изразување на волјата на граѓаните“.

„Веруваме дека резултатите од кредбилните избори ќе бидат прифатени и граѓаните ќе дадат мандат на нова владата која треба да се фокусира на имплементација на потрените реформи со кои земјата ќе се врати на евроатланскиот пат“, потенцираат тројцата европратенции./крај/мф/бс

 

Македонија

Османи – Ѓукановиќ: Нема отворени прашања меѓу Северна Македонија и Црна Гора

Објавено пред

Во продолжение на својата официјална посета на Подгорица и состанокот со својот црногорски колега, Ѓорѓе Радуловиќ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, претседателот на црногорскиот парламент, Алекса Бечиќ, претседателот на Владата, Здравко Кривокапиќ и заменик-претседателот на Владата, Дритан Абазовиќ.

„На средбите беа нагласени блиските и партнерски односи меѓу двете земји за кои беше потенцирано дека се без отворени прашања. Овие политички односи треба да бидат поттик за богата и плодна економска соработка за што постои интерес и потреба“, беше истакнато од страна на соговорниците. Акцент беше ставен и на соработката на двете земји сојузници во рамките на евро-атлантските механизми за соработка и особено во процесот на интеграцијата во Европската Унија“, соопшти МНР.

Османи рекол дека двете држави се залагаат за една заедничка цел, а тоа е вложување посебни напори за брза имплементација на потребните реформи на патот на целосната интеграција во Унијата.

„На тој пат би сакал да ја истакнам важната соработка со Црна Гора и особено да изразам огромна благодарност за нејзината цврста и безрезервна поддршка за нашите стратешки цели и определби“, нагласил министерот Османи посочувајќи дека членството на Северна Македонија и Црна Гора во Европската Унија ќе значи отворање нови перспективи за нашите земји и за граѓаните, како и консолидирање на европската перспектива на целиот регион.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Без разлика на предизвиците, интеграцијата во ЕУ нема алтернатива

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, во рамките на официјалната посета на Црна Гора оствари средба со црногорскиот колега Ѓорѓе Радуловиќ. На средбата беа реафирмирани традиционални и пријателски односи меѓу двете земји, а беше нагласена и подготвеноста да се изнајдат конкретни форми за збогатување на секторската соработка, особено во реалниот сектор – економијата, размената, туризмот итн.

„Секогаш е убаво да се биде меѓу пријатели, во посета на пријателска земја, а Северна Македонија и Црна Гора се добар пример за тоа. Денешната посета на Црна Гора ја сметам за важна како за нашите билатералните односи, за кои исто така сметам дека се одлични, така и за целиот регион, кој сѐ уште е обременет со сериозни предизвици, особено за неговата европска иднина“, истакна Османи упатувајќи благодарност до колегата Радуловиќ за пријатното гостопримство на неговата прва посета на Подгорица.

Покрај билатералните односи, на средбата беа отворени и темите за соработката во рамките на НАТО-сојузништвото, како и заокружувањето на европската перспектива на двете земји .

„Процесот на проширување на ЕУ, или да се изразам попрецизно – заокружување или обединување на континентот во еден сојуз – нема алтернатива. Кога се работи за членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ, не се поставува прашањето дали, туку како и кога!“, истакна Османи.

Посетата на министерот Османи во Подгорица продолжува со негови средби со претседателот на државата, Мило Ѓукановиќ, претседателот на црногорскиот парламент, Алекса Бечиќ, премиерот Здравко Кривокапиќ и потпретседателот на Владата, Дритан Абазовиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Објавено пред

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и дека се работи за надминување на проблемот со регистрацијата на вакцините.

„Имаме договор, разговараа премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, и српскиот претседател, Александар Вучиќ. Вучиќ реши да им помогне со 8.000 вакцини. Ние помагаме да се регистрираат вакцините на ‘Фајзер’ во Северна Македонија. Ние работиме со нив. Проблемот може да биде во тоа што тие добиле вакцини на Фајзер’, но не биле регистрирани. Поентата не е само да се дојде и да се купи вакцината, но има многу повеќе работи зад завесите. Регистрација од соодветната агенција, план за вакцинација. Ние сме една од ретките земји што имаме соодветен информативен систем. Нашите граѓани знаат како да се пријават за вакцината, сè е транспарентно. Слушнав приказни од луѓе од други земји каде што велат дека немаат идеја како да се пријават, кои им се приоритетни групи“, изјави Брнабиќ.

Таа информира дека со изутринава ја надминале бројката од 50.000 вакцинирани лица во Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ3 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет4 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ5 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет5 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија8 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет9 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ10 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ10 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија11 час

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет11 час

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија11 час

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион12 часа

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет1 ден

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет1 ден

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет1 ден

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија1 ден

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа1 ден

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија1 ден

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Досие