Контакт

Политика

ЛДП: Победата на либералната партија во Холандија е победа на концептот за обединета Европа

Објавено пред

 

Либерално-демократската партија на Македонија упатува искрени честитки до Народната партија за слобода и демократија (ВВД), на премиерот Марк Руте, за победата на парламентарните избори во Холандија.

 

Народот на Холандија јасно се определи за победа на демократските сили над популистичките и националистички трендови кои се закануваат на стариот континент. Концептот на обединета и силна Европа е се’ побезбеден, додаваат од ЛДП.

 

Повторната победа на сестринската либерална партија во Холандија е аргумент повеќе и за Република Македонија да не скршнува од патот кој води кон Европската Унија и НАТО.

Нашата држава треба да го следи примерот на Холандија, која во овие тешки моменти за Европската унија, покажа демократска зрелост и одбра да продолжи по Европскиот пат, за една обединета Европа, бидејќи само таква Европа може да се справи со глобалните предизвици., порачуваат од партијата.

 

И токму во овој контекст, уште еднаш го повикуваме претседателот Ѓорге Иванов да не се спротивствува на волјата на мнозинството гласачи и да го додели мандатот за состав на нова влада на здружената опозициска коалиција, бидејќи унитарноста на Македонија ќе биде побезбедна во евроинтегративните процеси, потенцираат од ЛДП.

 

Воедно, предупредуваме дека изборот на претседател на Собранието мора да биде поврзан со изборот на нова влада која ќе ги преземе сите мерки за смирување на кризата и нормализирање на состојбите во државата, порачуваат од партијата./крај/мф/бс

 

Македонија

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Објавено пред

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба на две полициски и едно цивилно возило. Медиумите не успеаја да го видат поради темните стакла. Тој беше изнесен од зградата веднаш по заминувањето на обвинителката Вилма Русковска. Мијалков ќе биде спроведен во својот дом на Водно.

Адвокатот Петар Василев, застапник на Мијалков, ги одмина новинарските екипи и не одговори на ниту едно од прашањата.

И Вилма Русковска рече дека не се сретнала со Мијалков иако тој три часа беше во истата зграда со неа. Таа посочи дека оправдувањето на Мијалков ѝ било пренесено од неговиот адвокат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Криминалната коалиција Заев – Мијалков прави циркус од државата

Објавено пред

По пријавувањето на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека се потврдило оти постои криминална коалиција меѓу Зоран – Вице и Сашо.

„Ова е веќе циркус, направија циркус од државата. Заев, доста е. Доста е со навреди на интелигенцијата на народот, човекот ве гледа во очи и ве лаже, мака нема. Си играат мајтап додека мафијата царува. Денеска му стана совршено јасно на секој граѓанин во Македонија дека имаат договор. Првожин се договорија да избега, па се договорија да се врати, со посебен третман, со насмевка, со шлаканица за полицијата, судот, Обвинителството, со шлаканица за власта, вечерва недостигаше уште да му се извинат бидејќи тој им се извини ним. Тој е најдобра потврда дека постои криминална коалиција меѓу Зоран – Вице и Сашо. Ама домашниот есап на пазар не излегува. Само жестока јавна реакција спречи целосно фијаско и бегство. Тешка хаварија, за неколку часа, го упропастија системот и по којзнае кој пат поплукаа во правдата.

Дека сè е договорено и дека нема логика тоа што го тврди Зоран Заев оти наводно жестоко го притиснал и го вратил бегалецот од правдата, говорат следните факти.

Доброволно тој се прошета пред камерата на провладина телевизија со прашање на новинарот, кој сосема случајно се најде таму… ооо, господине, па вие сте овде… Полиција нема, ама камера има, каква сапуница. Наместо во суд, упат за куќен притвор доби во Обвинителството.

Бегалецот од правдата доби куќен притвор наместо ефективен притвор, а Вилма рече дека истрага за бегството нема да има. Апсолутно сè е јасно. И двајцата рекоа дека имале температура, можеби тие двајцата имаат, но народот нема.

Народот добро знае што се случува и правда, конечна правда, ве гледам во очи и ви кажувам – ќе има кога двајцата ќе бидат таму каде што заслужуваат – во затвор.

Сето ова што денеска се трудеше Зоран Заев да го каже и докаже пред македонската јавност и македонските граѓани дека институциите функционираат излегува дека навистина часописот „Економист“ бил во право кога велел дека владее хибриден режим. Кога велеше дека ја ослободиле Македонија од режим, лажеше и ја гледаше македонската јавност во очи. Кога заедно ќе прошетаме, еве, од Владата до триумфалната капија во центарот на градот и ќе го видиме заедно бројчаникот, каде што ветуваше дека ќе стоеле милијарди украдени пари, а тој им стана ортак.

Сите плаќаме прескап билет за циркусот што ни го сервираат затоа што си играат со нашите судбини. Затоа, наша заедничка обврска е на сето ова да му ставиме крај и уште пожестоко да работиме овој хибриден режим да го собориме. И набргу ќе го собориме. На Владата, ваква кава што е се ниша и виси на конец, ѝ доаѓа крајот“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Објавено пред

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни дека тој преку други луѓе пратил порака оти сака да се пријави, но само во ОЈО.

„Се консултирав со јавниот обвинител дали сепак да се пријави во полиција. Тој рече дека може да се пријави и кај нас. Колку што ми е познато од разговорот со претседателот на судот во претпладневните часови, самиот претседател замоли жалбата да биде повлечена зашто решението до тогаш не беше спроведено. Да не се губи време и да се поднесе барање за мерка притвор. И Јовевски се согласил. Ќе размислиме дали да побараме затвроски притвор. При разговор со неговиот адвокат констатиравме дека направил грешка што не се пријавил и не го примил решението. Апсолутно не верувам дека бил болен“, рече Русковска.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија7 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија7 часа

(Видео) Мицкоски: Криминалната коалиција Заев – Мијалков прави циркус од државата

По пријавувањето на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, се огласи и лидерот на...

Македонија7 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија8 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија8 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија10 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија14 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија14 часа

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија16 часа

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија17 часа

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион17 часа

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа17 часа

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија17 часа

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Спорт1 ден

Мецелдер и формално обвинет за поседување детска порнографија

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Борусија Дортмунд и на Шалке, Криштоф Мецелдер, и формално е обвинет за поседување и распространување...

Македонија1 ден

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков, запленети „ајфони“ и документи

По повеќе од три часа на распит, полицијата направи и претрес во возилото „пасат“, кое неофицијално припаѓа на обезбедувањето на...

Македонија1 ден

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Оттука велат дека се...

Свет1 ден

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат програмата „Ковакс“

Шефот на СЗО ги обвини некои од богатите земји за поткопување на програмата „Ковакс“ за дистрибуција на антивирусната вакцина наменета...

Топ1 ден

Ограбиле спортска обложувачница во Ченто, пукале, па направиле сообраќајна несреќа

Хаос се случувал синоќа во скопската населба Ченто кога две лица ограбиле спортска обложувачница, а на излегување од објектот испукале...

Досие