Контакт

Политика

Без изјави по средбата меѓу Груевски и Хан

Објавено пред

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го заврши својот распоред од првиот ден од дводневната посета на Скопје со разговорот во Собранието доцна ноќта во четвртокот со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој беше единствениот од политичките челници кој не даде изјава за новинарите околу темите за кои било разговарано со Хан, кој пак се очекува пред заминувањето од Македонија во петокот, да ја информира јавноста за своите видувања од средбите со македонските политички претставници.

dobivaj vesti na viber

 

За средбата Груевски и Хан, како што најави пратеникот Илија Димовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе информира преку партиско соопштение за медиумите во петок.

Хан во четвртокот попладнето во македонскиот парламент ја започна серијата средби со партиите кои освоија мандати на предвремените парламентарни избори одржани на 11-ти декември. Претходно во своите настапи пред новинарите рече дека препорачува брзо формирање влада која ќе има широка поддршка иликако што се озрази „постабилно мнозинство“, затоа што земјата „ја очекуваат многу предизвици“.

Лидерите на Движењето БЕСА, на Алијансата за Албанците и на ДПА по средбите со Хан рекоа дека според нивните оцени, нови избори, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, не се решение за излез од политичката ситуација.

Али Ахмети, челникот на ДУИ, партија којашто решава за формирањето мнозинство кое може да поддржи владин кабинет, по средбата со еврокомесарот јавно порача од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, бара гаранција дека ги прифаќаат нивните барања за евентуално коалицирање односно добивање потписи од десетте пратеници на ДУИ што на Заев би му овозможило да го добие мандатот за составување влада од шефот на државата Ѓорге Иванов.

Меѓутоа, Ахмети порача дека неговата партија истовремено покрај актуелните преговори со СДСМ не ги прекинала и контактите околу истото прашање и со ВМРО-ДПМНЕ.

Пред средбата на Хан со Груевски, еврокомесарот се сретна со челникот на СДСМ Зоран Заев, кој, пак, порача дека од партијата ќе сторат сé за што побрзо да се соберат потписите и да го добие мандатот од Претседателот за да формираат влада.

Во петок веќе во 9 часот утрото закажана е средба на Хан со Претседателот Иванов, со што завршува неговата прва посета на Македонија по изборите одржани на 11-ти декември и новиот распоред на силите во Собранието, како и новите барања испорачани преку заедничката платформа потпишана од четирите политички партии на Албанците../крај/мф/сн

Македонија

Стојановски: Владата да ги прифати нашите закони во интерес на граѓаните

Објавено пред

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ поднесе повеќе закони во текот на оваа недела кои се во интерес на граѓаните, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојановски.

dobivaj vesti na viber

„Со првиот закон бараме Владата да се откаже од идејата сметките за струја да се покачат за 5% од Нова година, односно за речиси 13% од 1 јули 2023 година. ДДВ за електричната енергија за домаќинства да продолжи да биде 5% во текот на целата идна година, а власта нека намали со купувањето струја од сомнителни фирми, нека се справи со криминалот и корупцијата кои извираат од АД ЕСМ и ќе може граѓаните и во иднина да плаќаат иста цена на струја која и така е висока. Домаќинствата секој месец преку сметките за струја ги плаќаат криминалот, корупцијата и неспособноста на Димитар Ковачевски, Крешник Бектеши и Васко Ковачевски.

Вториот закон се однесува на мерката Викенд без ДДВ. Предвидуваме секој викенд додека трае кризната состојба, а тоа е 30 април 2023 година, за купените прехранбени производи граѓаните да добијат целосен поврат на платениот ДДВ. Државата прибира огромни средства по основ на зголемени цени, ред е да им помогне на граѓаните. Не бараме премногу, само данокот за храната да го вратат кај граѓаните. Само малку луѓе од Влада ќе купуваат ајкули, делфини и китови, сите останати ќе купуваме леб, масло, млечни и сувомеснати производи итн.

Со третиот закон бараме износот на субвенција за студентскиот оброк да се зголеми од 120 на 160 денари. Инфлацијата кај храната е 30% и повеќе од неопходно е да се зголеми овој износ. Загрижувачка е веста дека само оваа академска година 800 студенти од Македонија се запишале на Универзитетот во Љубљана. Неквалитетното високо образование и катастрофалниот студентски стандард се причините за ваквите одлуки на студентите. Човек да помисли дека власта намерно го уништува високото образование за младите да се мотивирани да се иселуваат“, рече Стојановски.

Тој ја повика власта и мнозинството да ги прифатат овие предлог-закони без, како што рече, дополнителни игри и одлагања.

Крајно време е граѓаните да бидат приоритет на власта, наместо криминалот, корупцијата и расипништвото, порача Стојановски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Арсовска да поднесе оставка. Зошто пет недели трае јавниот повик ако не се точни наводите за договорена бугарска фирма?

Објавено пред

Зад хаосот во Скопје стои коалицијата Тачела, коалиција на Ковачевски и Арсовска, коалиција којашто ги води институциите во градот. Затоа нема одговори на прашањата дали зад хаосот стои договор на коалицијата Тачела бугарска фирма да го преземе превозот во Скопје, ниту, пак, има одговор дали се стигнати автобусите од Бугарија, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

dobivaj vesti na viber

„Нема одговор ниту зошто и како е можно цели 5 недели да трае јавниот повик? Зошто 5 недели трае јавниот повик ако не се точни наводите за договорена бугарска фирма којашто би требало да го преземе приватниот сообраќај во Скопје?

За работите да бидат појасни, ова е коалицијата против Скопје, а лепак се директорските плати и провизиите. Ќе почнам со ред:
-Александар Стојковски, директор на ЈСП од СДС;
-Зухјер Реџепи, директор на ЈП Паркови и зеленило од ДУИ;
-Саид Саид, директор на ЈП Улици и патишта од ДУИ;
-Снежана Стојчевска, директор на Градска библиотека „Браќа Миладиновци“, од Левица;
-Антонио Димитров од Левица, директор на КИЦ;
-Панче Велков од Левица, директор на Музеј на Град Скопје;
-Сенада Ибраимова од Левица, заменик-директор на Градски паркинзи;
-Крсте Петровски од ГРОМ инаку и генерален секретар на партијата, директор на Градски паркинзи;
-Александар Трајановски од ГРОМ, заменик-градоначалник на Град Скопје.

Веројатно сега се појасни позициите на определени партии кон хаосот, кон долговите, кон уништувањето, но и кон бегањето од одговори, небарањето  одговорност за состојбите и небарањето оставка од Данела Арсовска!
Затоа СДС не бара оставка од Арсовска.
Затоа Левица не бара оставка од Арсовска.
Затоа ДУИ не бара оставка од Арсовска.
Затоа ГРОМ не бара оставка од Арсовска.

За пусти пари, за пусти провизии!“ истакна тој.

Тој порача дека Данела Арсовска мора да си поднесе оставка. Скопје не може да издржи уште еден неспособен и криминоген градоначалник, рече Стоилковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Коцевски: Спасовски да не прикрива, за кој познат човек се јавувал казнетиот началник, ако не за синот на Буши?

Објавено пред

„Истражители од САД ќе гонат криминал, затоа што криминалците од Министерството за внатрешни работи не може да гонат криминалци. Еве еден пример за тоа како Оливер Спасовски и Назим Буши, СДС и ДУИ спроведуваат беззаконие во Република Македонија. Веќе 13 дена Министерството за внатрешни работи го релативизира инцидентот на дивеење во Скопје со приватно возило со флешери, кое беше запрено од полициска контрола и за кое интервенирале највисоки лица од МВР да биде пуштено. МВР на Спасовски го забошотува целиот овој случај и негира вмешаност на синот на Назим Буши“, рече на денешната прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Коцевски.

dobivaj vesti na viber

„На 26 ноември, на патот од Качанички пат кон Скопје полицијата забележала возило ‘мерцедес’ кое со голема брзина се движело кон градот, по што биле известени екипи да го запрат истото возило. Откако возилото било запрено висок функционер во МВР барал од полициските службеници истото веднаш да биде пуштено. Функционерот кој барал пуштање на возилото бил помошник-началникот на СВР Скопје, Вулнет Аземи. Истиот подоцна во обид да се прикрие инцидентот е казнет затоа што се јавувал возилото да биде пуштено“, рече Коцевски.

Тој напомена „да не дозволиме власта да го прикрие овој инцидент во кој се вмешани највисоки функционери. Затоа пристапуваме кон расветлување на овој случај. Спасовски треба да одговори, за кого се јавувал Вулнет Аземи, ако во возилото не бил Ќерим Буши, син на Назим Буши, заменик-министер во министерството за внатрешни работи? И тоа со назнака дека се работи за познат човек? Кој е тој познат човек, и дали истиот е Ќерим Буши, син на заменикот министер во МВР Назим Буши?“.

Коцевски прашува и „каде е сега регистарската ознака за мерцедесот СК 0202 АП, за кој е отворен овој случај? И дали постои оваа табличка од пред неколку дена, и ако не зошто не? Дали мерцедесот со овие регистарски ознаки бил во сопственост на битолска фирма, чии сопственици се во роднински врски со Назим Буши и дали истото најчесто било возено од неговиот син?“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион1 час

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет2 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија2 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија3 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет4 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија4 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет5 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет5 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа5 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија22 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион22 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа1 ден

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа1 ден

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...