Контакт

Политика

(Видео) Арсовски: СЈО се користело единствено за рекетирање, уцени, притисоци и испумпување на народните пари

Објавено пред

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментот ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Не само што се злоупотребувале овластувањата и законите за рекет и уцени, туку организирано се ограбувал буџетот на институцијата, односно се ограбувале милиони евра на граѓаните. Без никаква основа и без никакви критериуми, стотици илјади евра им се делеле секој месец на лица блиски до Зоран Заев и Катица Јанева, односно на лица што треба да му прибават каква било корист на Зоран Заев.

Си делеле пари и додатоци за дејства што по закон морале да ги преземаат во согласност со описот на работното место каде што функционираат лицата. Нема поголема иронија кога Фатиме Фетаи се обидува да се оправда за стотиците илјади евра повикувајќи се на патните трошоци што пратениците во собранието ги зеле, а за истите тие патни трошоци, истата таа Фатиме Фетаи отвораше кривична истрага.

Истрага за криминалното разграбување на парите на граѓаните мора да има и таа мора да заврши со изведување пред лицето на правдата на сите оние што го злоупотребувале буџетот и лично профитирале, а на крајот парите на граѓаните мора да бидат вратени во буџетот. СЈО се користело единствено за рекетирање, уцени, притисоци и испумпување на народните пари. СЈО е дувло на непотизам и дувло за испумпување на парите на граѓаните.

Замислете, институцијата што требаше да гони висока корупција и криминал, злоупотреба на службената должност и државните пари, го направи истото, но во неколкупати поголеми размери. Кој сега ќе ги истражува нив? Вработените во СЈО и функционерите на СДСМ си делеле меѓу себе милиони евра. Обвинителите во СЈО за 4 години зеле помеѓу 200.000 и 400.000 евра и згора на сè и тие пари им биле малку, па продолжија да рекетираат гледајќи ги целата јавност сите оние случаи на рекетирање.

Замислете, не само што обвинителите си делеле пари меѓу себе, тие делеле пари и на други владини функционери. На пример, Арафат Ештреф Муареми, директорот на Финансиската полиција, освен редовната плата, од СЈО земал 26.000 евра хонорар за нешто што му е работа по службена должност. За што ги примал овие пари? Дали ова доделување пари на директорот на Финансиската полиција од страна на СЈО е по законски пат и дали е законски? Дали ги зел парите за да изврши дејства што му следуваат во согласност со работниот опис на функцијата – директор на Финансиската полиција?

Малку му биле тие пари, па неговата сопруга Премтиме Муареми исто така зела од СЈО илјадници евра надоместоци, односно зела пари од парите на граѓаните. Буџетот на државата и граѓаните е оштетен од страна на вработените во СЈО, од страна на СДСМ, преку кој се злоупотребени милионски суми. Додека граѓаните немаат леб да јадат, додека докторите земаат плата по 400 евра, додека полицајци ни гинат за 500 евра плата, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски и сите други обвинители, вработени во СЈО, и сите функционери од СДСМ зеле стотици илјади евра само затоа што ги извршувале политичките нарачки на Зоран Заев.

За ова некој мора да одговара и мора да сноси одговорност. Ова е класична злоупотреба на службената должност, класична злоупотреба на јавните финансии и организирано цедење на државниот буџет и буџетот на граѓаните. Ова е класично злосторничко здружување и за ова мора да одговараат сите оние што се офајдиле на овој начин од државниот буџет и од парите на граѓаните, истакна Арсовски.

Македонија

СДСМ: Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ се спротивставува на корупцијата и постапува по наодите на меѓународните и домашни извештаи, реагира СДСМ, по прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која 11 години бесрамно ја пљачкаше државата, додека граѓаните тонеа во сиромаштија и долгови.

Десетици судски предмети и веќе ефективни затворски казни за високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ се најдобар доказ како оваа партија работела во 11 години на режим и заробена држава.

ВМРО-ДПМНЕ е партија на браникот на криминалот и затоа, денес, оваа партија е најмалку повикана да зборува за правда, за борба против криминал и корупција.

За разлика од нив, СДСМ преку Владата и инситуциите што ги предводи е силно посветена на ефикасна и неселективна броба против секој вид на криминал и корупција.

Прочистувањето на правосудството, зголемувањеto на транспарентноста на институциите, новата стратегија за конфискација на имот, дигитализацијата на институциите и унапредувањето на системот за јавни набавки се важни процеси за зајакнување на капацитетите во борбата против криминалот и корупцијата.

По спроведените реформи, денес правосудството ги има сите услови за професионално и непристрасно одлучување, ослободено е од какви било влијанија на извршната власт, а органите на прогонот несомнено постапуваат неселективно, без разлика за кој функционер станува збор.

За разлика од владите на ВМРО-ДПМНЕ кои ги игнорираа сите забелешки во домашните и меѓународните извештаи, денес Владата предводена од СДСМ тие наоди сериозно ги анализира и презема конкретни чекори. Денес, по сите преземени мерки и предвидени иницијативи и процеси, Владата предводена од СДСМ упатува сериозна порака до сите носители на јавни функции, до сите граѓани дека криминалот и корупцијата не се исплаќаат и истите ќе бидат казнети согласно законите“, се наведува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Објавено пред

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска во Битола.

Појасни дека во првиот круг сите три партии ќе настапат самостојно, а потоа меѓусебно ќе се поддржат.

„Нормално деталите не можеме да ги кажеме уште оти не ги знаеме имињата, но дефинитивно ги знаеме принципите на коалицирање. Се знае во првиот круг одат сите, после тоа се поддржуваме, фер, така на граѓаните ќе им оставиме сами да ни кажат патот кој е, кој треба на крајот да биде избран во сите други градови“, рече Заев.

Според Заев, довербата кај граѓаните за сите потенцијални кандидати на СДСМ е голема.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Преку регулација на криптовалутите ќе обезбедиме над половина милијардa евра во буџетот

Објавено пред

Тргувањето со криптовалутите станува сѐ почесто споменувано, a овој вид вложување сѐ повеќе го привлекува вниманието на граѓаните, посочи на денешната прес-конференција, портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

„Напредните држави имаат огромен напредок во оваа област, се овозможуваат финансиски трансакции преку криптовалути. Во светот има и голем број банки, кои преку нивна платформа дозволуваат трговија“, објасни таа.

Сепак, како што рече Митева, во Македонија овој сегмент сѐ уште не е регулиран со закон, па во случај на измама нема начин да се обесштетат инвестициите.

„Нашите закони ниту овозможуваат ниту забрануваат купување и продавање криптовалути поради што граѓаните имаат можности сами да одлучуваат дали ќе инвестираат.

Со регулација на криптовалутите неколку десетици милијарди евра годишно завршуваат во буџетите на земјите како САД и Германија.

Веќе и во другите земји во ЕУ се прави стратегија за тоа како да се регулираат криптовалутите, кои сѐ уште се во сивата зона“, посочи партиската портпаролка.

Таа објасни дека преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието партијата ќе поднесе закон со кој ќе се дозволи трговија и чување на криптовалутите во Македонија.

„Со тоа инвестираните и вложени пари од граѓаните ќе завршат во буџетот, ќе ја подобриме економијата. Ова законско решение, кое ќе го предложиме, ќе ги содржи во себе следните ослободувања:

Најпрво, трговија со криптовалути без ДДВ, потоа ќе воведеме законска норма со која оние што ќе тргуваат со криптовалути најмалку до крајот на 2023 година ќе бидат ослободени од данок на добивка и персонален данок на доход.

Обезбедуваме најмалку половина милијарда евра во македонскиот буџет“, порача Митева додавајќи дека патот кон дигитализација и напредна технологија треба да го следиме на овој начин.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион13 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија14 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет17 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија18 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија18 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија18 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија1 ден

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија2 дена

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија2 дена

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа2 дена

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија3 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие