Контакт

Општество

АХВ: Произволни и тенденциозни се наводите на СДСМ во врска бактеријата листерија

Објавено пред

Ни случајно, како што се истакнува во соопштението на СДСМ, не станува збор за нереагирање од страна на надлежните институции по утврдувањето на присуството на бактеријата листерија, реагираат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), откако претходно во средата најголемата опозициска партија се огласи дека „остро реагира на начинот на кој се однесуваат државните институции“ во врска со појавата на бактеријата од која досега се забележани четири смртни случаи

„Невистинити и тенденциозни се тврдењата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија со кои во средата преку соопштение до јавноста, по којзнае кој пат се обидоа да внесат вознемиреност и паника кај населението, по завчерашната официјална потврда од здравствените власти за појава на случаи на заболени лица од бактеријата листерија’“ се вели во писмената реакција на АХВ.

Од Агенцијата за храна и ветеринарство истакнуваат дека веднаш по добивањето на информацијата за евентуалната поврзаност на случаите на листериоза со храна, во петокот 18-ти јули, Агенцијата извршила увид во неколку фирми, кои беа наведени во епидемиолошката анкета, со цел утврдување на фактичката состојба и преземање на сите неопходни мерки. Со цел потврдување или отфрлање на поврзаноста, биле земени мостри за лабораториско испитување и извршена е контрола на активностите на фирмите, а следниот ден, во саботата 19-ти јули, биле извршени дополнителни контроли во наведените објекти.

„Со цел сведување на ризикот на минимум, од 21-ви јули, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, Агенцијата спроведе опсежно земање на мостри и од другите производители на храна од животинско потекло (во моментот земени се повеќе од 200 мостри), и спроведе сеопфатни контроли во објектите“, истакнуваат од АХВ.

Финалните резултати а не шпекулациите, како што се посочува во соопштението, ќе дадат одговор на прашањето кој е изворот на заразата. Причината поради која во првиот круг контроли се опфатени домашните производители на месни и млечни производи, се заснова на епидемиолошките испитувања спроведени од здравствените власти, при што како потенцијални, но не и дефинитивно потврдени извори се посочени одредени производи од домашно потекло.

„Паушални се тврдењата изнесени во денешното соопштение на СДСМ дека не се врши мониторинг на безбедноста на храната во домашните производствени и преработувачки капацитети. Од аспект на спроведување на превентивен мониторинг на храна, Агенцијата за храна и ветеринарство секоја година спроведува Мониторинг на безбедност на храна на одредени параметри на репрезентативен број на примероци, при што во 2013 година и тековната 2014 година не се утврдени позитивни наоди на листерија. Мониторинг програмата е одобрена и од страна на Европската унија“, порачуваат од АХВ.

Исто така, согласно Законот за безбедност на храна, сите оператори со храна се должни сами да воспостават и спроведуваат внатрешни системи на безбедност на храна (HACCP) во рамкитe на кои се спроведува и задолжително лабораториско испитување за евентуално присуство на одредени микроорганизми, меѓу кои и листериозата. Задолжителното испитување на листериозата е пропишано во Правилникот за микробиолошките критериуми за храната (Сл. Весник бр. 100/2013), кој е во целост усогласен со Регулативата на ЕУ бр.2073/2005), а инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат редовни контроли кај операторите од аспект на негово спроведување.

Што се однесува на увозот на храна, согласно Планот за контрола заснован на анализа на ризик, во текот на 2013 година Агенцијата има лабораториски испитано над 4.000 примероци за утврдување на микробиолошката исправност на храната и сите се со задоволителен резултат. Листеријата, нормално е составен дел на испитувањето.

„Како одговорна институција за безбедноста на храната, Агенцијата за храна и ветеринарство и во наредниот период останува посветена на заложбите за темелно и со факти аргументирано расветлување на овој случај, со цел граѓаните да добијат вистинска слика за безбедноста на храната која ја консумираат“, се заклучуваа во реакцијата

Притоа се даваат податоци дека листериозата е голем здравствен проблем, пред сé во развиените земји (Европа, Америка и сл). Годишната инциденца на ова заболување во поголем број на земји од ЕУ просечно се движи од 2-10 пријавени случаи на 1.000.000 жители (0,3/100.000 жители). Во последните години, листериоза била пријавена во 23 земји-членки на ЕУ и била петта од најчестите зоонозни инфекции регистрирани во Европа, после Campylobacter, Salmonella, итн. Во 2012 година, бројот на пријавени потврдени случаи на листериоза во ЕУ членките бележи покачување за 10,5 отсто во однос на 2011 година./крај/мф

Извор: Макфакс

Македонија

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Објавено пред

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното одделение при Општата болница во Куманово по претходно добиени сознанија за примање поткуп и злоупотреба на службената положба од страна на лекарката Е. С.

Како што информираат од МВР, освен во работните простории, со обезбедена судска наредба претрес бил извршен и во автомобил „опел астра“, паркиран во кругот на болницата.

При претресот во очното одделение на болницата од медицинската сестра биле одземени 18.000 денари, а при претрес во возилото, сопственост на лекарката Е. С., биле одземени речиси 98.000 денари.

Лекарката Е. С. е приведена и против неа ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до ОЈО Куманово.

Имено, Е. С. се товари дека ја злоупотребила службената положба и овластувањето и примала поткуп од пациенти, т0ака што правела хируршки интервенции во службени простории на Општата болница во Куманово и за интервенциите противправно зела по 12.000 денари, иако пациентите биле здравствено осигурени преку ФЗО и за истата интервенција би требало да платат само партиципација, но партиципација не им била наплаќана.

Парите пациентите ѝ ги давале лично на пријавената непосредно пред да се изврши хируршката интервенција, а за што не добивале документ за платената услуга.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски: Годинава целосно вакцинирани ќе бидат барем 70 отсто од македнонското население

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на виртуелниот глобален самит за борба против Ковид-19, со наслов „Крај на пандемијата и поставување подобри основи како подготовка за следната“, а организиран од претседателот на САД, Џо Бајден, на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, што се одржува во Њујорк.

„Додека јас зборувам, 55 % од населението во Северна Македонија веќе е вакцинирано со барем една доза. Оттука, апсолутно сме сигурни и даваме ветување за целосно вакцинирање на најмалку 70 % од населението до крајот на оваа година“, нагласи претседателот.

Во видеообраќањето Пендаровски нагласи и дека вакцинацијата против Ковид-19 во светот, без одлагање, е од клучно значење.

„За да се достигне висока стапка на вакцинација на глобално ниво, сите ние треба да се бориме против системските неправди со фер, инклузивна и правична распределба на ефикасни вакцини“, истакна македонскиот претседател и изрази поддршка за заедничките глобални цели за справување со пандемијата на Ковид-19, презентирани од американскиот претседател Бајден, оценувајќи ги како клучни за запирање на оваа закана.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Теренски активности на првата цивилна НАТО-вежба во земјата – „Северна Македонија 2021“

Објавено пред

Денеска на терен на две работни точки медиумските претставници на повеќе странски држави присуствуваа на реализација на вежбовното сценарио „СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА 2021“, а и на презентација за поврзаноста со НИКС – НАТО-командниот систем за инциденти (NICS).

Вежбата „СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА 2021“ e во организација на НАТО-евроатлантскиот Центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) и Центарот за управување со кризи (ЦУК), а се реализира во периодот од 20 до 24 септември на подрачјето на Охрид и Струга.

Ова е прва цивилна НАТО-вежба во Република Северна Македонија, која заради состојбата со пандемијата истовремено се одвива и теренски и штабно, а Центарот за управување со кризи (ЦУК) е домаќин, односно организатор на сите активности поврзани со вежбата, заедно со надлежните институции што се дел од Системот за управување со кризи.

Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан што инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во кој, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО-вежба во Република Северна Македонија од ваков размер.

Според надлежните, вклученоста во вежбата претставува одлична можност за поддршка на националните власти и градење на капацитетите преку подобрување на готовноста при природни катастрофи и катастрофи предизивикани од човек, подобрување на планирањето, превенцијата и одговорот, со што би се зајакнале националните капацитети за одговор при итни ситуации.

Во склоп на вежбата ќе биде организиран научен ВИП-симпозиум во траење од два дена, каде што ќе се одвива дискусија помеѓу високи претставници од НАТО, членките на НАТО, државите партнери, меѓународните организации и НВО. Максимална бројка на учесници ќе биде 50 лица, при што ќе има можност и за видеоемитување.

Сценариото за вежбата се базира на урбани операции за: пребарување и спасување, планинска потрага и спасување, одговор на поплави, одговор на хемиски, биолошки или радиолошки инциденти и кампањи за лажни вести, што ќе влијаат на цивилното население и критичната инфраструктура во областа околу градовите Охрид и Струга.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија7 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија8 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија11 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија12 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија12 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион13 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија13 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион14 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија16 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија16 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет16 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет17 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие