Контакт

Македонија

Осомничени и одлежани во изборната кампања

Објавено пред

 

Во изборната трка за предвремените пармалентарни избори на 11-ти декември, политичарите со полна уста најавуваат како ќе се борат против криминалот, а изборните кандидатски листи содржат повеќе имиња, за кои во судовите се водат случаи.

Осомничени и обвинети се најистакнатите политичари во кампањата. Како лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и на СДСМ Зоран Заев, но и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Никола Груевски, обвинет е дека, како што се слушна во дел од нелегално прислушуваните разговори, наредил уривање на објектот „Космос“ поради наводна политичка одмазда кон бизнисменот Фијат Цаноски. Во друг разговор, Груевски нарачал претепување на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, како и демолирање на општинската зграда.

Зоран Заев, поради објавување на снимките, обвинет е за насилство кон претставници на највисоките државни органи, во соработка со поранешниот разузнавач Зоран Верушевски и негови соработници од МВР. На 17-ти јули 2008 година, поради сомнеж за злоупотреба на службената положба при изградба на трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, каде е градоначалник трет мандат, беше уапсен заедно со уште петмина негови соработници. Случајот е затворен по аболицијата потпишана од тогашниот претседател Бранко Црвенковски, со која Заев и неговите соработници беа пуштени на слобода.

Али Ахмети, лидерот на ДУИ, освен што се спомнува во неколку прислушувани разговори од кои според Специјалното јавно обвинителство само 12 отсто се објавени, тој е еден од главните осомничени во скандалот со „Маѓар-Телеком“.

Мендух Тачи, лидерот на ДПА, пак, подолго време се наоѓа на црната листа на САД.

Љубе Бошкоски, лидер на Обединети за Македонија, во 2004 уапсен по налог на обвинителството на Трибуналот во Хаг, беше пуштен во 2008 година откако беше прогласен за невин. Бошкоски издржуваше петгодишна затворска казна, а беше осуден за случајот „Кампања“ за нелегелно финансирање на изборната кампања. Се уште му се суди за случајот „Ровер“ за кој не е побаран притвор за Бошкоски. Со првата пресуда од јули 2013 година беше осуден на 12 години затвор, а со втората пресуда казната му беше скратена на 10 години и шест месеци затвор.

Амди Бајрам, претседател на Сојузот на Ромите, одлежа четиригодишна казна затвор за злоупотреба на службената положба, односно за кражба на платно од „Македонка ткаенини“, при крајот на 2000 година, во вредност од околу 700.000 евра.

Елизабета Канчевска Милиевска, од ВМРО-ДПМНЕ, и министер за култура, за која Специјалното јавно обвинителство (СЈО) отвори истрага со кодно име „Тендери“, со која ја сомничи министерката дека последниот тендер од еден милион евра склучен со Бетон Штип, за завршни градежни работи бил наместен, односно дека со фирмата било договорено да продолжи да работи, па подоцна да се објави тендерот.

Јохан Тарчуловски, кандидаран за пратеник на изборите во 2016 е осуден на 12 години затвор, за убиство на тројца жители на Љуботен во 2001 година, која подоцна му беше намалена на осум години. Притоа, тој отслужи шест години во затворот во Шевенинген, а останатите две години во градот Диц, Германија. На 10-ти април 2013 година, Тарчуловски беше ослободен од затворот.

Џеват Адеми од ДУИ, исто така, е на црната листа на САД, каде се наоѓаат личности кои САД сметаат дека се загрозувачи на стабилноста на Западен Балкан, односно одлуката се однесува на лица кои финансиски или на друг начин го поддржуваат екстремизмот.

Павле Богоевски, граѓански акивист поддржувач на „Шарената револуција“ кандидиран за пратеник од Коалицијата „За живот во Македонија“, Основното јавно обвинителство го товари за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, дело за кое следува парична казна или казна затвор до три години.

Слободан Богоевски, кандидат за Коалицијата за промени и правда одлежа затвор 1,7 за случајот „Агент“./крај/мф

Македонија

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во избирачкиот список со два различни матични броја

Објавено пред

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“ кој се однесува на злоупотреба на институциите при што едно исто лице е заведено со по два матични броеви.

Според неговата информација, добиена од свиркачи, во Македонија има најмалку 20.000 лица што имаат по два ЕМБГ.

Тој го повика министерот за внатрешни Оливер Спасовски и надлежните институции да одговорат како и кога се издадени овие двојни матични броеви, кои, според него, се користеле за разни злоупотреби пред се за гласање на избори, затоа што овие лица постојат во избирачкиот список.

„Покрај аферата „Мафија“, каде структури на власта издавале документи за идентификација на криминални структури, на познати балкански босови, во оваа афера може да се види дека едни исти лица имаат два матични броја. Како што може да се забележи едно исто лице со двоен матичен број го има по два пати во Избирачкиот список. Според проверките во избирачкиот список истото лице е регистрирано на неговото вистинско име, вистинска адреса, а вториот пат е регистрирано на друго лице во друга Општина, при што првичните броеви се исти, а последните три се различни. Конкретно при проверката на терен за лицето Џадин Адемовски кој на една адреса се води во Чаир, а на другата во Сарај, кога го побаравме Џадин на првата адреса, таму ни кажаа дека овој човек не живее тука, дека не постои такво лице. Ова е класична злоупотреба на институциите и тежок криминал, за кој треба да се сноси одговорност“, рече Мицкоски.

Тој јавно праша како може да постои вакво нешто, кога во 2016-та година на барање на тогашната опозиција беше прочистен избирачкиот список, а министер беше Оливер Спасовски.

Дополнително, на новинарско прашање зошто од ВМРО-ДПМНЕ кое учестуваше во акцијата за прочистување на избирчкиот список, не реагирало тогаш Мицкоски рече: „Или во 2016-та година не бил прочистен избирачкиот список како што треба или што е полошо и остава сомнеж овие матични броеви се впишувани во последните 4 до 5 години заради криминални дејства во кои власта директно учествувала. Трето објаснување нема. Затоа наместо Спасовски да се занимава од каде ми се овие информации нека се заземе да го истражи случајот и да излезе со конкретни одговори. И да не се правда пред јавноста дека оваа било проблем од 86-та година, затоа што списокот се прочистуваше, а тој цело време е министер, тогаш се наметнува прашањето колку вакви избирачки списоци потпишал? Освен тоа симптоматично и како 100.000 обрасци му недостасуваат на директорот на Упрвата за водење на матичните книги. Остава отворен сомнеж дека оваа операција се случувала во последните 4 години, при што само последните три бројки се менувани, а некој најверојатно тоа го правел намерно и со конкретна цел“, објасни Мицкоски.

Мицкоски додаде дека издавањето дипликат матични броеви е поврзано со скандалот „Мафија“, со цел да им се помогне на криминални босови како Седат Пекер и водачот на шкаљарскиот клан Јовица Вукотиќ кои поседувале фалсификувани патни исправи издадени во Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски на конференција со ЕУ пратеници: Бугарија да го тргне ветото и да престане со условувањата

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во својство на претседател на Националниот совет за евроинтеграции учествуваше на онлајн конференција во организација на германската Фондација „Конрад Аденауер“ во соработка со Инстутот за демократија. На конференцијата се дискутираше за улогата и учеството на законодавните домови во процесот на приклучување кон Европската Унија со посебен осврт на Собранието како институција која има клучно учество во овој процес.

Покрај Николоски говорници на овој настан беа европратениците Марион Вилсман од Германија и Владмир Билчик од Словачка, заменик претседателот на Собранието, Горан Мисовски, како и директорот на Конрад Аденауер во Македонија Даниел Браун.

Овој настан има за цел да поттикне дискусија за улогата на Собранието во процесот на приклучување кон Европската Унија и важноста на законодавниот дом во насока на придвижување на европскиот пат на Македонија. На конференцијата заеднички беше нотирано значењето на Собранието во поглед на евроинтеграциите како и односот на Собранието со Европскиот Парламент, но и клучната потреба за дијалог помеѓу институциите и сите политички чинители во земјава.

Со овој настан се продолжува успешната соработка со Германската фондација Конрад Аденауер, која е фондација на владејачката ЦДУ од Германија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Панова: ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи сите што нема бидат примени во државна да може да отидат во приватна болница

Објавено пред

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Ели Панова, реагира на, како што вели, неспособноста на Филипче и Заев, која резултира со над 144.000 заразени и над 4.300 починати од Ковид-19.

„Илјадници наши сограѓани мораа да се лечат во приватни болници за што беа принудени да платат и до 15 илјади евра, некои ги даваа последните пари, некои подигаа кредити, а некои собираа донации. Власта сите ги втурна во сиромаштија. Токму затоа ВМРО-ДПМНЕ во наредните денови ќе предложи дополнување на Законот за здравствената заштита, со што ќе се предвиди рефундирање на разликата во цената помеѓу приватното и државното здравство на граѓаните што се лекувале од Ковид-19 во приватните болници“, истакна Панова.

Дополнително, како што рече, ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи сите што нема да може да бидат примени во државна установа да може да отидат во приватна болница, каде што ќе бидат лекувани за цени исти како и во државното здравство.

„Државата мора да биде во служба на народот. Никој не смее да трпи и страда затоа што власта е неспособна“, рече Панова.

Таа објасни дека со дополнувањата на Законот за здравствената заштита, ВМРО-ДПМНЕ ќе предвиди граѓаните со хронични и други болести, кои повеќе од 60 дена се на листа на чекање за некоја операција или друга здравствена, дијагностичка и интервентна услуга во државното здравство, да може да отидат во приватна болница, а услугата да ја платат по цена како во државното здравство.

„Македонија мора да биде земја што ќе се грижи за своите граѓани“, рече Панова.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во избирачкиот список со два различни матични броја

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“ кој се однесува...

Европа2 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија4 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион5 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион6 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа6 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет6 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија7 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија19 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион20 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија22 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија23 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Досие