Контакт

Македонија

„Ние одлучуваме!“: Граѓани се жалат дека ги нема на Избирачкиот список

Објавено пред

 

На бесплатната СОС линија 0800 88 888, на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“, во недела до 12 часот, добиени се повеќе повици од граѓани со поплаки дека ги нема на Избирачкиот список и поради тоа не можат да си го остварат гласачкото право.

Во консултации со Државната изборна комисија (ДИК), добиена е информација дека постои опција граѓаните кои ги нема во изводите од Избирачкиот списокот, да постојат на посебниот извод за гласање во странство, иако не поднеле пријава за гласање во странство.
Од таму ги советуваат граѓаните, доколку ги нема во изводот од Избирачкиот список, да побараат од избирачкиот одбор на нивното гласачко место да извршат проверка во посебните изводи од Изборниот список за гласање во странство. „Доколку ги има на посебниот извод, граѓаните ќе можат да си го остварат своето гласачко право и нивниот глас ќе се смета како важечки на територијата на Република Македонија“, велат од граѓанската акција.

Доколку ги нема воопшто на Избирачкиот список, граѓаните имаат право на приговор до Државната изборна комисија (ДИК). Образецот за приговорот може да се најде на следниот линк: https://drive.google.com/file/d/0B8ZpCwro9h-zMDJtU0dYeW9laVk/view. Приговорите граѓаните лично или преку овластен застапник ги поднесуваат до ДИК. Приговорите можат да се достават и до Општинската изборна комисија која е должна да ги достави до ДИК. ДИК се должни во рок од 4 часа од приемот на приговорот да донесат решение со кое ќе го уважат или одбијат приговорот. Доколку приговорот е уважен, а гласањето сѐ уште е во тек, граѓаните врз основа на ова решение ќе можат да си го остварат гласачкото право. Доколку приговорот е одбиен, граѓаните имаат право на тужба пред Управниот суд во рок од 24 часа од приемот на решението.

Граѓаните кои имаат проблеми со пополнување на приговорот, можат да се јават на бесплатната СОС линија 0800 88 888 или преку е-mail [email protected] при што ќе им се помогне да ги пополнат приговорите и ќе им се даде соодветна правна помош.
Граѓаните при остварувањето на своето гласачко право, доколку забележат нерегуларности во однос на нарушување на тајноста на гласањето, изборни притисоци, веднаш да пријават до набљудувачите, овластените претставници на подносителите на листите или избирачкиот одбор на гласачкото место и да бараат да се состави забележи во записник повредата, која понатаму ќе може да биде основа во постапка за заштита на избирачко право.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Објавено пред

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање во внатрешните работи на Северна Македонија, дека сака да и наштети и да ја понижи.

Џамбаски вели дека ова е уште една антибугарска кампања и намерна провокација, и тоа на прашање каде што не се потребни тензии.

Според Џамбаски, Милановиќ е загрижен поради барањата на Софија за промена на некои делови од историјата во македонските учебници, што е услов Бугарија да даде зелено светло и да овозможи отворање на преговорите за влез на официјално Скопје во ЕУ.

Осудувајќи ја изјавата на Милановиќ, Џамбаски вели дека хрватскиот претседател се меша во внатрешните работи на Бугарија, со најавата дека отворено ќе се спротивстави на бугарските услови за членство на Македонија во ЕУ.

„Шефот на хрватската држава е огорчен од фактот дека ваквите активности против РСМ доаѓаат од земја која е членка на ЕУ. Јас сум огорчен и од фактот дека една членка на ЕУ напаѓа друга и зазема силна страна во спорот во кој тој не е вмешан“, напиша Џамбаски.

Тој вели дека однесувањето на Милановиќ е неодговорно поради тврдењето дека Бугарија сака да и наштети на Македонија и да ја понижи.

„Морам уште еднаш да повторам … Нашата долгорочна битка е во учебниците што ги образуваат новите генерации во РСМ …“, напиша Џамбаски.

Вчера, за време на состанокот во рамките на процесот Брдо-Бриони на Брдо кај Крањ, Милановиќ рече дека не сите земји биле на исто ниво за време на преговорите за пристапување во ЕУ, а што се однесува до Северна Македонија, тој рече дека земјата е во невозможна позиција.

Тој рече дека се работи за некои услови што Бугарија и ги постави на Северна Македонија во напредната фаза на европскиот пат, и се однесува на содржината на некои учебници по историја.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицевски: Корекција на законот за клинички центар и средба со опозицијата, па потоа деблокада

Објавено пред

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара средба со власта за законот за изградба на клинички центар и дотогаш најавува блокада во законодавниот дом.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, изјави дека неопходни се измени на законското решение.

„Законот за клинички центар ќе биде блокиран сè до моментот додека тој предлог на закон од 35 листови со коишто бараат да потрошат пола милијарда евра не го поправат и исправат и не седнат со опозицијата да разговараат за тоа. Да ве потсетам, во 2017 година министерот Филипче во оваа сала заедно со сите членови на Комисијата за здравство и сите пратенички групи, презентираше проект дека ќе почне да се гради клинички центар. Тоа беше во 2017 година. Ние сме на средината на 2021 година, ‘К’ нема од клинички центар“, рече Мицевски.

По основ на другите обвинувања за законските решенија, тој истакна дека Законот за служба во Армијата има одредени забелешки за коишто имало реакција од одредени групации на пензионирани офицери, а ВМРО-ДПМНЕ поднеле четири суштински амандмани коишто не се прифатени од владејачко мнозинство.

„Морам да напоменам дека таков ист закон, комплетно ист закон, со 4-те забелешки вметнати од наша страна е во собраниска процедура и, за жал, на денешната седница истата таа власт којашто нè обвинува за блокада, не го става овој закон како точка на дневен ред, а во неа се опфатени сите поволности коишто ги имаат и професионалните војници во однос на добивање одредени средства, некаде околу 1.000 евра по основ на година работен стаж во случај на пензионирање и неможност државата да им најде вработување на истите“, рече Мицевски.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против граѓаните, наставниците, војниците, против здравствениот систем

Објавено пред

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со опструкции, со блокади на важни законски решенија, обвини портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Тој вели дека партијата предводена од Христијан Мицкоски по секоја цена работи на штета на граѓаните, на државата.

„ВМРО-ДПМНЕ овде во Собранието не се откажува од блокада на законот со кој државата конечно ќе добие нов современ клинички центар по речиси 80 години. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се против унапредување на здравствениот систем, против здравствените работници, против подобри здравствени услуги за сите граѓани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се и против наставниците и стручните соработници“, изјави Костадинов.

Тој нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ е против тоа над 4.700 наставници и стручни соработници во основното и средното образование да добијат вработување на неопределено време, да добијат економска сигурност. Исто така, како што рече, ВМРО-ДПМНЕ се против припадниците на Армијата.

„Тие се противат војниците да добиваат отпремнина и до 20.000 евра и да имаат други поволности при пензионирање. Тие се против стипендирање на дефицитарните кадри во Армијата и натамошно јакнење на капацитетите на одбраната. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се против граѓаните, против здравствените работници, против наставниците, против образованието, против припадниците на Армијата. Сè што е во интерес на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ го кочи, опструира и блокира“, додаде портпаролот на владејачката партија.

Затоа шест пати ВМРО- ДПМНЕ се поразувани на избори, затоа уште долго ќе се во опозиција, порача тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ1 час

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија3 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет3 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија3 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет4 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет4 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет4 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет4 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион17 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија18 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија18 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа18 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија21 час

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа1 ден

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Досие