Контакт

Политика

(Видео) Арсовски: СЈО се користело единствено за рекетирање, уцени, притисоци и испумпување на народните пари

Објавено пред

СЈО цели три години функционирало како злосторничко здружение. Во моментот ја гледаме аферата „Кеш“ од милионски размери проневерени пари помеѓу обвинителите и функционерите на СДСМ од касата и буџетот на СЈО, односно проневерени пари на граѓаните, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

„Не само што се злоупотребувале овластувањата и законите за рекет и уцени, туку организирано се ограбувал буџетот на институцијата, односно се ограбувале милиони евра на граѓаните. Без никаква основа и без никакви критериуми, стотици илјади евра им се делеле секој месец на лица блиски до Зоран Заев и Катица Јанева, односно на лица што треба да му прибават каква било корист на Зоран Заев.

Си делеле пари и додатоци за дејства што по закон морале да ги преземаат во согласност со описот на работното место каде што функционираат лицата. Нема поголема иронија кога Фатиме Фетаи се обидува да се оправда за стотиците илјади евра повикувајќи се на патните трошоци што пратениците во собранието ги зеле, а за истите тие патни трошоци, истата таа Фатиме Фетаи отвораше кривична истрага.

Истрага за криминалното разграбување на парите на граѓаните мора да има и таа мора да заврши со изведување пред лицето на правдата на сите оние што го злоупотребувале буџетот и лично профитирале, а на крајот парите на граѓаните мора да бидат вратени во буџетот. СЈО се користело единствено за рекетирање, уцени, притисоци и испумпување на народните пари. СЈО е дувло на непотизам и дувло за испумпување на парите на граѓаните.

Замислете, институцијата што требаше да гони висока корупција и криминал, злоупотреба на службената должност и државните пари, го направи истото, но во неколкупати поголеми размери. Кој сега ќе ги истражува нив? Вработените во СЈО и функционерите на СДСМ си делеле меѓу себе милиони евра. Обвинителите во СЈО за 4 години зеле помеѓу 200.000 и 400.000 евра и згора на сè и тие пари им биле малку, па продолжија да рекетираат гледајќи ги целата јавност сите оние случаи на рекетирање.

Замислете, не само што обвинителите си делеле пари меѓу себе, тие делеле пари и на други владини функционери. На пример, Арафат Ештреф Муареми, директорот на Финансиската полиција, освен редовната плата, од СЈО земал 26.000 евра хонорар за нешто што му е работа по службена должност. За што ги примал овие пари? Дали ова доделување пари на директорот на Финансиската полиција од страна на СЈО е по законски пат и дали е законски? Дали ги зел парите за да изврши дејства што му следуваат во согласност со работниот опис на функцијата – директор на Финансиската полиција?

Малку му биле тие пари, па неговата сопруга Премтиме Муареми исто така зела од СЈО илјадници евра надоместоци, односно зела пари од парите на граѓаните. Буџетот на државата и граѓаните е оштетен од страна на вработените во СЈО, од страна на СДСМ, преку кој се злоупотребени милионски суми. Додека граѓаните немаат леб да јадат, додека докторите земаат плата по 400 евра, додека полицајци ни гинат за 500 евра плата, Катица Јанева, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски и сите други обвинители, вработени во СЈО, и сите функционери од СДСМ зеле стотици илјади евра само затоа што ги извршувале политичките нарачки на Зоран Заев.

За ова некој мора да одговара и мора да сноси одговорност. Ова е класична злоупотреба на службената должност, класична злоупотреба на јавните финансии и организирано цедење на државниот буџет и буџетот на граѓаните. Ова е класично злосторничко здружување и за ова мора да одговараат сите оние што се офајдиле на овој начин од државниот буџет и од парите на граѓаните, истакна Арсовски.

Македонија

Костадиновска-Стојчевска и Агелер: Во Битола има уникатно богатство на чија заштита посветено работиме

Објавено пред

Битола е богат град, и културно и историски. Секое делче од неа раскажува посебна приказна. Имаме уникатно богатство за чија заштита треба посветена работа“, рече министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која првата работна средба со амбасадорката на САД во нашата држава, Анџела Агелер, ја искористи за заедно да посетат неколку значајни локалитети и институции во Битола.

dobivaj vesti na viber

Костадиновска-Стојчевска и Агелер ги посетија археолошкиот локалитет Хераклеја Линкестис и Историскиот архив – Битола, а имаа и средба со пратенички и советнички од овој регион.

При посетата на локалитетот Хераклеја, се запознаа со текот на активностите во рамките на проектот за конзервација и презентација на мозаици и архитектура на локалитетот, кој треба да биде финализиран до јуни годинава, а за кој беше обезбеден грант од Американската амбасада во земјава.

Костадиновска-Стојчевска упати голема благодарност до амбасадорката Агелер за стратегиското пријателство меѓу Соединетите Американски Држави и Северна Македонија, за грижата и солидарноста на американскиот народ, кој преку Амбасадорскот фонд во континуитет учествува во заштитата на македонските културни богатства за идните генерации што доаѓаат.

При посетата беше истакнато дека конзерваторските интервенции, кои за првпат се преземаат во олку голем обем токму благодарејќи на овој грант, не само што ќе овозможат зачувување на овие исклучително вредни културни добра по кои е препознатлива Хераклеја туку ќе дадат и ново светло и значење на самиот локалитет.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Адвокатот на Лидија Димова: Не ги злоупотребила фондовите

Објавено пред

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова не ги злоупотребила фондовите. Ова го тврди нејзиниот адвокат Зоран Молчанов, нејзин застапник. Тој посочи: „Па нема до сега ниеден што пријавил ошетета на тоа“, иако Обвинителството тврди дека штетата која ја направила е 20 милиони денари.

dobivaj vesti na viber

„Тезата е таква, од една страна. Меѓутоа нема предочено спротивно од кои одредби на закон се јавни набавки е постапено. Наспроти тоа ние објаснивме дека целокупната процедура е запазана баш согласно Закон за јавни набавки цитирајќи по кои членови тоа е направено“, кажа адвокатот.

Тој додава дека ОЛАФ ја затворило истрагата за Лидија Димова и посочува: „Се има интересирано меѓутоа нема утврдено никаква неправилност во работењето“.

Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената положба и овластувањето и измама на штета на европската заедница. Александар Гочев, второобвинет, призна вина за делото измама на штета на европската заедница. Со тоа судијката Фанка Јанчулева-Михаиловска ја раздвои постапката за Гочев.

Обвинителката Сузана Мирческа-Кузмановска поднесе обвинителен акт против Лидија Димова, разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Александар Гочев, тогашен нејзин близок соработник, и Ана Павлиду, пензионира благајничка во институцијата. Според обвинителката, сите три лица оштетиле средства на европската заедница. Лидија Димова се гони дека со намера за друг да прибави имотна корист ја злоупотребила положбата и овластување, па постапила спротивно на Законот за јавните набавки и на Законот за основање Национална агенција за европски образовни програми и мобилност. Таа ангажирала соработници во Агенцијата, без да објави оглас, а меѓу нив е и ангажирањето на Зоран Златковски. Истовремено, Димова се гони и за исплаќањето издатоци за службени патувања. Обвинителката бара одговорност од Димова и за склучени договори без јавни набавки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Објавено пред

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет на Левицата, како што велат од партијата, без никаков повод и причина, утрово координирано биле повикани на информативен разговор во полициските станици во Македонија.

dobivaj vesti na viber

„Партиската ПОЛИЦИЈА на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите. Сабајлево, десетина модератори на локалните разграноци на Левицата во Македонија беа повикани на информативен разговор во полициски станици!“, велат од Левицата.

Од партијата додаваат дека Владата и министерот Спасовски продолжуваат со тактиките за заплашување и притисок врз Левицата како единствена антифашистичка партија со теренска поддршка бидејќи, како што велат, целта е да се задуши народниот антифашистички порив.

Инаку, претходно беше најавено за сабота засилено полициско обезбедување, а на настанот ќе присуствува државниот врв и, како што соопшти претседателот Пендаровски, се работи за настан од висок ризик.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион38 минути

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија4 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет5 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет6 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет6 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет6 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет19 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија19 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија20 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион21 час

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет22 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...

Европа24 часа

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...