Контакт

Политика

Манчевски: Не е потребна корекција на цената на струјата

Објавено пред

Најновото поскапувањето на цената на електричната енергија можеше да биде избегнато, иако владата сака да прикаже дека поскапувањето е минимално и дека можело да биде и поголемо по делумната либерализација на пазарот.

Ова во вторникот на прес – конференција во Скопје го истакна потпретседателот на опозиционата СДСМ, Дамјан Манчевски. 

 

Според него Македонија се соочува со серија на поскапувања на основните животни потреби, а поскапувањето на електричната енергија, дополнително може да предизвика верижно поскапување на други производи и услуги.

 

„СДСМ тврди дека не е потребна корекција за 3,47% на цената на струјата, имајќи предвид дека во периодот од 2007 до 2013, просечното годишно производство на електрична енергија на АД ЕЛЕМ е намалено за 7,57% во однос на периодот од 2003 до 2006 година. Од 2007 до 2013, просечниот годишен увоз на електрична енергија за македонските потрошувачи е зголемен за 60,02% во однос на периодот од 2003 до 2006 година. Во 2013 година ЕЛЕМ има катастрофално ниско производство, особено во РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј, иако овие две термоцентрали беа модернизирани и реконструирани“, истакна Манчевски.

 

Голем проблем, според потпретседателот на СДСМ, претставуваат постојаните испади на блоковите во РЕК Битола, што, како што вели, покажува дека реконструкцијата била катастрофално изведена.

 

„За прв пат после долги години среде август ќе се прават ремонти на два блока во Битола. Тоа ќе предизвика дополнителен увоз на струја за регулираниот пазар“, вели Манчевски.

 

Според него со либерализацијата на пазарот на електрична енергија, потребите на тарифните потрошувачи во 2014 година се намалени за 15% во однос на 2013. Наместо увозот да се намалува во 2014 година, се случува спротивното, односно увозот на електрична енергија за регулираниот пазар во 2014 година ќе биде поголем.

 

Манчевски цитираше и дел од експозето на Никола Груевски од 2008-ма година во кое тој вели дека за намалување на енергетската зависност на Македонија и зголемување на производството на електрична енергија ќе следат интезивни вложувања во нови енергетски објекти.

 

Потпретседателот на СДСМ праша каде се тие нови енергетски објекти и зошто Македонија се уште е голем зависник од увоз на струја.

 

„Неинвестирањето во капитални енергетски објекти и либерализацијата на пазарот на електрична енергија ја зголемува потребата од увозот на електрична енергија. Дополнително се трошат милиони евра на барокни фасади на ЕЛЕМ и МЕПСО. Последниве две години се регистрирани превработувања во овие енергетски компании.

СДСМ најодговорно смета дека ова поскапување можеше да биде избегнато. Ние имаме целосно спротивен концепт за енергетската политика. Наместо поскапување, во нашата програма, имаме предвидено враќање на ефтината тарифа за електрична енергија“, нагласи потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски./крај/мф/ап

 

Македонија

(Видео) Мицкоски: Изборот е помеѓу СДСМ и нивните истрошени транзициони политичари и ВМРО-ДПМНЕ и политичари кои ќе работат за доброто на народот

Објавено пред

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска се сретна со граѓаните во Македонска Каменица и посочи дека ова се прилично предизвикувачки избори затоа што на овие избори практично се определува иднината на нашите граѓани, на нашите потомци, но истовремено и кога треба да ги направиме горди нашите предци.

„ Ова не се било какви избори и се поразлични од сите избори кои сме ги имале во минатото. На овие избори, изборот е помеѓу СДСМ и нивните политичари кои се практично истрошени транзициони политичари кои од времето на транзицијата ги гледаме без никаква креативна идеја и луѓе кои со својата биографија и животен век не може да гарантираат решение за напластените проблеми кои мора да признаете дека после овие 3 години се повеќе се зголемија. Ова се избори кога ќе треба да избереме помеѓу срамот, понижувањето и наведнатата кичма кои што ги донесе СДСМ и избори кои ќе донесат чест, гордост и исправена глава. Ова се избори помеѓу криминалот и корупцијата спакувани во Луј Витон чанта и борба за правда, почитување на законите. Јас сум убеден дека повие избори ќе завршат со една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата За обнова на Македонија“ потенцираше Мицкоски.

Тој од Македонска Каменица порача дека веднаш по победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите и сето она кое што ни се случуваше во минатото, а кое претставуваше проблем за нашите сограѓани треба да се реши. Според Мицкоски треба многу труд, многу работа, мака, посветеност и затоа кога јас денеска зборувам за политичари кои одлучиле да се придружат на ВМРО-ДПМНЕ зборувам за луѓе кои се одлучни да бидат херои, да испишат нова историја.

Нивната матрица е составен од 4 чекори. Првиот чекор секогаш е предизборна лага, ќе дојдат овде пред вас, ќе ве гледаат во очи со раката на срцето, ќе ви зборуваат за жицата, за семето и ќе ви кажат по некоја лага мислејќи дека на тој начин ќе ја добијат вашата доверба и ќе заминат. Потоа вториот чекор е националниот срам, понижување и предавство, потоа следи третиот чекор пљачка и криминал и на крај е заробено обвинителство и судство за пресметка со политичките неистомисленици, потсети тој.

Мицкоски рече дека поминало времето на политичари елитисти кој забораваат да креваат телефон кога ќе ги побара некој, се фино залегнати во кожно фотелји и газат црвени персиски килими во владата и се возат во климатизирани лимузини платени со народни пари.

„ Сега доаѓа време на политичари кои овде заедно со народот ќе разговараат што му треба на народот. Доаѓа време на луѓе кои чесно и честито ќе работат за интересите на сопствениот народ. Ние напишавме програма која ја нарековме „Обнова“ од 360 страни каде ќе најдете како до повисока просечна плата во еден мандат од најмалку 25%, како до 20% повисока пензија и враќање на старото законско решение, како до стапка на невработеност пониска од 10%. 4 милијарди евра странски и домашни инвестиции, ослободување на студентите од партиципација во учебната 2020/2021 година, за угостителите намалување на данокот за додадена вредност, историски најнизок рамен данок од 8%, 640 милиони евра субвенции за земјоделците“, додаде Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски: Слушаме како носители на листи на ВМРО-ДПМНЕ местеле сообраќајки

Објавено пред

Денеска слушаме како се договарале да се преврти трактор меѓу Дебарца и Охрид, како се договарала сообраќајка кај Кичево – актуелни носители на листи на ВМРО-ДПМНЕ се тоа! Кошмарот од којшто излеговме пред три години демне шанса да се врати, ете нови потврди за опасноста за којашто зборуваме, изјави Оливер Спасовски, потпретседател на СДСМ и носител во ИЕ 2.

„ Христијан Мицкоски ги постави на листи Александар Николовски, Антонио Милошоски, Владо Мисајловски – кој од кој поистурена рака на криминалецот Груевски. Се движиме по прав сигурен пат и со оваа изјава апелирам, да излеземе на гласање, да ја отфрлиме опасноста и да избереме сигурност.

Да, ова се едни од најспецифичните избори пред коишто сме исправени, поради условите во коишто функционираме. Со задршка одиме во продавница, со задршка одиме во банка, во пошта, дури и на работа. Но одиме. Затоа што е во прашање нашата егзистенција. И излегувањето на изборите е една таква потреба. Затоа што се во прашање животот, здравјето, егзистенцијата – наши, на нашите деца, на фамилијата дома и иднината на државата.

За да продолжиме да живееме сигурно, во сигурна држава ние едноставно мора да излеземе на гласање и да гласаме за СДСМ и коалицијата Можеме. СДСМ носи сигурност и ова не е предизборен слоган, туку факт. Покажавме дека можеме да се справиме со здравствено-економската криза. Вработивме над 700 лекари и над 1.000 медицински сестри, обновивме 30 болници и ургентни центри -за само три години. Со тоа спречивме здравствен крах. Замислете да останеа руините во здравството од режимската власт. Луѓе ќе ни умираа по ходници. Тие и денес не ставаат потпис за пари од Светската банка што треба да се вложат во здравството. Светска банка гарантира – тие велат Не. А се дел од Владата. На овие ли луѓе од ВМРО-ДПМНЕ ќе го доверите здравјето?!

Даваме домашни платежни картички, бескаматни кредити, ги помогнавме бизнисите – спречивме и економски крах. Тоа беше можно затоа што работевме домаќински претходните две и пол години. Покачивме плати, пензии, социјалана помош, вративме милиони евра пари кај граѓаните, насочивме пари кон поддршка на бизнисите. И сето тоа – додека ја стабилизиравме државата на меѓуетнички план дома, со концептот Едно општество за сите и на меѓународен план во регионот и светот, со помирувањето со соседите, членството во НАТО и отворените перспективи во ЕУ.

Од ВМРО-ДПМНЕ на се сè противеа. За нив `се што не е тендер со провизии во лични џебови, не е добро. И најважно, денес се живее во слобода – никој не планира семејства во ендек, не тегне за уши, не гаси лифтови на баби и дедовци, не удира боксови во фаца на жени, не прави монструозни планови за намерни сообраќајки, не става пломби на бизниси, не се заканува и не уценува млади луѓе со партиска книшка за вработувања. Денес има грижа за сите.

Многу сработивме. Може и повеќе и подобро. Но тоа е можно во осигурана држава, со затворени билатерални прашања, со осигиуран идентитет, со осигурано членство во НАТО и перспективи во ЕУ, со развојна економија. Почнавме и треба да продолжиме по правиот пат. Гласот за СДСМ на овие избори е глас за безбедносна сигурност, за економска сигурност, за егзистенцијална сигурност, за политичка сигурност. Гласот за ВМРО-ДПМНЕ е глас за дестабилизација, хаос и опасност, по сите основи.

Сите протоколи за заштита на здравјето на гласачите се донесени и гласањето е безбедно, ве уверувам. Знам дека ќе постапиме одговорно. Ќе излеземе на гласање. Ќе избереме број 3. Коалиција „Можеме“. За сигурност“ порача Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин за време на редовна контрола

Објавено пред

МВР поведе постапка за утврдување дисциплинска одговорност за полицискиот службеник, кој беше снимен како удира граѓанин, при вршење редовна служба.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР по добиениот видеозапис на кој е снимено како униформиран полициски службеник удира граѓанин, постапи согласно своите надлежности и утврди дека на 6.7.2020 во 16:30 часот при вршење редовна служба полициски службеник запрел возач со патничко возило ,,јагуар“ кој претходно не ги почитувал сообраќајните правила и прописи. На возачот за констатираниот прекршок му бил издаден прекршочен платен налог при што полицискиот службеник без основ употребил физичка сила – удар со рака во пределот на лицето. Од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандари констатирано е дека полицискиот службеник Љ.П постапил спротивно на Правилата и прописите за што е поведена постапка за утврдување на дисциплинска одговорност согласно член 225, а во врска со член 208 став 1 точка 4, 10 и 14 од КД на МВР, а мерка укажување согласно член 207 став 1 и алинеја 1 од КД на МВР, е изречена против тројца полициски службеници кои ги извршувале работните задачи без заштитни маски. За извршените проверки ќе биде доставено известување до надлежното јавно обвинителство за гонење  сторители на кривични дела на лица со полициски овластувања.

Исто така, Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дисциплинска постапка пред надлежна комисија во МВР, против М.А., вработен во Одделението за управни работи Охрид поради тоа што постапил спротивно на член 168 од ЗВР според кој вработен во МВР не смее да основа, раководи, застапува или претставува политичка партија и да биде член на органите на партијата. М.А. постапил и спротивно член 9 од Изборниот законик на РСМ според кој на овластените службени лица во МВР им мирува работниот однос откако ќе бидат утврдени како кандидати, но и спротивно интерните акти на министерството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија3 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија3 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија4 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија5 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет6 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ6 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ6 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион7 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија7 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет8 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија9 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија10 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија10 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија20 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија21 час

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија23 часа

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија24 часа

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Македонија1 ден

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Досие