Контакт

Општество

Анализа: Квалитетот на лекот „Ефералган“ не е спорен

Објавено пред

Квалитетот на лекот „Ефералган“ не е спорен, покажаа резултатите од анализата на Фармацевтскиот факултет и Институтот за Јавно здравје за контрола на квалитетот.

Од Агенцијата за лекови и медицински средства(МАЛМЕД), лекот е повлечен на барање на прозиводителот како мерка на претпазливост по откривањето на мали пластични честички (неинфективни) при рутинска проверка на опремата за пакување на производот (надворешно).

 МАЛМЕД одобри повлекување на лекот EFFERALGAN орален раствор 30mg/ml со сериски броеви:  Р1447, Р4737, Р6077, Р9468, R1767 и R3180 до ниво на аптека, а не до ниво на пациент.

 Лекот доброволно се повлекува од пазарот во сите земји. /крај/со/ст

 

Македонија

Македонски државјани кои пристигнаа од странство во државен карантин во Битола

Објавено пред

Општина Битола информира дека пристигнатите македонски државјани се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно прегледани од доктори. Изолацијата, која досега беше во сопствените домови, како мерка е подобрена со изолација контролирана на ваков начин бидејќи се под 24-часовен надзор, што не остава можност за непочитување на изолацијата, како што се случуваше во изминатите денови во одредени ситуации во државата, вклучително и со еден случај во нашиот град.

„Никој од нив не претставува опасност за градот затоа што тие постојано ќе бидат надгледувани. Значи, пристигнатите лица се сместуваат во контролирана изолација. Сите имаме право да бидеме уплашени, но не да ги напаѓаме оние што можеби се и недолжни затоа што сакаат да се вратат дома. Повеќето од нив се наши деца. Нека ги поминат во мир 14-те изолативни дена, а не уште повеќе да им ја отежнуваме состојбата. Мора да преовладуваат разумот, состојбата на човечност, колективноста, што секогаш сме ги имале.

Останете во своите домови со вашите семејства и оставете на професионалците да си ја завршат својата обврска. Само заедно ќе излеземе посилни од оваа светска криза, која, за жал, не нè одминува ниту нас“, соопшти Општина Битола.

Вечерва, МНР организира и враќање на 169 македонски граѓани од Загреб.

Прикажи повеќе...

Македонија

Состојбата со коронавирусот во земјата по општини достапна на веб-страницата на ИЈЗ

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека на веб-страницата на Институтот за јавно здравје, во делот за извештаи за состојбата со коронавирусот во земјата, може да се следи и состојбата на дијагностицирани пациенти по општини, вклучително и општините на територијата на град Скопје.

Денеска, беа регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив, 11 лица од инфицираните се од Скопје, четири од Прилеп, двајца од Куманово и едно лице од Тетово.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 до 12 часот изнесува 219 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во: Скопје (134), Дебар (43), Куманово (17), Штип (8), Прилеп (6), Охрид (3), Велес (3), Кавадарци (2), Тетово (2) и Гостивар (1).

Досега три лица закрепнаа по болничкиoт третман, но има и тројца починати пациенти. Првиот смртен случај беше жена од Куманово, второпочинатиот беше маж од Дебар, а третата жртва е жената од Дебар, која беше повратник од Бреша, Италија, и долго време беше на распиратори.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градоначалникот на Прилеп со апел да не се шират паника и дезинформации

Објавено пред

Градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска апелира да не се шират паника и дезинформации, да прекинат жигосувањата, бидејќи секому може да му се случи да биде инфициран од коронавирус.

„Треба сите да бидеме што повеќе изолирани во своите домови, да не излегуваме, бидејќи тоа е најдобриот начин да не бидеме зафатени од коронавирусот. Уште еднаш до нашите сограѓани сакам да упатам апел за смиреност, за спокојство. Да оставиме здравствените работници да си ја завршат својата работа. Ги охрабрувам и нив, ја разбирам и нивната растревоженост, бидејќи ова што ни се случува не е нешто секојдневно. Но, сето ова мора заедно да го издржиме зашто само така ќе ја победиме пандемијата“, порача Јованоски.

Тој рече дека Општинскиот кризен штаб е во перманентно заседавање и секојдневно презема нови мерки за заштита на здравјето на граѓаните. Во таа смисла, денеска на сите матични лекари и стоматолози им се испорачуваат штитници за лице, а порачана е нова количина скафандери за заштита на медицинскиот персонал во здравствените институции. Исто така, во соработка со јавните претпријатија се врши дезинфекција на влезовите во зградите, во деновите од викендот повторно ќе бидат дезинфицирани главните и споредните улици, а на влезовите во градот ќе бидат поставени таканаречени речни корита со течност за дезинфекција на сите возила што доаѓаат од другите градови во Прилеп.

„Од вкупно земените 20 бриса во текот на вчерашниот ден, 4 се позитивни на коронавирусот, а 16 се негативни. Од нив, едно е дете на 9-годишна возраст, две се женски лица на возраст од 35 години и едно машко лице од 36 години. Епидемилошката служба работи на изнаоѓање на поврзаноста на случаите. Токму тоа е нивната задача – да се најде изворот на заразата. Можам само да потврдам дека детето и мајка му, кои се инфицирани со коронавирус, се во фамилијарно сродство со претходно потврдените два случаја. Анкетирани се сите оние што биле во примарен и секундарен контакт со потврдените случаи на заразени со Ковид-19“. Од понеделникот првпат почнаа да работат 14 пункта за тестирање на коронавирус на територијата на Република Северна Македонија, а еден од тие пунктови е во општина Прилеп и се наоѓа во просториите на Центарот за јавно здравје. Закажувањето е преку матичен лекар, на ‘Мој термин’“, информира директорката на Центарот за јавно здравје – Прилеп, Драгица Николоска.

Таа додаде дека тестот на синот на брачната двојка е негативен, а на кои вчера им беше утврдено дека се позитивни на коронавирусот и кои од вчера се наоѓаат на Инфектолошката клиника во Скопје. Во врска со четирите нови случаи на инфицирани со вирусот Ковид-19, Николоска соопшти дека сите се во добра здравствена состојба и моментно се во домашна изолација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа8 часа

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија11 час

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија15 часа

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија15 часа

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет16 часа

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа16 часа

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија17 часа

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија18 часа

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Економија19 часа

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, велат од НБРМ. „Во повеќе наврати истакнавме дека...

Македонија19 часа

Летното сметање на времето почнува од 2 часот по полноќ

Летното сметање на времето ќе почне в недела, на 29 март, во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе...

Македонија19 часа

Забрана за движење за викенд за сите граѓани од 16 до 5 часот

Со одлука на Владата од денеска за време на викендите се забранува движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија19 часа

Од скопските општини најмногу заболени има во Карпош

Во Скопје најголем број заболени со коронавирус се пријавени во десет општини, од кои најмногу во  Карпош – 27, потоа...

Македонија1 ден

И официјално станавме 30-та членка на НАТО, македонското знаме во понеделник ќе биде подигнато во Брисел

Денеска, преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон, во Стејт департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон...

Македонија2 дена

Седум пациенти на Клиниката за инфективни болести се во потешка состојба

Седум лица заболени од коронавирус кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје се во потешка состојба, соопшти...

Македонија2 дена

Симптоми на коронавирус забележани кај вработен на Кардиологија

Вработен на Клиниката за кардиологија пројавил симптоми на коронавирус, информираше на попладневната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Вработениот немал...

Македонија2 дена

Тестирани 18 вработени во Заводот за рехабилитација – Козле, откако пациент заболи од коронавирус

Се чекаат резултати од 18 тестови направени од вработените во Заводот за рехабилитација во Козле. Таму сè уште течат и...

Свет2 дена

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата...

Македонија2 дена

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Во ЈСП-Скопје има едно лице позитивно на Ковид-19, кое навремено било хоспитализирано, велат од Јавното сообраќајно претпријатие. Оттука нагласуваат дека...

Македонија2 дена

Регистрирани 18 нови случаи на заразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив,...

Досие