Контакт

Политика

Европарламентот охрабрува поголемо политичко учество на ЛГБТИ-лицата во Македонија

Објавено пред

 

Специјалниот известувач на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл во петокот оствари средби со претставници на организацијата Субверзивен Фронт, како и со членови од одборот на Либерално-демократската партија, при што се дискутираше за  положбата на ЛГБТИ-лицата во Македонија и начините како Европскиот парламент може да помогне во подобрување на истата.

 

Истовремено, беа разговарани досегашните заложби на Либерално демократската партија во РМ во застапувањето на правата на ЛГБТИ-лицата, како и идните активности планирани во овој домен. ЛДП е една од малкуте политички партии во РМ кои континуирано и отворено ги поддржуваат ЛГБТИ-лицата во нивната борба за еднаквост во општеството, како дел од пошироката кампања за еднаквост и човекови права за сите.

 

Антонио Михајлов од организацијата Субверзивен Фронт истакна дека во последните 2 години, ЛГБТИ-прашањата се лоцираа на маргината од политичкиот дискурс во Македонија, како и прашањата на останатите маргинализирани општествени групи, како Ромите и бегалците. Политичката криза која настана со објавувањето на аудио записите од прислушкуваните комуникации на 22 илјади лица во Македонија, меѓу кои и политичари од опозицијата, министри, новинари, активисти и останати, ги пласираше корупцијата и криминалот како главни теми кои го окупираа јавното и медиумското внимание и интерес.

 

Заштитата и остварувањето на човековите права кои се универзални за сите граѓани на РМ, вклучително и за лезбијките, геј мажите, бисексуалните, транс и интерсексуалните лица во Македонија, беа занемарени во политичката дебата, додаде тој.

 

Специјалниот известувач на Европскиот парламент, кој е пратеник од Алијансата на либералите и демократите за Европа во Европскиот парламент, Иво Вајгл, истакна дека Европскиот парламент ќе продолжи со посветеноста во застапувањето на правата на ЛГБТИ-лицата во рамките на надлежностите кои ги има, а посебно во земјите кандидати и аспиранти за зачленување во Европската унија. Истовремено, тој ја изрази загриженоста од зголемувањето на влијанието на конзервативните и десничарски движења и реторики ширум Европа, посебно после Брегзит и победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД, кои со себе вообичаено репродуцираат хомофобични и исклучувачки реторики.

 

На средбата стана збор и за актуелната кампања „Гласај за еднаквост“ која Субверзивен Фронт ја спроведува, а се однесува на политичкото учество на ЛГБТИ-лицата во РМ во светло на предвремените парламентарни избори на 11-ти декември, како и за првата национална ЛГБТИ-конференција во Македонија, закажана на 6 дена пред изборите, на 5 декември./крај/мф/бс

 

Македонија

(Видео) Шекеринска: Ниту еден денар од парите наменети за АРМ не влегува во сумата за референдумската кампања

Објавено пред

Од

Ниту еден денар од парите наменети за АРМ не влегува во сумата за референдумската кампања, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и објасни дека се работи за средства што биле насочени кон активност во поддршка на нашите НАТО-интеграции, но коишто не биле во делот на логистика ниту потреби на АРМ.

Шекеринска денеска во Стопанската комора на Македонија одржа состанок со претставници на фирми можни понудувачи во постапките за јавните набавки на неборбени моторни возила и на инженериски машини за потребите на Министерството.

„Оваа земја со огромно мнозинство одлучила да стане членка на НАТО и на ЕУ. Референдумот е еден од чекорите кои што може да ни обезбедат членство во ЕУ и НАТО. Ако за ова немаме консензус, многу тешко ќе биде да најдеме консензус околу други прашања и затоа го водиме процесот многу јавно и транспарентно. Но велам, во Министерството за одбрана ниту еден денар нема да се земе од функционирањето на Армијата за оваа цел“, рече Шекеринска и додаде дека набавката на инженериски машини и неборбени возила е најдобар демант дека ниту еден денар од парите наменети на АРМ нема да биде потрошен за други намени.

На состанокот фирмите беа охрабрени да дадат забелешки и коментари во однос на содржината на техничките спецификации од тендерската документација, во насока на зголемување на конкуренцијата при поднесувањето на понудите од понудувачите.

„Сакаме да обезбедиме чесна, транспарентна и многу конкурентна постапка, која ќе им даде шанса на најдобрите да победат, а нам ќе ни даде шанса да ја добиеме подобрата опрема по подобри цени. Сакам да кажам дека ова ќе продолжи да биде политика на Владата, на Министерството за одбрана и убедена сум дека тоа е добро и за институциите во Македонија, но и за домашната економија“, рече министерката.

Договорите што ќе бидат склучени за овие две јавни набавки ќе бидат за период од 3 години и се содржани во Планот за јавни набавки за оваа година. Тендерските документации ќе бидат отворени за забелешки до крајот на месецот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Објавено пред

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот дека полициската станица во Струмица нема бензин, што не е изолиран случај и го има низ цела Македонија, за барањето да се концентрира повеќе полиција во ромското маало:

„Немаме бензин. Точно е. Се’ што имавме потрошивме. По 20 литри им даваме на станица. Таа е состојбата и не е само во Струмица. Одат со приватни коли да прават увид. Кога има убиство, со приватни коли одат на увид”.

Јанкулоска  му вели на Ставрески дека ситуацијата е најлоша во Скопје зашто во главниот град ни тоа не им го давале. Ексминистерката  му раскажува на Ставрески дека немаат пари за бензин и едвај обезбедиле за денот на изборите, на што Ставрески ѝ одговара:

„Е па да сме живи и здрави.”

Во кривичниот суд продолжува пуштањето на необјавените бомби во предметот на СЈО, „Титаник”.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Објавено пред

Од

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но јас дали сум го направил тоа што тој го кажал е друго прашање, навистина не се сеќавам, рече Дерковски за „Макфакс“, откако на денешното рочиште за случајот „Титаник“ во судницата на една од „бомбите“ се слушна гласот на актуелниот директор на Државната изборна комсија.

Од разговорот остварен на 30 мај 2011 година може да се слушне како поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, му дава инструкции на Дерковски, во тоа време директор на МЖ „Транспорт“, за конкретни активности на денот на изборите.

– Нашите да пијат кафе до 7 во штабовите. До 9 да гласаат. До 10 да гласаат пријатели и роднини, до 12 сите вработени, а потоа неопределените, му вели Јанакиески на Дерковски.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Германски министер во посета на Аушвиц: Со тага и срам се поклонувам пред милиони жртви

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, го посети поранешниот нацистички логор на смртта, Аушвиц. Притоа тој рече дека со...

Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник Мартин Протоѓер, СЈО, Титаник
Македонија7 часа

„Ќе им се мочам у уста на ‘А1’“, ѝ вели Протоѓер на Јанкулоска

По паузата во кривичниот суд, продолжи објавувањето на бомбите во предметот „Титаник“. Досега, од 1.063 бомби, објавени се 219. Во...

Македонија8 часа

Полициските станици немаат бензин, му се жали Јанкулоска на Ставрески

Во телефонски разговор од 31 мај 2011 година, меѓу Гордана Јанкулоска и Зоран Ставрески, ексминистерката му се жали на вицепремиерот...

Економија9 часа

Дизелот поскапува, бензините поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ бензините ќе поевтинат за половина денар, а цената на дизелот ќе се зголеми за половина денар,...

Регион10 часа

(Фото) Претепаната Британка во Сплит раскажува: Беше ужасно, нè заклучија во соба и почнаа да нè тепаат

Полицијата во Сплит потврди дека младата Британка била нападната за време на својот одмор во Сплит во хостелот во кој...

Македонија10 часа

Дерковски: Јанакиески може давал инструкции, но прашање е дали јас сум го послушал

Учествувам во избори уште од 1994 година и од секогаш сум соработувал со институциите, Јанакиески може да дава насоки, но...

Македонија11 час

Претседателот на ДИК, Дерковски, во бомбите добива насоки од Јанакиески за денот на гласањето

Оливер Дерковски, сегашниот претседател на ДИК, го има во бомбите што се пуштаат во јавноста. Во еден од разговорите од...

Македонија12 часа

„Кажете дека брашното е канцерогено“, Јанакиески нарачувал инспекции во ромското маало во Струмица

Во кривичниот суд во Скопје продолжи пуштањето на бомбите во предметот „Титаник“ на специјалното јавно обвинителство. Во неколку од разговорите...

Економија12 часа

Грција ја напушта европската програма за помош

Грција излезе од кризата и ја напушта европската програма за помош. По осум години економски реформи, кои беа под надзор...

Регион13 часа

Гром усмрти момче на плажа кај Сплит

Сплит и околината вчера ги зафати невреме во кое загина младо момче. Како што пренесуваат хрватските медиуми, момчето го погодило...

Свет13 часа

(Видео) Пукање врз Амбасадата на САД во Анкара

Врз Амбасада на САД во Анкара, околу пет часот по локално време, биле испалени неколку истрели од возило во движење....

Свет1 ден

Долг, сериозен и детален разговор помеѓу Путин и Меркел

Три часа траеа разговорите помеѓу лидерите на Русија и Германија, Владимир Путин и Ангела Меркел во Берлин. Портпаролот на рускиот...

Свет1 ден

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а...

Регион1 ден

Дачиќ во Анталија: Србија нема да биде дел од никаква коалиција против Турција

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска од Анталија изјави дека Србија е верен и искрен пријател на Турција и...

Свет1 ден

Францијa: Кај 840 мостови постои ризик од евентуално уривање

Околу 840 мостови во Франција имаат сериозна штета и се изложени на голем ризик од нивно можно уривање, покажуваат податоците...

Регион1 ден

Запленети 247 килограми марихуана во близина на грчко-албанската граница

Грчката полиција во две одделни акции запленила 247 килограми марихуана внесена од Албанија. Во првиот случај во Неа Селефкиа, кај...

Економија2 дена

Во вторник ново задолжување од 6,5 милиони евра за да се вратат стари долгови

Во вторник, 21 август, Министерството за финансии од домашните банки ќе побара заем од 6,5 милиони евра. Станува збор за...

Свет2 дена

Нов силен земјотрес го погоди индонезискиот остров Ломбок

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според рихтеровата скала денеска го погоди индонезискиот остров Ломбок, соопшти американскиот геолошки институт....

Македонија2 дена

На Богородица и Табановце се чека од 15 до 30 минути за влез и излез од државата

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини Богородица и Табановце се...

Свет2 дена

Oд понеделник во Гана еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на ОН

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации...

Досие