Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не подлегнува под притисоци и сценарија

Објавено пред

Апелираме до Државната изборна комисија (ДИК) да не подлегнува под никакви притисоци и да не влегува во ничии сценарија за постизборен инженеринг, со кој би се оспорила волјата на над 455 000 македонски граѓани со чии гласови ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник, се вели во соопштението на партијата ВМРО-ДПМНЕ, која оценува дека приговорите поднесени од страна на опозициските СДСМ и БЕСА се без основа, затоа што претходно немало забелешки за оспорените избирачки места.

Партијата, како што се истакнува во соопштението, „внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следи работата на Државната изборна комисија и најновото одложување на одлучувањето по апсурдните приговори од страна на СДСМ и БЕСА“.

Државната изборна комисија (ДИК) претходно во средата ја одложи за следниот ден во уште неодреден термин седницата за расправање и одлучување по приговорите од подносителите на листи на кандидати за пратеници, предизвикувајќи го револтот на ВМРО-ДПМНЕ, која претходно реагираше и на пробивањето на крајниот рок од страна на Комисијата за соопштување на прелиминарните конечни резултати од предвремените парламентарни избори одржани на 11-ти декември.

„Целата домашна и меѓународна јавност беа сведоци дека предвремените избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера без ниту еден инцидент. Изборите во неделата јасно ја одразија волјата на мнозинството од македонскиот народ кој се одлучи за излез од кризата и одбра проекти и реформи наместо деструкција“, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата посочуваат и дека единствената обврска на ДИК е да ја верификува волјата и одлуката на мнозинството граѓани и оти не смее да подлегнува на притисоците „од страна на сценаристите кои сакаат да спроведат постизборен инженеринг“.

„Повеќе од очигледен е договорот меѓу СДСМ и БЕСА за извртување, поништување и фалсификување на волјата на мнозинството од македонскиот народ, нешто што кореспондира со вчерашната прес конференција на Зоран Заев и нешто што очигледно не е само негова одлука“, предупредуваат од владејачката партија.

„Сосема е јасно дека приговорите се целосно неосновани и дека се пуштени за избирачки места на кои немало никакви забелешки во записниците и места на кои немало никакви нерегуларности. Единствениот критериум по кој се одбирале местата за кои се упатени забелешките е математиката во постизборниот инженеринг која кажува дека со дополнителна трговија со гласови, би можела да биде заобиколена волјата на мнозинството“, велат натаму од ВМРО-ДПМНЕ

Предупредуваат и дека таквите постапки повлекуваат кривична одговорност, како и дека правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску ја следи ситуацијата .

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ претходно во средата одржал седница на којашто била оценувана актуелната политичка состојба во земјата, особено „постојаното одолговлекување на официјализирањето на изборните резултати“. Притоа, највисокото тело на партијата заклучило дека „волјата на граѓаните на предвремените парламентарни избори беше јасно изразена и недозволиво е кој и да е да си поигрува и да го фалсификува гласот на народот“.

Порачуваат, исто така, дека ВМРО-ДПМНЕ и 25-те партии од Коалицијата за подобра Македонија „нема да дозволат изигрување на изборната волја на мнозинството граѓани во Република Македонија“./крај/мф

Македонија

Мицкоски: Не е точно дека Канческа-Милевска се вратила во ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Не е точно дека Елизабета Канческа-Милевска се вратила во ВМРО-ДПМНЕ, одговори лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали е точно дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се ослободи од сите досегашни и сегашни пратеници на партијата и дали ексминистерката за култура веќе се вратила во ВМРО-ДПМНЕ?

„Не е точно ниту едното, ниту другото. Она што можам да го кажам е дека пратеничките листи ќе бидат набргу познати. Најпрво ќе бидат познати носителите, како што вчера кажав во периодот меѓу 1 и 5 март, а некаде околу 10 март ќе бидат објавени и пратеничките листи. Ќе дознае јавноста кој од постојните пратеници ќе биде дел од новиот парламентарен состав, ќе има како што кажав многу нови листи коишто ќе се најдат на пратеничките листи“, рече тој.

На прашањето како ја оценува изјавата на Оливер Спасовски дека оваа кампања ќе биде една од највалканите кампањи, Мицкоски рече:

„Па видете диригентот, диригира како оркестарот ќе свири. Доколку тој не е способен за ова што се нафати, а очигледно е дека не е способен да ја менаџира во вистинска насока оваа работа, тогаш ќе има валкана кампања и да подготвени сме да одговориме на нивните нечистотии до крај. Така што тој предизвик го прифаќам и ќе одиме до крај“.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Владата одлучува против ДИК во Министерството за труд и социјала

Објавено пред

Оливер Спасовски и Мила Царовска непосредно пред да ја разрешат од небулозни причини министерката Рашела Мизрахи креираа хаос во Министерството за труд и социјала, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Тој рече дека формалните решенија и овластувања за одредени лица во рамките на кабинетот и Министерството што ги потпишала Мизрахи биле испратени до ДИК да се произнесат дали овие решенија и акти  што се потпишани од министерката се од интерес на организација на изборите и се потребни врзан потпис од страна на заменик-министер и техничкиот министер или не се потребни.

„ДИК  донесе едногласни одлуки дека овие акти  што ги потпишала министерката Мизрахи не се предмет од интерес за организација на изборите и за нив се произнесе дека не е потребен потпис од заменик-министер на СДСМ, што значи дека треба да се почитува само едниот потпис што го ставила на актите министерката Мизрахи.
Знаејќи го сето ова, СДСМ на седница на Влада, која беше свикана еден ден потоа откако се произнесе со одлука на ДИК, на 15.2, во саботата, Оливер Спасовски и Мила Царовска ги поништија сите овие прераспределувања и овластувања и со тоа извршија противзаконско дело не почитувајќи ја одлуката на ДИК“, рече Арсовски.

Според ВМРО-ДПМНЕ, очигледни се тенденциите и стравот на СДСМ, каде што, наместо да обезбедат миниум услови за фер избори во техничката Влада, не обезбедуваат ниту минимум услови за работа на оваа техничка Влада.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ексдиректорот на БЈБ сведочеше за „Монструм“: Ако имавме дојава, лицата ќе беа под посебни истражни мерки

Објавено пред

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски, познат како Радникот, сведочеше на рочиштето за „Монструм“. Тој ја вршел функцијата на 12 април 2012 година кога се случи петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека нема нелегални прислушкувани разговори од него, но има лице што сакало да донесе информации за случајот. Тодоровски се присети на моментите кога добил информација, односно му кажале дека имало 4 леша, возило „101“, после тоа му кажале дека има 5 трупа. Тој, пак, дал наредба да се обезбеди местото.

„Го знам Зоран Трајковски познат како Филмот бидејќи му беше возач на Љубе Бошковски. Кога бев директор, тој немал контакт со мене. Бев изненаден кога слушнав дека кажал, дека ми кажал мене нешто. Тој си има старешини, имало каде да каже. Со еден збор, немав контакт. Тој нема моќ да ми каже што планирале сторителите, не ми кажал дека нешто се спрема, зашто ако било така, јас ќе сум презел нешто. Тој пред две-три години ми се јавуваше два-три пати. Се видовме на состанок, зборуваше ‘Што правиш, како си’. Не сум слушнал дека на некого пренел информации за тој да ми даде мене“, рече Тодоровски.

Адвотката на оштетените, Дафинка Ивановска, го праша Тодоровски дали на некој од обвинетите што се во судницата му давал тетратка или го подучувал како пред судот, а тој негира.

„Ние не сме имале таква дојава. Не сме знаеле. Ако имаше такво нешто, лицата ќе беа под посебни истражни мерки и ќе сме ги надгледувале“, рече Тодоровски запрашан од родителот Горан Наќевски дали се точни информациите што ги добивал од инспекторите дека знаеле оти нешто ќе се случи, но не знаеле што.

Тодоровски негира дека не контактирал со обвинетиот Хаки Азири ниту пак, како што претходно тој изјавил, дека го малтретирал.

„Не сум бил тука 20 години“, рече Тодоровски кога Наќевски го запраша дали бил во судот кога Азири давал исказ пред обвинител.

Ексдиректорот на БЈБ пред судот рече дека делото било карактеризирано како тероризам, што значи дека случајот го работела Управата за безбедност и контраразузнавање, со која раководеше Сашо Мијалков.

„Тоа кривично дело беше карактеризирано како тероризам, што во суштина го работеше УБК. Мислам дека тие веќе отворија нивна обработка. Нашите состаноци беа да ги вклучиме колегите од крим-техника, ако има потреба, специјалните единици, единицата за брзо интервенирање, кои беа под моја команда. Во случајот доказите ги собираа тие што ја водеа обработката, односно УБК“, рече Тодоровски.

Тој одговарајќи на прашање од адвокатот Рауфи, рече дека не контактирал со загрозениот сведок.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ2 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија3 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија4 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ5 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија5 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија6 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија6 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија7 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет7 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија9 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија9 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија10 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија10 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија11 час

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет11 час

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет11 час

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион12 часа

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион12 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет12 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Досие