Контакт

Политика

Проекции: СДСМ со три пратеника предност

Објавено пред

Според последните проекции од изборните штабови во опозициските партии, СДСМ на крајот од апсолутното пребројување гласови освоила 52 до 53 мандати, додека ВМРО-ДПМНЕ освоила 50 мандати на гласањето во неделата.

Во моментов, аналитичарите велат дека треба да ги почекаат конечните резултати по изборните единици поединечно, кои ќе го дадат и соодносот на пратеници, по коишто и ќе се одредува вкупниот број освоени мандати.

Додаваат и дека, апсолутното водство од во моментов 2 отсто за ВМРО-ДПМНЕ, по 89 отсто преброен изборен материјал не може да го отслика вистинскиот конечен сооднос меѓу освоените мандати кај двете најголеми партии. Слично како што на американските претседателски избори демократската кандидатка Хилари Клинтон, освои два милиона повеќе гласови на национално ниво, но поради соодносот по сојузните држава, или спореден со изборните единици кај нас, беше конечен губитник на изборите./крај/мф

Македонија

Мицкоски: Обични службеници добија минимални казни за да се заштити криминалот на власта во аферата „Мафија“

Објавено пред

Коментирајќи ги пресудите за случајот со лажните пасоши, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, реагира преку социјалните мрежи.

„Кога ја објавив аферата „Мафија“, Спасовски и Заев рекоа дека сум направил саботажа“, напиша Мицкоски на „Фејсбук“.

Кога ја објавив аферата мафија, Спасовски и Заев рекоа дека сум направил саботажа. Денес, кога за тоа што над 200…

Posted by Hristijan Mickoski on Среда, 05 мај 2021

„Денес, кога за тоа што над 200 криминалци од Шкаљарскиот клан, турската, албанската мафија, ИСИС, италијанската Ндрангета имаат македонски пасоши кои не се поништени, судството на Заев суди по само 2 години затвор, никаде ги нема да кажат збор. Затоа што овие службеници треба да бидат топовското месо за да се заштити криминалот на власта“, стои во напишаното од Мицкоски.

„Договорена работа и голем срам! Одговорност ќе има веднаш по смената на власта“, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски и Ѓорчев на онлајн-конференција во организација на пратеничката група на ЦДУ-ЦСУ

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, и меѓународниот секретар и член на ИК, Владимир Ѓорчев, ја следеа онлајн-конференцијата во организација на пратеничката група на ЦДУ-ЦСУ со наслов: „Зацврстување на трансатлантското партнерство ориентирано кон иднината“, известуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Според писмениот допис од оваа партија, на конференцијата се разговарало за зацврстување на соработката помеѓу Европа и САД и биле презентирани размислувања за иднината на трансатлантското партнерство со САД како земја партнер на земјите од Европа. На конференцијата се дискутирало и биле донесени заклучоци за иднината на партнерството во наредните четири години и методите преку кои ќе се зацврсти соработката во иднината.

Онлајн-конференцијата беше отворена од канцеларката Ангела Меркел, Ралф Бинкхаус, координатор на пратеничката група на ЦДУ-ЦСУ, како и заменик-координаторот на пратеничката група, Јохан Давид Вадефул.

На онлајн-конференцијата учество зедоа и Хедер Конли – потпретседател и директор на програмата за Европа, Русија и Евроазија на Центарот за стратегиски и меѓународни студии, Јурген Хард – портпарол за надворешна политика на пратеничката група на ЦДУ-ЦСУ, и Петер Бејер – координатор за трансатлантска соработка во Федералното министерство за надворешни работи, планирано е и обраќање на пратеникот на ЦДУ – Рејнхард Брандл, кој е претседател на работната група за надворешна политика и одбрана во Бундестагот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Објавено пред

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот совет на Кривичниот суд на Денис Баруфи му изрече 2,7 месеца затворска казна, на Ален Личини му изрече 2,3 години казна затвор, на Ѓорѓе Велков му изрече две години затвoрска казна, а на Фарух Беља му изрече 2 години условна казна затвор.

Сите овие лица се вработени во управните служби на МВР. На обвинетата Наздрие Зековиќ, која од здравствени причини не беше присутна на судењето, а преку адвокатот се изјасни како виновна, ќе ѝ биде изречена казна на наредното рочиште.

„Обвинетите, за да обезбедат материјална корист, изработувале лажни патни исправи за претходно креирање двојни идентитети користејќи податоци на лица што имаат право, но никогаш не побарале и не стекнале македонска патна исправа. Ваквото постапување довело до загрижувачки последици, односно издавање патни исправи на лица со криминално досие, лица што биле барани со меѓународни потерници за тешки кривични дела, со што овозможиле слободно преминување на државните граници“, рече судијката Оља Ристова.

Обвинетите Фарук Буки, Весна Колевска, Оливера Софрониевска, Бранислава Владичевска и Шемседин Јашари рекоа дека не се чувствуваат виновни за делото што им се става на товар по што постапката за нив беше раздвоена и продолжува на 7 мај годинава.

Во случајот обвинети се 11 лица, од кои десетмина вработени во одделението за управни работи во МВР се товарат дека го сториле кривичното дело продолжена злоупотреба на службената положба и овластувањето, а едно лице е обвинето за поттикнување.

Според обвинението, во периодот од јуни 2017 до крајот на 2020 година биле издадени пасоши на 214 странски и еден македонски државјанин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија2 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион2 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет3 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет3 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет4 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет4 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија16 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија20 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија21 час

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија1 ден

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион2 дена

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет2 дена

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Досие