Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Нема договор за коалицирање со ДУИ, нови избори е зрело решение

Објавено пред

Формирањето влада треба да биде во функција на решавање на кризата, а одржување на нови избори се наметнува како „зрело решение“, соопштија ноќта кон понеделникот од ВМРО-ДПМНЕ кои информираа дека не е постигнат договор за коалицирање со досегашниот партнер во власта ДУИ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ заедно со коалицијата За подобра Македонија како победник на последните избори која доби најголема поддршка од граѓаните и освои најголем број гласови и пратеници, смета дека формирањето влада треба да биде во функција на затворање на политичката криза, а не нејзино продлабочување и смета дека одржувањето на нови избори е зрело решение, а во функција на надминување на кризата и поставување на реформските приоритети во прв план“, се истакнува во соопштението.

Според ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Никола Груевски до неделата на полноќ требаше да го извести шефот на државата Ѓорге Иванов од кого го доби мандатот дали обезбедил парламентарно мнозинство за состав на кабинет, секое друго решение „само ќе доведе до нова конфликтност и проблеми во и онака поделеното општество и нема да биде во функција на одржливост и остварување на чии да се програмски цели“.

Партијата која на предвремените парламентарни избори на 11-ти декември освои најголем број мандати – 51 во 120-члениот парламент, смета дека е очигледно оти „некој сака да се занемари волјата на мнозинството граѓани и да ја втурне Македонија во некоја нова неизвесна фаза од нејзиниот развој“.

„ВМРО-ДПМНЕ останува на своите принципиелни позиции по однос на стратешките прашања од државен и национален интерес и прогласот усвоен на 17-ти декември 2016-та година“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ./крај/мф/сн

Македонија

СДСМ: BМРО-ДПМНЕ им служи на туѓите интереси и работи против членството во ЕУ

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која работи против членството на државата, им служи на туѓите интереси и делува по туѓа агенда. Сите учесници во инцидентот во Охрид се членови или симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ. Сликани со Мицкоски, со Николовски. Едниот од напаѓачите е дури и вработен во администрацијата на градоначалникот на Охрид, Пецаков, исто така од ВМРО-ДПМНЕ“ соопштија од владејачката СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат „за инцидентот постапува обвинителството, откако МВР успеа веднаш да ги пронајде напаѓачите и да постапи соодветно“.

„Насилство од било каков тип е неприфаталиво, исто како што се неприфатливи сите обиди за попречување на европскиот пат и навредите на чувствата на македонските граѓани. И додека СДСМ ги остварува стратешките цели, ја внесе земјата во НАТО, ги отвори преговорите со ЕУ, Мицкоски се натпреварува со Левица во тоа кој е поголем противник на ЕУ. На државата не и потребно потпалување на атмосферата, туку продолжување на европскиот пат, обезбедување на уставните измени за интеграција во ЕУ“ се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија

Објавено пред

„Поданичкиот однос на Владата придонесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Виткањето ‘рбет е причина на барањата на Бугарија, кои секој ден се сè повеќе. Оваа власт трајно ги оштети македонските позиции и ја стави државата во подредена положба. Цела извршна власт со денови не може да одлучи дали некого прогласува или не персона нон грата и наместо реална реакција, само подгрева атмосфера, а потоа се повлекува“, соопштуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од таму порачуваат „Македонија не смее повеќе да биде ставана на позиција за поткусурување по потреба на Ковачевски и Османи“.

„Затоа бараме:

Прво, власта на Ковачевски и Пендаровски да не ги крие и јавно да ги каже што се тие агентурни мрежи и странски агенти, кои работат преку здруженија и фондации за поттикнување антимакедонски ставови. Второ, финансиските институции да го проверат финансирањето на некои од овие здруженија, како и потеклото на парите, бидејќи со овие здруженија се шири антимакедонска политика.

Трето, Владата да се заинтересира за дејствувањето, целта и за постоењето бугарско здружение во Корча, соседна Албанија, каде што во целата област живее мнозинско македонско население. Зошто досега не се побарани одговори за ова ниту од Еди Рама ниту од властите во Албанија, на кој начин дозволуваат да се негира постоењето на македонското национално малцинство во Албанија, кое што таму живее со векови.

Четврто, Владата досега нема ниту една посериозна реакција во однос на кое било отворено негирање на македонската нација, историја и јазик. Затоа постојат македонски институции и тие мора да се спротивстават на отворената кампања против Македонија.

Петто, бараме македонската Влада да побара доследно спроведување на пресудите добиени во судот за човекови права во Стразбур во насока на заштита и признавање на засебноста на Македонците во Бугарија, нивното право на здружување, нивното право на учество на избори, нивното право на образование на мајчин јазик, како и нивното право на национално определување како Македонци. Должност е на Македонија да се грижи со сета сила и аргументи за правото на сите Македонци каде и да се наоѓаат“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Објавено пред

Претседавачот со ОБСЕ, Министерот Османи денес и утре е во работна посета на Брисел каде ќе оствари средби со Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика и Потпретседател на Европската Комисија, Жозеп Борел, како и со Земникот на Генералниот Секретар на НАТО, Мирчеа Џоана.

dobivaj vesti na viber

Покрај презентацијата на програмата на ОБСЕ, на средбите во Европската Унија ќе бидат разменети мислења и за можностите за продлабочување на соработката со ОБСЕ, пред сѐ со Европската Комисија и институциите на ЕУ, со посебен фокус кон улогата и работата на теренските мисии на Организацијата во поширокиот регион на Југоисточна Европа.

Во рамките на посетата на НАТО, Османи ќе учествува на посебна тематска сесија на Северно Атлантскиот Совет (САС) на НАТО, на која ќе бидат разменети видувањата за актуелните безбедносни предизвици и улогата на ОБСЕ во одржувањето на стабилноста и безбедноста на Континентот.

Покрај Борел и Џоана, Османи ќе оствари посебни средби и со Специјалниот пратеник на ЕУ за Западен Балкан – Мирослав Лајчак, како и со Еврокомесарот за кризен менаџмен – Јанез Ленарчиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година, ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Свет2 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер ја погоди Кина

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди оддалечениот дел од северозападниот кинески регион Ксинџијанг, а...

Европа2 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневаа, реагираше полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија откако беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија3 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија

„Поданичкиот однос на Владата придонесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Виткањето ‘рбет е причина на барањата на Бугарија, кои...

Европа3 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија3 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, Министерот Османи денес и утре е во работна посета на Брисел каде ќе оствари средби со Високиот...

Македонија14 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт22 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...