Контакт

Општество

Комеморација за загинатите пилоти на МВР

Објавено пред

Во Домот на АРМ во недела се одржа комеморативна седница по повод страотната хеликоптерска несреќа во која животот го загубија четворица пилоти на македонското МВР, а Владата на Република Македонија одлучи понеделник  да биде прогласен за ден на жалост на целата територија на Македонија.

 

Во меѓувреме беше формирана комисијата која ќе треба да ги открие причините за уривањето на хеликоптерот во индустриската зона во Струмица. Во трагичната несреќа загинаа четворицата припадници на МВР, Драги Мицев, Маријан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички.

 

Според првичните сознанија на МВР, полицискиот МИ-17 удрил во антенски столб на Македонската радиодифузија, висок 120 метри, по што хеликоптерот се срушил и експлодирал./крај/мф/бс

Извор: Фото/Курир©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Бајрами: Пристигнаа 24 известувања за попречувања и нерегуларности во изборниот процес

Објавено пред

До Комисијата за следење евентуални нерегуларности поврзани со извршување кривични дела против изборите и гласањето пристигнале вкупно 24 известувања за настани што се случиле во текот на изборниот процес, вклучитлно и денеска во текот на гласањето.

Јавниот обвинител Џелал Бајрами, инаку претседател на Комисијата, посочи дека од вкупно 24 известувања, 3 се однесуваат на настани во кои лицата ги сликале гласачките ливчиња.

Известувања се пристигнати и на електронската адреса, која Јавното обвинителство ја отвори за на граѓаните да им овозможи директно пријавување сомненија поврзани со изборите и гласањето.

Од нив, 7 се поднесени од исто лице – граѓанска организација, која известува за објави на социјалните мрежи, со кои наводно се прекршува предизборниот молк или се агитира за гласање за одредени политички партии.

Две се од други две лица и се однесуваат на објави на портали и социјални мрежи.

Седум известувања се пристигнати од претставници на политчка партија од Кочани и се однесуваат на наводен поткуп, кој во одделни настани го вршеле лица со цел да се гласа за одредена политичка партија.

Во Основното јавно обвинителство Струмица било доставено известување за лице што на бензиска станица во с. Василево нудело ваучери за гориво за да се гласа за определена политичка партија.

Во струмичкото Обвинителство примени се и известувања за уште два настана од вечерта на 14 јули.

Едниот во с. Добрадинци, каде што околу 21 часот лице нудело пари за да се гласа за определена политичка партија. Вториот настан се случил во с. Дражево, каде што околу 21.50 часот лице вработено во Центарот за социјални работи вршело агитација со закани за да се гласа за определена политичка партија.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица бил известен дека инспектор на „Јутјуб“ видел снимка со изборен поткуп и за тоа направил службена белешка. Обвинителот дал насоки за проверка на снимката и утврдување на идентитетот. Едно лице од двајцата дошоло во станица, но по давањето на изказот, подоцна пријавило дека примил закани за што поднел пријава за загрозување на сигурноста.

Ова Обвинителство постапува и по известување за наводен изборен поткуп во кој е инволвиран вршител на функција од една од општините. Дадени се насоки на МВР да се повикаат лицата, пратена е покана за прибирање потребни известувања.

Рано утринава е пријавен настан што се случил во 3.20 часот во ПО Галате, каде што дошол претседателот на Месната заедница од с. Дебреше и пријавил кршење предизборен молк од страна на две лица од село Дебреше. Лицата со автомобил низ селото растурале пропаганден материјал – летоци на една од коалициите. Притоа биле забележани и физички нападнати од друго лице. Од настанатите повреди има едно од лицата што делеле пропаганден материјал и е пренесено на Ургентниот центар – Гостивар. Се работи на расчистување и документирање на случајот.

Од 14 јули има известување во Основното јавно обвинителство Штип за извршен претрес во дом на лице за кое имало сомневање дека поседува дрога. По добиена наредба од судија, при вршење на претресот дрога не била најдена, но е пронајден список од речиси 150 имиња за што постои сомневање дека биле наменети за изборен поткуп. Лицето дало исказ и натаму се преземаат дејства за целосно расчистување на настанот.

На 13 јули во локална продавница во Штип пронајдени се голем број лични документи, кои наводно биле чувани како залог што требало да биде искористен во изборни цели. Од јавниот обвиниетел се дадени насоки да се повикаат лицата – сопственици на личните документи и да се испитаат, како и други дејства во насока на утврдување на фактите во предметот.

Обвинителството во Неготино е известено од ОВР Неготино околу 18 часот за два настана со основи на сомнение дека е сторено кривично дело – повреда на тајноста на гласањето. Првиот настан се случил во Неготино, каде што член на избирачки одбор од просторијата во која се гласа застанал на прозорецот и ставил список со лица што не гласале, а надвор стоело друго лице што го сликало списокот со телефон. Настанот го пријавил член на избирачки одбор од друго изборно место во истото училиште, кој стоел надвор и го видел тоа. Во тек се проверки, а одземен е и телефонот од лицето заради вештачење. Воедно, се вршат и разговори со инволвираните лица.

Другиот настан е во с. Прждево, општина Демир Капија, каде што пред гласачко место член од избирачки одбор добил телефонски повик и на неовластено лице му дало податок дека конкретно лице дошло да гласа, но не гласало. И за овој настан постапката е во тек.

Дежурен јавен обвинител во Основно јавно обвинителство Штип на телефон бил известен за затекнати лица со возило во Штип околу 19 часот, кои со себе носеле 44.000 денари и список на лица, во близина на избирачко место во ОУ „Тошо Арсов“. По насоки на јавниот обвинител лицата, ќе бидат повикани на разговор во МВР за проверување и документирање на случајот.

За овие настани, како и за сите други информации и известувања кои евентуално би пристигнале во обвинителствата, надлежните јавни обвинители, како и Комисијата за следење евентуални изборни нерегуларности, итно и со приоритет во работењето ќе ги преземат сите потребни дејства за расчистување на настаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотрес во околината на Ростуше

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 2,7 степени според Рихтер утрово е регистриран 85 километри југозападно од Скопје, во околината на Ростуше, соопшти телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево.

Потресот е почувствуван во 10 часот и 44 минути.

Земјотресот беше почувствуван од населението во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Прикажи повеќе...

Македонија

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

Објавено пред

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани.

Во текот на денешниот ден гласаа болните и немоќни (8.855 регистрирани гласачи), лицата во старските домови (357) и затворениците (1.657 запишани гласачи).

Според првичните податоци на ДИК, од првата категорија, правото на глас го искористиле 7.861 лице.

Во старските домови гласале вкупно 234 лица односно 80,62% од пријавените 357 со право на глас.

Гласале и 1.235 затвореници односно 74,53% од регистрираните гласачи во оваа категорија. Тука недостигаат уште гласовите од прилепскиот затвор.

Според досегашните бројки од денешното гласање, кои не се целосни, може да се констатира дека од вкупно 10.869 лица кои можеше да го остварат правото на глас, гласале 9.330 што е околу 86 проценти од вкупниот број на пријавени гласачи.

Вчера гласаа 723 заболени од Ковид-19 или лица во домашна изолација, а утре е главното гласање на предвремените парламентарни избори, за кои право на глас имаат вкупно 1 милион 814 илјади и 263 гласачи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка...

Македонија2 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија2 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија4 часа

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија4 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија5 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија7 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија7 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија8 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија9 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија10 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија11 час

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион11 час

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет12 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија13 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија14 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион15 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија16 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија17 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија17 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Досие