Контакт

Политика

СДСМ: Собранието брзо ќе ја избере новата Влада, демократските процеси никој нема да ги спречи

Објавено пред

 

„Македонија мора да оди напред. Собранието брзо ќе ја избере новата реформска Влада на Република Македонија. Граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари кои се грижат за интересите на луѓето и на државата, наспроти политиките на криминалците од раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои за заштита на своите богатства и одговорност, се обидуваат да ја турнат земјата во длабока политичка криза и изолација“, порачуваат од СДСМ.

 

СДСМ внимателно како и досега ги води политичките процеси што водат кон реализација на мнозинската волја на граѓаните. „Даваме пример како се работи во интерес на граѓаните и на државата. И така и ќе продолжиме да работиме откако ќе биде формирана новата Влада“, додаваат од партијата.

 

„Порачуваме дека никој нема право да ја спречи демократски изразената волја на мнозинството на граѓаните на избори. 67 пратеници застанаа зад претседателот Заев. Има демократски формирано парламентарно мнозинство. Има Програма на новата Влада што ја штити унитарноста на државата и ги обезбедува потребите на сите граѓани. Нема време за губење“, велат од СДСМ.

 

„Парламентот и Ѓорге Иванов мора да овозможат мирен трансфер на власта. Домашната и од меѓународната јавност очекуваат да се почитуваат резултатите од кредибилните избори на 11-ти декември и тоа е патот на демократските промени што се незапирливи“, заклучуваат од партијата./крај/мф/бс

 

Македонија

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Објавено пред

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка.

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција ја образложи состојбата со карпата. Тој објасни дека карпата се наоѓа во ваква позиција долго време.

„Според добиените фотографии, може да се забележи одредена нестабилност, а ние како институција испративме барање до повеќе релевантни установи што треба да излезат на терен“, информира денеска директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

При паѓање на карпата би била предизвикана лавина од други камења и карпи и таа би паднала на местото каде што се испушта вода, која оди во хидроелектраната.

„Во овој момент нема место за кревање никаква паника, но воедно ја известуваме фирмата што стопанисува со чамците што пловат во кањонот Матка полни со туристи и до нив препорачуваме и апелираме местото на предниот дел, блиску до браната, да не го користат поради оваа многу мала можност од одрон на оваа огромна карпа. Иако ризикот е многу мал, како сериозна институција, на која безбедноста на граѓаните ѝ е на прво место, сакаме да дејствуваме превентивно и повикуваме овој дел блиску до ѕидот на браната да не се користи“, изјави Ангелов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Град Скопје: Проблемите на граѓаните нема да ги реши СДСМ со прес-конференции

Објавено пред

Четири години немаше позитивни проекти за Скопје од страна на поранешниот градоначалник. Последните месеци од неговиот мандат се почнаа проекти без план и без конечна реализација. Не се почнува проект што не може да се заврши од почеток до крај и да не се предвидат сите фази, што не е случај со проектите што ги остави претходниот градоначалник, велат од Град Скопје како реакција на обвинувањата на СДСМ.

„Истиот тој градоначалник не ја предвиде енергетската криза во август и наместо да се занимава со сериозни проблеми, приоритет му беше да потпише договор за угостителски услуги. Да беше добар градоначалник, граѓаните сигурно ќе му дадеа повторно доверба.

За два месеца се направија работи што останале незавршени со години, за два месеца направен е план за комплетна реконструкција на 10 улици во Скопје што не се реконструирани со години. За овие два месеца се исчистија над 120 депонии во Скопје, се отвори комуникацијата со граѓаните преку канцеларијата за отворен град, се спроведоа низа мерки за средување на состојбите во јавните претпријатија. Но затоа, пак, овие два месеца не се доволни да се соберат сите коруптивни зделки на старото раководство за што веќе почна официјална ревизија на работата“, се вели во реакцијата од Градот.

Проблемите на граѓаните нема да ги реши СДСМ со прес-конференции на тема Град Скопје, што ги има двапати на ден. Резултатите на терен покажуваат и ќе покажат дека сѐ што се зборува е чиста манипулација и лага, додаваат од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Демократскиот сојуз: Неуспешен обид на ВМРО-ДПМНЕ за политичка дискредитација

Објавено пред

Демократскиот сојуз на денешната прес-конференција ги презентира фактите во врска со обвинувањата од страната на ВМРО-ДПМНЕ.

„На денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ изнесени се дрски лаги и конструкции во врска со работењето на претпријатието ‘Градски паркинг’ под раководство на Борче Јакимовски, кадар на Демократскиот сојуз (ДС).

Повеќе од еден месец Демократскиот сојуз и други партии од владејачката коалиција се предмет на неосновани напади од Христијан Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ. Демократскиот сојуз ги демантира и со индигнација ги отфрла сите напади дека на кој било начин кој и да било од Демократскиот сојуз што извршува функција е вклучен во криминал. Овие напади од ВМРО-ДПМНЕ ги сметаме како обид за уцена да не бидеме и натаму дел од парламентарното мнозинство“, изјави генералниот секретар на ДС, Зоран Димитровски.

Според Димитровски, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ најмалку можеле да напаѓаат, паушално и неосновано, од белата зграда, која, како што рече, е градена со капитал стекнат на криминален начин. Тој нагласи дека се работи за партија против чие раководство се водат голем број кривични постапки, а како што додаде, поранешни највисоки државни функционери се осудени на правосилни казни затвор за тешки облици на криминал и корупција.

„Досега никој не добил гратис билет за паркирање ниту, пак, за бесплатно паркирање. Списоци нема, тие се конструкции и фалсификати на актуелниот директор за што ќе следува кривична тужба. Претпријатието работи во согласност со законите и одлуките на градоначалникот и Советот на Град Скопје. Инаку, ЈП ‘Градски паркинг’ работи на пазарни основи, при што над 270 вработени секојдневно ги извршуваат своите работни задачи. Претпријатието 2021 година ја заврши со вишок средства од над 27 милиони денари, доволни за исплата на четири плати на вработените.

Нема донации и субвенции ниту од Градот ниту од Владата, парите за кои Советот на Градот донесе одлука да му се дадат на претпријатието се компензација на комуналната такса во износ од 10 отсто. Имено, ако се наплаќа паркинг-билет по цена од 30 денари, 18 отсто одат за ДДВ, а 10 отсто за комунална такса или 3 денари, кои одат во Градот, а потоа Градот му ги враќа на претпријатието за да се задржат пониски цени за паркирање. Тоа е така секоја година“, рече Димитровски.

Плаќањето на комуналната такса во износ од 33 милиони денари за минатата година било одложено од претходниот директор бидејќи, како што рече, сме во ковид-криза, каде што има намалено паркирање, како и можноста да се воведат дополнителни рестриктивни мерки и сл., при што прометот ќе се сведе на минимум.

„Од таа причина директорот Јакимовски овие средства ги има оставено резерва за нормално сервисирање на претпријатието, за исплата на плати, комунални трошоци и даноци кон државата. Борче Јакимовски е еден од најчесните и најдобри менаџери, кој успешно го водеше претпријатието 12 години, без каква било дамка. Отворени сме за каква било контрола на работењето на директорот Борче Јакимовски. Сакаме да ѝ порачаме на ВМРО-ДПМНЕ дека не сме сите исти. Има и чесни директори, министри и политичари“, порача Димитровски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион5 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија5 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија6 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија8 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет8 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија9 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет9 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија10 часа

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија24 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија1 ден

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија1 ден

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија1 ден

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион1 ден

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет1 ден

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ1 ден

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија1 ден

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет1 ден

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Досие