Контакт

Политика

СДСМ: Јакимовски ги задолжи граѓаните на Општина Карпош за 10,5 милиони евра

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Стевче Јакимовски и неговите соработници од ВМРО-ДПМНЕ ја задолжија Општина Карпош за неверојатни 10.5 милиони евра, велат од СДСМ.

 

„Овој долг, по завршувањето на неговиот неславен мандат, Јакимовски ќе им го остави во наследство на следните генерации. Од официјалните извештаи на Општината и завршните сметки може да се види дека само во 2016 година долгот се искачил за нови 5 милиони евра“, изјави Душко Весовски од СДСМ.

 

„Непознато е каде отидоа овие пари, кога изминатата година не е изграден ниту еден објект од интерес на граѓаните. Но затоа, само за ставката „репрезентација“, Јакимовски потрошил 140 илјади евра во 2015 и 2016 година, односно по околу 20 илјади денари дневно за гозби и ручеци од џебот на граѓаните“, порачуваат од партијата.

 

„Иако беа планирани 300 милиони денари за улици и патишта, потрошени се само 68 милиони денари, па затоа граѓаните имаат раскопани и непроодни улици и тротоари кои служат само за паркирање на автомобилите“, додаваат од СДСМ.

 

„Граѓаните на парламентарните избори гласаа против корумпираните и несовесни политичари и порачаа дека сакаат одговорни власти што ќе се грижат за нивните реални проблеми и потреби. По новата реформска Влада, доаѓа нова локална власт и во општина Карпош“, велат од СДСМ./крај/мф/бс

 

Македонија

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Објавено пред

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се случија изминатиот период во земјата. Од таму бараат и одговорност од институциите за непреземање мерки за заштита на жените.

dobivaj vesti na viber

Се работи за фемициди извршени на свиреп начин, на кои, како што велат од Мрежата, им претходело долгогодишно семејно насилство, кое било пријавувано во полиција. Тоа се случаите во Кичево, каде што жена беше усмртена со 40 убоди од страна на партнерот, претходно во Куманово беше убиена жена од сопругот, а во Гевгелија маж ги уби својот брат и снаата.

Од Мрежата бараат од Основното јавно обвинителство при одредување на висината на казната да ги земе предвид сите околности, односно да не го третира случајот како еднократен инцидент, туку убиство како последица на долгогодишно семејно насилство. Бараат одредување највисока казна за сторителот.

„Понатаму, бараме да се поведе постапка за испитување на одговорноста на службените лица во врска со двата случаја, кои не постапиле навремено и чие непрофесионално работење доведе до смрт на 3 жени. По спроведената постапка за утврдување одговорност, очекуваме службените лица да бидат соодветно санкционирани“, велат од Мрежата.

Непреземањето соодветни мерки од надлежните институции и неправилната или отсуството на имплементација на законите, според Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство, доведува до убиство, односно фемицид како најекстремна форма на насилство врз жените, кој најчесто се извршува од страна на маж, а жртвата е секогаш жена.

Анализата на Националната мрежа покажала дека во периодот од 2017 до 2020 година во Македонија се регистрирани вкупно 22 фемициди. Кај повеќето анализирани случаи убиството било извршено од сегашен или поранешен брачен или вонбрачен партнер со кого жртвата живеела во заедница. Во повеќе од 80 % од случаите убиството се случило или во заедничкиот дом или, доколку биле разделени, во домот на жртвата.

Алармантен е податокот од истражувањето на ОБСЕ, објавено во 2019 година, дека жените многу ретко го пријавуваат насилството што претходи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Власта отвори можност бугарската мафија да основа коцкарници во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Власта на ДУИ и Ковачевски шверцерски со потпис на Артан Груби протнала одлука за основање на дури три нови онлајн-коцкарници, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Во услови кога народот тоне во сиромаштија, тие, наместо да работат на подобар стандард, формираат коцкарници, кои уште повеќе ќе ги осиромашуваат граѓаните.

Да биде ова уште посомнително, власта воведува услови што ги дисквалификуваат домашните фирми и отвораат можност да влезе капитал од бугарското подземје ,каков што е ликот Васил Бошков-Черепот. Токму овој лик поврзан со бугарската мафија, кој живее во Дубаи, се занимава со бизнисот со коцкарници и условите за бизнисот во Македонија што ги определува Владата му отвораат можности на бугарското подземје да навлезе во државата“, додаваат од партијата.

Ова не само што е лицемерно од страна на власта што го осиромашува народот туку е и крајно опасно за државата, порачаа од опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костадиновска-Стојчевска: Европскиот ден на јазиците е ден и на македонскиот јазик како еден од европските

Објавено пред

По повод 26 септември, Европскиот ден на јазиците, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, порача дека „Европскиот ден на јазиците е ден и на македонскиот јазик како еден од европските“.

dobivaj vesti na viber

„Јазик преку кој во европската култура, наследство и традиција се вградени делата на нашата фолклорна традиција, но и на нашиот современ македонски израз. Со македонскиот јазик со Европа ги споделивме и ги споделуваме делата на Конески, Шопов, Јаневски, Стефановски, Бужаровска и плејада други писатели и поети“, порачува Костадиновска-Стојчевска. Таа додава дека на македонски, како еден од европските јазици, се преведени Шекспир, Кафка, Сервантес, Бодлер, Гете и другите европски класици и современи големци на литературата.

„Така, македонскиот јазик живее и преку преводите на стотиците странски македонисти во Европа и во светот како наши културни дипломати. Таа почит кон македонскиот јазик повикува и ние да ја негуваме љубовта кон сите други европски јазици како културен идентитет на народите на нашето европско семејство“, истакнува министерката за култура, која нагласува дека денешниот, Европски ден на јазиците, нека биде уште еден поттик да порачаме до сите граѓани да ги учат и почитуваат јазиците за да ги пренесуваат љубовта и разбирањето меѓу народите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ4 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ5 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија5 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија6 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион6 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет8 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија8 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа8 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет9 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...

Македонија1 ден

Европскиот суд пресуди: сексуалните работнички во Македонија биле држени во станица нехумано, без вода, храна и тоалет

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17 со која утврди дека државата...

Македонија1 ден

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте, бре, нормални, ќе сте набавеле „паксловид“ во иднина, ако не сте дораснати да се справите со предизвиците, одете си дома

Познатиот епидемиолог Драган Даниловски на социјалните мрежи со реакција до Комисијата за заразни болести откога во јавноста беше објавено дека...

Култура1 ден

Управниот одбор на НУ Филхармонија: Сите манипулации и крајните намери за разрешувањата ќе излезат на виделина

Членовите на разрешениот управен одбор на НУ Филхармонија упатија отвореното писмо – реакција на, како што велат, „пласираните невистини и...