Контакт

Политика

ДС: Највозрасниот пратеник да ја води седницата

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Согласно Уставот на Република Македонија, законот за Собранието и Деловникот за работа на Собранието, со денешната конститутивна седница на Собранието на Република Македонија треба да претседава највозрасниот пратеник, тоа е и Уставна и Деловничка одредница, нa досегашната пракса, потсетуваат од Демократскиот сојуз (ДС).

 

Седницата е закажана од претседателот на парламентот од претходниот состав и тој нема никакви други надлезности и овластувања, сосема логично е дека со истата треба да претседава највозрасниот пратеник од новиот состав, доколку се откаже, тогаш со седницата раководи следноот по возрсст пратеник, велат од ДС.

 

„Погрешна е логиката ако на 21 ден ја свика конститутивната седница највозрасниот пратеник и тој претседава да се применува и за поранешниот претседател на Собранието. Поради сето ова нема потреба од надмудрување и глумење патриотизам, туку поранешниот претседател да си седне каде што седат сите пратеници, а со седницата да претседава тој кој што е највозрасен или следниот по него“, порачуваат од Демократскиот сојуз.

 

Доколку и натаму има кршенје на Уставот, тогаш по верификација на мандатот на пратениците, мнозинството пратеници да изберат или претседавач или претседател на Собранието, но тоа треба да се случи на истата седница во текот на денешниот ден, за да се осуетат било какви сценарија за блокада на Парламентот, додаваат од ДС./крај/мф/бс

Македонија

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во пресрет на лидерската средба: Нема промена на Уставот под бугарски диктат

Објавено пред

Пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во пресрет на одржувањето на лидерската средба го реафирмира ставот за неотварање на Уставот на Македонија, а со цел уставни измени.

dobivaj vesti na viber

Според нив, уставните измени, кои ги прифаќа македонската Влада, предводена од СДСМ и ДУИ, се производ на диктат и услови што не се прифатливи за македонските граѓани.

„Апелираме до Владата и парламентарните групи на власта да престанат со сервилности и погазувањето на државните и националните интереси потсетувајќи дека Собранието во овој состав нема легитимитет за носење таква одлука против која е огромното мнозинство македонски граѓани.

Собранието не треба да се доведе во позиција за исполнување поединечни бизнис и политички интереси на елити од власта, туку да служи на суверенот – граѓаните.

Пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, со овој став упатува раководството на партијата, сите политички претставници на коалицијата „За обнова на Македонија“ и претседателот на партијата, проф. д-р Христијан Мицкоски, на претстојната лидерска средба да ги реафирмира ставовите за неприфаќање на уставните измени и да се почитуваат интересите на граѓаните“, се вели во нивното соопштение.

Додаваат дека македонските граѓани отсекогаш силно ја поддржувале и ќе продолжат да ја поддржуваат европската интеграција на државата, но тоа не треба да прерасне во понижувачки процес за прифаќање диктати, туку процес за прифаќање и почитување вредности.

„Оттука, како пратеничка група на коалицијата ‘За обнова на Македонија’, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, бараме во името на огромното мнозинство македонски граѓани фер шанса, иста каква што ја имаа другите народи и држави од Централна и Источна Европа кога пристапуваа кон Европската Унија“, се истакнува во информацијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Трипуновски до Бабовски: Тоа што се закануваш со кривична нема да те спаси од одговорност за тоа како го труете народот

Објавено пред

Да сме на чисто – пестициди и тешки метали се детектирани во овошјето и зеленчукот што се увезени во Македонија. Тоа недвосмислено го потврдуваат анализите што ги презентирав во јавноста, изјави Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Додека Бабовски и другите околу него сакаат да ја замајат јавноста од детектираните присуства на резидуум од пестициди во храната од неживотинско потекло, добро е Бабовски да го посоветуваат за наодите од тестирањата и начинот на прикажување во нив. Имено, од правилникот за општите барања за безбедност на храната во однос на максималните нивоа на одделни контаминенти може да се види дека максималното ниво на контаминенти – метали е дадено само за олово и кадмиум, изразено во mg/kg водна тежина). Зошто ДФЛ се повикува на максимално дозволено ниво на тешки метали и анекс на правилник што не е во сила и тој е објавен во ‘Службен весник на РСМ’ бр. 227/2021? Не се детектира максимално дозволено ниво кај контаминенти, како што е тоа случај со резидуум од пестициди. Дополнително, лимитот на квантификација е изразен во ug/L, а добиениот резултат во ug/kg. Во мојата прес-реакција беше наведена мерна единица. Но, што правиме со детектираното ниво на арсен во производите? Дали и за тоа Трипуновски згреши? Дали производите се безбедни во согласност со законот и правилникот или за тие испитувања, иако нема вредности, не може да се обезбеди изјава за сообразност дали тие се сообразни? Зошто во наодот од тестирањето на ФВМ има соодветна изјава на сообразност, а во оној на ДФЛ нема? Дали државните инспектори знаат да ги протолкуваат овие резултати? Дали Агенцијата има изготвено анализа на ризик за максималното ниво на арсен во храната од неживотинско потекло врз човековото здравје?“, праша Трипуновски.

Тој им порача на Бабовски, на Николовски и на сите инволвирани во овој скандал дека одговорност ќе има многу бргу.

Поднесувањето кривична пријава само говори за вашиот очајнички обид да се извлечете од овој мегаскандал, но нема да успеете, рече Трипуновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети оптимист: За 3-4 години ќе влеземе во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, рече дека е голем оптимист за тоа кога ќе влеземе во ЕУ. Тој вели дека за 3-4 години земјава ќе биде членка на Унијата.

dobivaj vesti na viber

„Јас сум оптимист, секогаш сум бил и ќе останам. Без да се крене белото знаме. Поминавме многу соочувања и тешкотии и постигнавме успешно да ги завршиме важните поглавја и за државата и за стабилноста. Најголемите оптимисти не мислеа дека некогаш ќе бидеме членка на НАТО, но тоа сега е реалност. И големите оптимисти не би верувале дека Македонија како мултиетничка државва може да биде пример за решавање на проблемите…“ рече, меѓу другото, Ахмети.

„Ако некогаш сме мислеле дека ќе ни требаат 10 години за членство во ЕУ, сега јас верувам дека за 3-4 години ние ќе бидеме членка на ЕУ бидејќи и околностите се сменија во полза на тоа овој пат да се забрза“, нагласи лидерот на ДУИ.

Според него, треба да се направат уставни измени, а затоа треба да има помирување меѓу сите субјекти што имаат одговороност за судбината на државата.

„Јас мислам дека може да се постигне помирување, да ги стават сите интересите на државата, иднината на генерациите. Нема политички интереси дали ќе победиме на дргите избори…“ порача Ахмети.

Тој зборуваше на дебатата на тема „Европски фронт”, организиарана за годишнината на ДУИ, што се одржува во хотелот „Александар палас“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ7 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија8 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија10 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион10 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија12 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија12 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија14 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија14 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија16 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија17 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет18 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести18 часа

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет18 часа

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести18 часа

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија18 часа

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници Полјаци излегоа на улица во Варшава на протест против власта

Илјадници Полјаци од целата земја се собраа во Варшава на голем марш на покана на лидерот на опозицијата и поранешен...

Македонија1 ден

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен, доменот сѐ уште во негова сопственост

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена...

Македонија2 дена

Денови се бројат до одлуката на Врховен дали аболициите од Иванов ќе важат

Иднината на аболициите дадени од експретреседателот Ѓорѓе Иванов ќе се знае пред почетокот на судската ферија, а до крајот на...