Контакт

Политика

ЛДП и НСДП со обвинувања, ВМРО-ДПМНЕ со реакција

Објавено пред

Од ЛДП и НСДП со обвинувања за работењето на владата на премиерот Никола Груевски, од владејачката ВМРО-ДПМНЕ со реакција. 

 

„После изјавата на премиерот Никола Груевски дека не прифаќа формирање на техничка влада и по цена РМ да ја изгуби препораката за отпочнување на преговорите со  ЕУ,станува јасно дека Груевски призна дека ВМРО ДПМНЕ не може да победи на ниту едни избори организирани на фер и демократски начин. Кога политиката на портокаловата револуција навистина би се темелела на барање на гласови за реализирани проекти од општ интерес за граганите, чуму би бил тогаш стравот на Груевски за формирање на техничка влада, која би организирала предвремени парламентарни избори согласно изборниот законик и европските стандарди“, велат од НСДП.

 

Од ЛДП пак порачуваат дека владата и премиерот мора да се постветат на вистинското решавање на животните проблеми на граѓаните.

 

„Владата на Никола Груевски ги поскапе патарините од 20- 25 проценти. За да одите до Гевгелија и назад до Скопје, со амин на Владата, наместо 280 денари, отсега ќе треба да платите 360 денари. И сето ова, Владата ни го „спакува“ кога Македонија тагува за 4-та трагично загинати граѓани на РМ, врвни професионалци и кога сите стравуваа од ескалација и несакани последици од протестите. Тимот на Груевски секогаш се „грижи“ вестите за разните поскапувања или скандали на неговиот тим, за лошите оценки од меѓународната јавност да одат заедно со масовни апсења, пронаоѓање дрога или протести и контра-протести.  На два месеци по изборите, наместо ветениот подобар и поквалитетен живот, добивме повисоки цени на бензините, струјата, цигарите, нови тензии и протести, незадоволни стечајци, изиграни професори, извисени фиктивно вработени Розовите ветувања од познатите роуд шоуа на атрактивни дестинаци, редовно се без ефект“, соопштуваат од ЛДП.

 

ВМРО-ДПМНЕ со одговор дека преку ваквите тврдења, ЛДП и НСДП го потценуваат и навредуваат македонскиот народ.

 

„НСДП е партијата која за лидер го има вечниот политичар кој е рекордер по тоа што никој не памти дека тој зад себе има мерка во полза на граѓаните. Личност која е позната по тоа што е поголем грк од грците, познат и проверен неработник. Ако не се шлепа со поголема партија убедени сме дека дури ни неговата вечна сенка Горан Мисовски нема да гласа за него. Опозиционите партии од коалицијата на СДСМ сака да ја убеди јавноста дека Груевски купува луѓе со субвенции со поголеми плати и пензии и слични придобивки. Со тоа освен што ги потценуваат  и навредуваат луѓето упатуваат и порака дека тоа не треба да се прави, не треба субвенции, плати, пензии, училишта, спортски сали, медицинска опрема, патишта, нови фабрики, мерки за вработување, со еден збор не се потребни проекти зошто на тој начин се поткупуваеле луѓето. Според овие партии Владата на треба да прави ништо во полза на граѓаните. Со ова размислување се обидуваат и да си го оправдаат своето неработење и немањето на еден единствен проект на нивните раководства од деведесетите па се до денес. Овие луѓе Тито Петковски, Ристо Пенов, Петар Гошев, Радмила Шекеринска, Бранко Црвенковски, Зоран Заев и останатите не работеле кога биле во владата само за да не помисли јавноста дека со проекти сакаат да ги поткупат граѓаните. Признаваме ова е многу интересен пристап кој сигурно ќе биде анализиран од некои од светските политички институти“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Оттаму додаваат дека „кога се однесува до препораката цела јавност знае дека ако ја изгубиме тоа ќе биде поради незрелото однесување на опозицијата, а впрочем тоа го кажа и еврокомесарот Филе со пораките да се вратат во Собранието“./крај/мф/бс  

Македонија

(Видео) Шекеринска: Во Охрид се гради по план и се решаваат децениски проблеми

Објавено пред

Владата градеше и гради по план, вложувањето во инфраструктурата е влог во квалитетен живот на граѓаните, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која денеска имаше работна посета на Охрид, при која посети повеќе точки каде што во соработка со локалната самоуправа на Град Охрид се реализираат серија  инфраструктурни проекти кои се веќе реализирани или се во финална фаза на реализација.

„Во Охрид се гради по план и во Охрид навистина се решаваат проблеми кои со децении биле одлагани. Денеска сме тука на местото каде што започнува и веќе трае сериозната реконструкција на улицата Авасим. Проект кој е ветуван многу години, проект кој не е направен повеќе од 40 години и денеска целосно се реконструира со средства на Општината и средства на ЕБРД коишто се обезбедени преку Владата. Тоа е проект од околу 45 милиони денари кој, како што велат, значи реконструкција по 40 години. Затоа денеска навистина ми е задоволство да бидам тука и да видам како локалната самоуправа, како и буџетот работи во полза на граѓаните. Денеска ќе имаме можност да видиме 4 инфраструктурни објекти, 4 инфраструктурни проекти коишто се градат во Охрид и коишто ќе значат подобар квалитет на живот и навистина градење по план“, рече Шекеринска.

Таа упати честитка до Општината, која последнава година, како што рече, сторила многу за поврзување на граѓаните на Охрид, меѓутоа и за развој на туристичкиот потенцијал на Охрид.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Спасовски: За подобра инфраструктура во Чучер Сандево вложени се над 9 и пол милиони денари

Објавено пред

Квалитетната инфраструктура е многу значајна за економски раст и развој и е едно од клучните барања како на бизнисот така и на граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски при денешната работна посета на општина Чучер Сандево.

Тој нагласи дека во општината се реализираат 4 проекти од Програмата за рамномерен регионален развој со вкупна вредност од над 9 и пол милиони денари.

„Тоа се проектот за разрешување на проблемите со поројните води на Скопска Црна Гора со посебен акцент на општините Чучер Сандево и Бутел, потоа проектот за воспоставување  систем за следење на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопската Котлина, кој е од особено значење за општината, проектот за реконструкција на примарна и секундарна водоводна мрежа за село Блаце, како и рехабилитацијата на дел од локалниот пат за село Блаце“, нагласи Спасовски.

Објасни дека денешната средбата е со цел утврдување на динамиката на тековните активности и проекти во општината кои се спроведуваат со поддршка на Владата.

„Оваа наша активност е во насока на нашата трајна и стратешка определба да овозможиме рамномерен регионален развој и еднакви можности за квалитетен живот за сите наши граѓани, без разлика дали живеат во град, село или мало населено место“, посочи премиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: СДСМ е посветен на изградба на капитални проекти за сегашните и идните генерации

Објавено пред

„Заедно со генералниот секретар на СДСМ и носител на кандидатска листа за пратеници во ИЕ3, Љупчо Николовски, кандидатот за пратеник Марија Ангелева и градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, денеска сме на локацијата на којашто се гради браната Речани како дел од хидросистемот ‘Оризарска Река’ да направиме увид во значајниот напредок во изградбата. Станува збор за инфраструктурен проект од големо значење за Кочанскиот Регион особено за плодното кочанско поле“, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Според него, оваа брана годишно ќе собира 22 милиони метри кубни вода за 80 илјади еквивалент жители и ќе придонесе за навремено и квалитетно снабдување со вода на 1/3 од земјоделските површини во Кочанско, а преку две мали хидроцентрали ќе се произведува и електрична енергија. Вредноста на инвестицијата е 30 милиони евра. Идејата за оваа огромна брана датира од 60-тите години на минатиот век. Патот го изгради веќе Министерството за земјоделие, а висината на самата брана ќе биде поголема од 80 метри.

„Покажавме на дело дека и во вонредни услови со целосно почитување на препораките за заштита продолжуваат интензивно градежните работи за изградба на значајни инфраструктурни проекти. Низ целата држава забрзано се градат крупни капитални проекти од витално значење за граѓаните и државата. Градиме по план квалитетна инфраструктура за сите.

СДСМ е посветена на изградба на крупни капитални проекти кои ќе донесат долгорочни позитивни ефекти за подобар живот на сегашните и идните генерации. Им оставаме на нашите деца вредни капитални проекти, им даваме пример и ги учиме на истите вредности – да продолжат и тие уште повеќе и уште подобро да ја градат и развиваат нашата убава земја“, додаде Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 минути

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот „ремдесивир“, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија20 минути

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ1 час

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија2 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет3 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија3 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија4 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион4 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа4 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет5 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија5 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет6 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија7 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион7 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија18 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет20 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт21 час

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија21 час

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија23 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Досие