Контакт

Политика

Иванов: Никогаш нема да се согласам Македонија да биде бинационална и федерална држава

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Мојот став е повеќе од јасен, никогаш нема да се согласам Република Македонија да биде бинационална држава и никогаш нема да се согласам Република Македонија да биде федерална држава, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четвртокот за време на своето годишното обраќање.

 

„Се уште слушам како поедини лидери на партии јавно лицитираат со унитарниот карактер на државата, со некаква си кантонизација и федерализација, со името на државата и идентитетот на граѓаните. Тие лицитираат со државните интереси. Ќе ги потсетам дека Македонија во 1991 година се конституира како национална држава на Македонскиот народ, во кој се обезбедува целосна граѓанска рамноправност и трајно сожителство на македонскиот народ со Албанците, Турците, Власите, Ромите и другите националности кои живеат во Република Македонија“, истакна Иванов.

 

Иванов потенцираше дека со Охридскиот рамковен договор беше отворена вратата за правична застапеност на граѓаните од сите, а не само за една заедница.

 

„Недозволиво е некои лидери на парламентарни партии на преговарачка маса да ги ставаат државните интереси на Република Македонија, спротивно на Уставот на Република Македонија“, истакна Иванов.

 

„Во името на македонските граѓани, ги предупредувам да внимаваат што прават. Во името на македонските граѓани, им порачувам да не помислат во нивните постизборни комбинаторики да разговараат или преговараат за државните интереси на Македонија и националните интереси на македонскиот народ. Бидејќи за државните интереси ниту се разговара, ниту се преговара“, потенцираше македонскиот претседател.

 

„Никој нема мандат да ја прекројува државата, да го менува нејзиниот идентитет. Никој нема мандат да го продава она за што сонувале и гинеле генерации, а тоа е слободата и независноста на Република Македонија. Република Македонија ниту е, ниту ќе се согласам да биде бинационална држава. Република Македонија ниту е, ниту ќе се согласам да биде федерална држава. Република Македонија е унитарна држава со мултуетничко, мултирелигиско и мултијазично општество“, истакна Иванов.

 

Осврнувајќи се на изборите и постизборниот период Иванов уште еднаш им честита на граѓаните, истакнувајќи дека со распределбата на своите гласови тие всушност ги принудија партиите да водат дијалог во институциите, но не по цена на државните интереси.

 

„Граѓаните разбраа дека за да се излезе од кризата не е потребно надгласување, туку усогласување, не е потребно уценување, туку помирување“, рече Иванов, додавајќи  дека граѓаните најодговорно си го исполнија својот дел од договорот наречен демократија.

 

Иванов истакна дека со ова обраќање ја исполнува својата уставна обврска да информира за прашањата од негова надлежност и дека за обраќањето писмено ќе го извести Собранието на Република Македонија./крај/мф/бс

Македонија

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Објавено пред

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се случија изминатиот период во земјата. Од таму бараат и одговорност од институциите за непреземање мерки за заштита на жените.

dobivaj vesti na viber

Се работи за фемициди извршени на свиреп начин, на кои, како што велат од Мрежата, им претходело долгогодишно семејно насилство, кое било пријавувано во полиција. Тоа се случаите во Кичево, каде што жена беше усмртена со 40 убоди од страна на партнерот, претходно во Куманово беше убиена жена од сопругот, а во Гевгелија маж ги уби својот брат и снаата.

Од Мрежата бараат од Основното јавно обвинителство при одредување на висината на казната да ги земе предвид сите околности, односно да не го третира случајот како еднократен инцидент, туку убиство како последица на долгогодишно семејно насилство. Бараат одредување највисока казна за сторителот.

„Понатаму, бараме да се поведе постапка за испитување на одговорноста на службените лица во врска со двата случаја, кои не постапиле навремено и чие непрофесионално работење доведе до смрт на 3 жени. По спроведената постапка за утврдување одговорност, очекуваме службените лица да бидат соодветно санкционирани“, велат од Мрежата.

Непреземањето соодветни мерки од надлежните институции и неправилната или отсуството на имплементација на законите, според Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство, доведува до убиство, односно фемицид како најекстремна форма на насилство врз жените, кој најчесто се извршува од страна на маж, а жртвата е секогаш жена.

Анализата на Националната мрежа покажала дека во периодот од 2017 до 2020 година во Македонија се регистрирани вкупно 22 фемициди. Кај повеќето анализирани случаи убиството било извршено од сегашен или поранешен брачен или вонбрачен партнер со кого жртвата живеела во заедница. Во повеќе од 80 % од случаите убиството се случило или во заедничкиот дом или, доколку биле разделени, во домот на жртвата.

Алармантен е податокот од истражувањето на ОБСЕ, објавено во 2019 година, дека жените многу ретко го пријавуваат насилството што претходи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Власта отвори можност бугарската мафија да основа коцкарници во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Власта на ДУИ и Ковачевски шверцерски со потпис на Артан Груби протнала одлука за основање на дури три нови онлајн-коцкарници, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Во услови кога народот тоне во сиромаштија, тие, наместо да работат на подобар стандард, формираат коцкарници, кои уште повеќе ќе ги осиромашуваат граѓаните.

Да биде ова уште посомнително, власта воведува услови што ги дисквалификуваат домашните фирми и отвораат можност да влезе капитал од бугарското подземје ,каков што е ликот Васил Бошков-Черепот. Токму овој лик поврзан со бугарската мафија, кој живее во Дубаи, се занимава со бизнисот со коцкарници и условите за бизнисот во Македонија што ги определува Владата му отвораат можности на бугарското подземје да навлезе во државата“, додаваат од партијата.

Ова не само што е лицемерно од страна на власта што го осиромашува народот туку е и крајно опасно за државата, порачаа од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костадиновска-Стојчевска: Европскиот ден на јазиците е ден и на македонскиот јазик како еден од европските

Објавено пред

По повод 26 септември, Европскиот ден на јазиците, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, порача дека „Европскиот ден на јазиците е ден и на македонскиот јазик како еден од европските“.

dobivaj vesti na viber

„Јазик преку кој во европската култура, наследство и традиција се вградени делата на нашата фолклорна традиција, но и на нашиот современ македонски израз. Со македонскиот јазик со Европа ги споделивме и ги споделуваме делата на Конески, Шопов, Јаневски, Стефановски, Бужаровска и плејада други писатели и поети“, порачува Костадиновска-Стојчевска. Таа додава дека на македонски, како еден од европските јазици, се преведени Шекспир, Кафка, Сервантес, Бодлер, Гете и другите европски класици и современи големци на литературата.

„Така, македонскиот јазик живее и преку преводите на стотиците странски македонисти во Европа и во светот како наши културни дипломати. Таа почит кон македонскиот јазик повикува и ние да ја негуваме љубовта кон сите други европски јазици како културен идентитет на народите на нашето европско семејство“, истакнува министерката за култура, која нагласува дека денешниот, Европски ден на јазиците, нека биде уште еден поттик да порачаме до сите граѓани да ги учат и почитуваат јазиците за да ги пренесуваат љубовта и разбирањето меѓу народите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Ситуацијата во Грција не се смирува: луѓето без струја, заробени во поплави, блокирани патишта во Евија

Грција ја зафати ново невреме, а денеска најтешка е состојбата во областа на градот Волос и островот Евија, каде патиштата...

Македонија33 минути

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Регион44 минути

Гардијан за вооружениот конфликт во Косово: Доколку се докаже дека Вучиќ е вмешан, тоа може да доведе до санкции против Србија

Косово ја обвини Србија дека стои зад воената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските...

Македонија2 часа

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа2 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа3 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ4 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија13 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион14 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ17 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија20 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ23 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија23 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија1 ден

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...