Контакт

Политика

Бејта зборувал со Заев во седиштето на СДСМ, ДУИ уште нема одлука

Објавено пред


Градоначалникот на Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта, неофицијално вечерва во седиштето на СДСМ во Скопје имал куса средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев, пишува порталот А1он.мк, додека неговиот лидер Али Ахмети подоцна изјави рече „дека знае кога каде пратил“.

Од партијата првично не коментирале ниту дали Бејта бил во седиштето на социјалдемократите, ниту за што се разговарало. Се наведува дека Бејта и јавно соопшти дека не подржува коалиција со Груевски, и дека „ниту еден Албанец тоа не би требало да го посакува“.

„Сé уште нема одлука со кого ќе влеземе во коалиција. Ги анализираме сите опции со цел да ја донесеме најдобрата можна одлука во полза на Албанците и на сите други граѓани на Македонија. Ги анализираме сите опции“, изјави за телевизиите во саботата ноќта Али Ахмети пред партиското седиште во тетовска Мала Речица.

На новинарското прашање да ги коментира вестите дека возилото на Невзат Бејта е забележано пред седиштето на СДСМ, Ахмети кусо одговори „Јас сум претседател на партијата и секогаш знам кој каде се наоѓа и какви задачи им давам..“.

Претходно медиумите јавија дека покрај гостиварскиот градоначалник, седницата на раководството на ДУИ го напуштиле и градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, и првиот човек на скопската општина Чаир, Изет Меџити, кој подоцна се вратил на средбата.

Како што рекол неименуван извор од ДУИ на седницата на партиското раководство во Мала Речица било тензично и неизвесно, но дека лидерот Али Ахмети наводно немал поддршка од мнозинството, како и дека дел од новите пратеници може и да му откажат послушност доколку одлучи да оди во влада со ВМРО-ДПМНЕ.

Претходно портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за новинарите изјави дека не е точно оти за време на средбата на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, лидерот Али Ахмети предложил коалиција со ВМРО ДПМНЕ, а другите членови на партијата биле против.

„Ахмети има и право сам да одлучува за можните чекори, меѓутоа неговата цел е да го слушне мислењето на сите членови на Претседателството во однос на сите опции што тој ги има ставено на маса за да ја донесе најдобрата и најздравата одлука. Уште еднаш ќе ги отфрлам најкатегорично шпекулациите дека има некаков раздор во партијата и има некакви преференции на едните или на другите. Нас не ни е важна воопшто политичката судбина ниту на СДСМ, ниту на ВМРО ДПМНЕ. Нас ни е важна реализацијата на платформата и договорот што сме го потпишале со Албанците на 11-ти декември“, потврди Османи во изјавата за телевизиите.

До недела на полноќ, истекува рокот кога мандатарот Никола Груевски чија партија на предвремените парламентарни избори на 11-ти декември освои најголем број мандати треба да го достави предлог составот за нова влада./крај/мф/сн

Македонија

СДСМ: Изградба и реконструкција на водоводни и канализациски мрежи

Објавено пред

Од

Владата и Министерството за транспорт и врски влегуваат во реализација на значајни инвестиции во комуналната инфраструктура низ целата држава, со цел здрава животна средина и здрава и чиста вода за пиење.

„Во почетна или завршна фаза се вкупно 31 проект за изградба или реконструкција на водоводи, канализации и пречистителни станици, проекти во вредност од скоро 17 милиони евра. Ниту една општина нема да биде запоставена. Владата работи на рамномерен развој и изградбата на планираните канализациони и водоводни системи ќе овозможи подобрување на животот и здравјето на граѓаните. Битола, Гевгелија, Велес, Гостивар, Струга, Куманово, се дел од 31 општина, односно населено место кадешто оваа година ќе бидат завршени изградби и реконструкции на водоводи, канализации и пречистителни станици, преку кои ќе се подобри квалитетот на живот на граѓаните“ велат од СДСМ.

Целта активностите, како што велат од партијата, е процентот на покриеност со канализација од сегашните 18% да достигне 40%.

„По инвестицискиот циклус од 270 милиони евра за изградба и реконструкција на 60 патни правци низ државата, инвестициите во комуналната инфраструктура се уште еден сериозен проект на Владата предводена од СДСМ преку кои се унапредува квалитетот на живот, се поттикнува развојот на општините, а истовремено се заштитува животната средина“ се наведува во соопштението на СДСМ.

Од таму порачуваат дека обезбедувањето на чист воздух, здрава животна средина и чиста вода за пиење за сите граѓани останува врвен приоритет за Владата предводена од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Објавено пред

Од

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како што велат е вистината за случајот „Монструм“.

„Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковското езеро заслужуваат правда. Заев во повеќе наврати ја најавуваше „вистината“ за случајот „Монструм“. Тврдеше дека има докази, односно телефонски разговори и смс пораки кои ќе фрлеле ново светло на случајот. Обвинетите ги прогласуваше за невини, а на роднините на егзекутираните момчиња им посочувал разговори на функционери од ДУИ кои тогаш беа дел од власта со обвинетите. Сега обвинетите се на слобода, а Заев ги убедува ожалостените семејства дека разговорите кои ги слушал биле за субвенции. Мизерно!“ порачаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Заев ги излажал семејствата на убиените како и целата македонска јавност, а од неговата „вистина“ не останало ништо.

„Тој на срамен и подмолен начин ја искористи оваа трагедија за собирање на политички поени, а откако седна во премиерската фотелја единственото нешто што се промени е тоа што обвинетите се најдоа на слобода. Заев наместо правда спроведува туѓи платформи. Заев мора да се тргне од патот на правдата. Кого штити Заев и кого тој покрива со прикривањето на доказите за Смилковското езеро?

Реализацијата на Тиранската платформа не смее да биде поголем приоритет од правдата за семејствата на егзекутираните момчиња. Очајнички се обидите да се дефокусира јавноста од лицемерието, лагите и манипулациите на Заев со политички монтирани случаи против неистомислениците.

Патриотите кои први застанаа против Тиранската платформа и Зоран Заев се во притвор поради љубовта кон татковината. Тие се во притвор поради борбата против антидржавните политики на Зоран Заев.

Интелектуалците, глумците, уметниците кои несебично застанаа во одбрана на државата мора да бидат ослободени. Додека вистински терористи се на слобода, патриотите се во притвор.

Обвинителството наместо да ги гони вистинските терористи и да го разреши случајот „Монструм“ го губи времето со монтирани случаи по нарачка на Заев. Судот мора да се ослободи од стегите на власта, а судиите да најдат доблест наместо политика да спроведуваат правда.

Во вакви услови на заробена држава и судство сервилно кон СДСМ и Зоран Заев, овој случај нема да добие судска разрешница ниту пак ќе биде задоволена правдата. Правдата ќе биде задоволена само кога Заев ќе си замине од власт“ се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Објавено пред

Од

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на децата. Тој на својот Фејсбук напиша дека никој нема право да ги уценува родителите да ги вакцинираат нивните деца.

„Правото на избор, слободата на одлучувањето, се основни човекови права загарантирани со Уставот и никој несмее да ги наруши. Никој нема право да ги уценува и присилува родителите да ги вакцинираат своите деца. Образованието треба да биде достапно за сите а во 21 век да им се заканувате на родителите дека децата ќе им останат неписмени ако не се вакцинираат е срамота. Ги отфрлам ваквите најави и жестоко ќе се спротивставам на козервативизмот кој се промовира. Ова е класична дискриминација. Либералното општество мора да победи“ напиша Милевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија13 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија17 часа

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија18 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија19 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија20 часа

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија20 часа

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија21 час

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија22 часа

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести23 часа

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Македонија2 дена

(Видео) Симовски: Етничка припадност ќе нема на пописот оти е непотребен податок

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, најавува револуционери измени на претстојниот попис. Во интервју за „Макфакс“ тој вели...

Македонија2 дена

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија2 дена

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија2 дена

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија2 дена

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Досие