Контакт

Општество

Во петок ќе се објават прашањата за екстерното тестирање

Објавено пред

Државниот испитен центар информира дека на 25-ти декември, во петок, ќе бидат објавени прашањата за екстерното тестирање за учениците од завршните години на средното образование.

Објавениот базен список со прашања ќе содржи повеќе од 85.000 прашања, од кои дури една четвртина се нови прашања. Во следните две недели, поточно до 8.01.2016 година, јавноста ќе може да остава коментари за конкретните прашања. Прашањата за кои ќе има валидни и конструктивни коментари ќе бидат соодветно корегирани.„Со цел прочистување на базата и зголемување на квалитетот на прашањата ги повикувам сите засегнати страни (ученици, професори, родители) да се вклучат во проверка на прашањата и заеднички да ги подобриме“, се вели во соопштението од ДИЦ. Веб страницата на која може да се видат прашањата и да се остави коментар е www.prasanjaeksterno.dic.edu.mk./крај/мф/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Пожарот во Пехчево се шири и накај Беровско, локалните власти бараат помош од жителите

Објавено пред

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар кој се шири од Пехчево.

„Ситуацијата со пожарот, кој избувна во атарот на општина Пехчево е исклучително сериозна и полека но сигурно се префрла и на територијата на општина Берово, кон најблиските села“, порача Пекевски и упати апел за масовно вклучување на населението во гасење на пожарот.

Сопоред информациите, пожарот доаѓа од високо, од шумските предели над селата, но се шири на голема површина.

На терен се противпожарните едницницо од Берово и Пехчево како и Шумското стопанство, Центарот за управување со кризи и ДЗС.

Се апелира и до месното население, кон масовно вклучување во гаснењето на пожарот, со цел последиците и штетите да бидат помали.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 60, Скопје – 34, Гостивар – 21, Куманово и Битола – по 8, Струмица, Кичево и Дебар – по 5, Штип и Кочани – по 4, Прилеп и Струга – по 3, Берово – 2, Охрид и Пехчево – по 1 лице.

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 6, Куманово – 4, Кичево – 1 лице.

Пријавени се три починати лица: две лица од Гостивар (68 и 86) и едно лице од Скопје (82), починати во болнички услови.

Направени се 5.276 теста преку: ИЈЗ – 163, ЦЈЗ Скопје – 37, ЦЈЗ Битола – 72, ЦЈЗ Прилеп – 32, ЦЈЗ Тетово – 43, ЦЈЗ Куманово – 58, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 1, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 6, Институт за микробиологија – 21, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 94, „Авицена“ – 304, „Биотек“ – 203, „Систина“ – 108, лабораторија „Лаор“ – 677, „Синлаб“ – 69, „Ремедика“ – 16, „Плодност“ – 51, „Генеа“ – 2, „Никоб лаб“ – 799, „ВФВ медикал“ – 40, „Ели медика“ – 14, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 2.466.

Досега во земјата се направени вкупно 994.490 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.707 бројката на оздравени пациенти е 150.440, на починати е 5.497, а бројот на активни случаи изнесува 770.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.979, Активни 221
Куманово 8.971, Активни 72
Прилеп 8.343, Активни 14
Тетово 7.564, Активни 229
Битола 6.344, Активни 34
Велес 5.479, Активни 3
Гостивар 5.261, Активни 68
Кавадарци 5.160, Активни 4
Охрид 5.031, Активни 10
Штип 4.970, Активни 6
Струмица 4.150, Активни 21
Струга 2.991, Активни 8
Кочани 2.804, Активни 9
Кичево 2.625, Активни 19
Гевгелија 2.197, Активни 2
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1.528, Активни 3
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.165, Активни 4
Берово 1.037, Активни 5
Делчево 974, Активни 1
Дебар 971, Активни 27
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 7
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 272, Активни 3
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за здравство: Достапна апликацијата за сертификат за патување во странство CommonPass

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за сертификат за патување во странство CommonPass. CommonPass е унифицран дигитален сертификат, кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store, со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин. Со овој сертификат во моментот може да се патува најчесто во САД и Канада, каде што се користи најмногу. Покрај патувањето и доказ за вакцинација, со овој CommonPass граѓаните во овие земји може непречено да се движат и да функционираат во услови кога има одредени рестрикции и забрани за невакцинираните. За преземање на овој сертификат треба:

1) Да се најавите на веб-страницата vakcinacija.mk;
2) Во својот личен профил можете да го најдете националниот сертификат издаден од МЗ со QR-кодот за примена вакцина;
3) Системот ви дава опција за внесување број на валидна патна исправа;
4) Кога ќе го внесете бројот на пасошот, се креира автоматски CommonPass;
5) За да креаираат дигитален CommonPass, достапен секогаш на вашиот паметен телефон, треба да ја преземете мобилната апликација CommonPass oд Google Play Store/App Store;
6) По преземањето на апликацијата, таа ќе ви побара да го внесете следниот активациски код: CPNMKD;
7) Потоа апликацијата ќе побара да го скенирате QR-кодот од сертификатот CommonPass, кој веќе го имате преземено на компјутер. Доколку имате тешкотија да го скенирате кодот од eкранот, испечатете го сертификатот CommonPass и скренирајте го директно од хартија.

Министерството за здравство им нуди повеќе опции на вакцинираните граѓани за патување во странство, освен националниот сертификат со QR-код, сега имаат можност да патуваат во САД и Канада и со CommonPass, а веќе од следната недела ќе биде достапен и зелениот пасош за патување во ЕУ.

Министерството за здравство укажува дека независно од сите сертификати што ќе бидат обезбедени за нашите граѓаните, секоја земја во согласност со епидемиолошката состојба има право да воведе дополнителни рестрикции за влез или движење низ неа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Пожарот во Пехчево се шири и накај Беровско, локалните власти бараат помош од жителите

Градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, попладнево преку социјалните мрежи упати порака со која алармира за сериозноста на силниот пожар...

Македонија19 минути

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија3 часа

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ5 часа

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион7 часа

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа7 часа

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија8 часа

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Македонија8 часа

Две дози вакцина во државата примиле 401.336 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.909 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.939 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 920.442...

Регион8 часа

(Видео) Грчките пожарникари цела ноќ се бореа со пожарите, гори и предградие на Атина

Вкупно 81 пожар избувнаа во Грција во последните 24 часа, а пожарникарите сѐ уште се борат со 40 од нив, кои...

Свет9 часа

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар може само вакцинирани

Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и во театар без потврда за вакцинација, изјави...

Топ20 часа

Скопјанец ја тепал мајка си, но таа не сакала да го пријави – повредена излегла од болница и починала

Полицијата уапсила 36-годишен скопјанец откако започнала истрага по пријава дека во близина на градската општа болница „8 Септември“ почината била...

Македонија23 часа

(Видео) Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија1 ден

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија1 ден

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија1 ден

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет1 ден

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа1 ден

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија1 ден

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Досие