Контакт

Политика

Груевски со народот против Заев и „познатиот филантроп“

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, поранешен премиер кој сега е носител на кандидатската листа за пратеници во четвртата изборна единица во своето обраќање на партиската конвенција најави дека ќе го победи лидерот на СДСМ, Зоран Заев „на негов терен“ заедно со народот.

Како и во досегашните говори, Груевски се потпре на народот и најави победа против Заев, но и против, како што рече туѓите структури коишто го поддржуваат Заев, „против познатиот филантроп“, алудирајќи на Џорџ Сорос.

Груевски рече дека воопшто не било лесно да ги издржи овие две години, на политичка криза, навреди и омаловажувања и обелодени дека имал брутални закани по животот против него и неговото семејство.

„Не беше лесно. Лични навреди, тешки клевети, омаловажувања, цел платен арсенал политичко оружје и армија луѓе насочени кон мене платени од еден познат филантроп и моја дисквалификација, оцрнување и понижување, брутални закани до мене и моето семејство, оркестрирани од една група на луѓе, а потпомогнати од секакви туѓи структури кои имаат свој интерес во целата оваа ситуација. Кога ќе се сетам наназад низ што се поминавме заедно со вас, како некогаш неизвесноста ни стоеше над глава, како ги слушавме оние деструктивци од опозицијата како се силат наоколу до секој граѓанин без разлика дали е наш подржувач или не, се закануваат, со гнев и омраза поттикнуваат напади по улици, кршења, палења, сквернавења на објекти, нарачуваа лични линчови, навистина човек да се запраша како издржавме до тука… И кога ќе се обидам да најдам еден збор што ќе ја опише нашата цврстина, нашата волја, убеденост, поттик, мотив да истраеме овој период, тој збор е сепак тука пред нас И секој го знае… тој збор се вика, народ, изјави Груевски.

Иако опозицијата се обидела да ги направи монструми, сепак, според Груевски, народот тоа го препознал и не подлегнал на црната кампања на на провокациите.

„Тој народ на овие избори ќе донесе огромна победа за нашата коалиција, И ќе покаже дека тој народ е газда во оваа држава. Ако порано било потешко, во Илинденско или Партизанско време, овој пат тоа ќе се направи со пенкалото на изборниот ден. Народот ќе им го даде својот одговор на сите кои го потценуваа. Сега му е мајката да биде поразен Заев и се она што тој и го направи на Македонија“, рече Груевски.

Тој најави убедлива победа против Заев во четвртата изборна единица, односно како што рече, на негов терен, но и во останатите изборни единици и уште еднаш го повика членството и другите граѓани да гласаат за коалицијата „За подобра Македонија“ за да освои 63 пратенички места.

„Одлучив да го соочам со реалноста и да го победам заедно со народот, во изборната единица која сам ја избра, да виде што мислат неговите сограѓани за него“, изјави Груевски.

Коалицијата на конвенција во Метрополис арена на Скопски саем ги објави листите со кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 декември.

На листите ги нема поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески кои се осомничени токму за изборни измами. Од осомничените во истрагите на Специјалното јавно обвинителство на листите е Груевски и министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска која е на второ место во првата изборна единица, каде носител е министерот за надворешни работи Никола Попоски.

На третото место е првиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник од првиот состав на собранието во независна Македонија, Борис Змејковски.

На осмото место во втората изборна единица е единствениот хашки осуденик од Македонија, Јохан Тарчуловски. Носител во оваа изборна единица е министерот за здравство Никола Тодоров, а зад него е претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Листата во третата изборна единица ја предводи пратеникот Илија Димовски, а по него е премиерот Емил Димитриев.

Листата во четвртата изборна единица ја предводи Груевски. Петтата изборна единица ја предводи пратеникот Антонио Милошоски,а шестата Влатко Ѓорчев.

Носител на седмата изборна единица во дијаспората е Рамазан Мифтароски.На листите иако се најавуваше, го нема дополнителниот заменик минситер за труд и социјална култура, Диме Спасов кој неодамна учествуваше во сообраќајки и и МВР против него поднесе три прекршочни пријави./крај/мф

Македонија

Мицкоски во Париз обвини дека Заев ја попречува правдата

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски, и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, во Париз остварија средба со членовите на францускиот Сенат, Марта де Сидрак и Арно Базин, кој е и претседател на групата за француско-македонско пријателство.

На средбата се разговараше за актуелни теми и прашања поврзани со стратешките интереси на Македонија.

Мицкоски во рамки на средбата ја афирмираше заложбата за напредок на планот на евроинтеграциите. Тој пред соговорниците нагласи дека ќе ја стави државата на брза патека што ќе подразбра итни реформи кои ќе ја извадат Македонија од, како што вели, слепата улица по која ја донела актуелната Влада.

Мицкоски ја потенцираше цврстата определба за бескомпромисна борба против криминалот и нултата толеранција за корупција. Воедно нагласи дека потребни се чекори кои ќе доведат до економски напредок и подобрување на стандардот на граѓаните.

„За жал, денес имаме состојба во која главна пречка за правдата е премиерот на државата“, истакна Мицкоски, додавајќи дека потребно е ослободувње на правосудниот систем од политичките стеги и владеење со правото.

„Обновата за која се залага ВМРО-ДПМНЕ се однесува на промени кон подобро во сите сфери и области, спроведување на политика базирана принципи и вредности“, истакна на средбата Мицкоски.

Воедно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека се залага стратешко партнерство со Република Франција и продлабочување на заедничката економска и политичка соработка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се укинува законот за зелените пазари

Објавено пред

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане да важи Законот за трговија на зелените пазари.

„По средбите и дискусиите со трговците на зелените пазари, одлучивме да побараме овој закон да престане да важи, кој беше ставен во мирување минатата година. По Нова година заедно со засегнатите страни ќе почнеме постапка за изработка на ново прифатливо законско решение“, рече Бектеши.

По носењето на законот со кој се предвидуваше пазарџиите да платат лиценци за работа на зелените пазари, трговците преку протести извршија притисок и овој закон беше ставен во мирување до јануари 2020.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Дескоска: Проверката не може да заврши пред изборите

Објавено пред

Во организација на Институтот за европски политики (ЕПИ) и Асоцијацијата за развојни иницијативи „Зенит“ се одржа дијалог за јавни политики на тема „Имплементација на стратегијата за реформа на правосудниот сектор 2017-2022 година“, на кој учествуваше и министерката Дескоска.

Во изјава за медиумите Дескоска истакна дека најголемиот дел од законите е донесени, но дека недостига нивна имплементација.

„Останува клучниот предизвик на Советот на јавните обвинители и Судскиот совет да почнат со спроведување на реформите со цел да добиеме независно професионално судство и особено Јавно обвинителство имајќи предвид дека клучните почетоци на сите постапки во борба против криминалот и корупцијата треба да почнат од Јавното обвинителство. Уште пострашно е ако какви било сомневања постојат дека во Јавното обвинителство се затајуваат одредени предмети, дека не се преземаат одредени активности, без оглед дали станува збор за активности на самите јавни обвинители или со други носители на функции“, истакна министерката за правда, Рената Дескоска.

За ветингот, односно проверката, министерката истакна дека процесот на ветинг бара двотретинско мнозинство, а дека тој процес не може да заврши пред изборите.

„Ниеден процес не треба да биде избрзан, но мене ми е драго дека веќе се јакне свеста и се отвора дебата и во рамките на самите правосудни институции дека потребни се одредени корекции во нивното работење“, потенцира Дескоска.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија8 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ11 час

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија12 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија12 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија13 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет14 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија16 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија17 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет17 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија17 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет19 часа

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет19 часа

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион19 часа

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија1 ден

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија2 дена

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија2 дена

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Досие