Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува со монтирани и креирани снимки

Објавено пред

Зоран Заев продолжи со монтирани и креирани снимки да го спроведува своето сценарио, при тоа знаејќи дека нема што да објави, самиот коментира, самиот прави воведи, самиот прави нечесни конструкции и истите тие монтирани снимки  ги става во манипулативен контекст, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој во неделата презентираше нови аудио материјали од прислушуваните разговори.

dobivaj vesti na viber

 

„Зоран Заев и СДСМ самите веќе го делегитимираа своето сценарио за креирање на нестабилност, лажење на јавноста и насилно превземање на власта. Самиот Зоран Заев призна дека соработувал со странска служба, самиот Зоран Заев призна дека купувал комјутери и автомобили на главниот осомничен Зоран Верушевски, неговите соучесници самите го признаа делото, самата партија СДСМ призна дека ги монтира и ги сецка разговорите кои ги објавува. Ете затоа никој повеќе, па дури и членовите на СДСМ, не му веруваат на Зоран Заев и неговиот гнасен заговор со странската служба“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

 

„Впрочем граѓаните јасно на секој изборен циклус кажуваат кому му веруваат. Тие веруваат во ВМРО-ДПМНЕ, во стотиците проекти кои ги остави зад себе, новите 130.000 работни места, новите фабрики, автопати и регионални патишта, новите училишта, градинки и болници, поддршката за земјоделците, зголемените пензии, плати и социјални помошти. Граѓаните секогаш знаеле да го прочитаат деструктивниот концепт на водење на политика од СДСМ, базиран на лаги, манипулации и монтажи и истиот да го казнат на избори. Така било и досега, така ќе биде и на секои наредни избори, додека СДСМ се занимава со ваква приземна политика спротивна на интересите на граѓаните“, заклучуваат од ВМРО-ДПМНЕ./крај/мф/бс

 

Македонија

Карпош ќе ги награди училиштата што имаат најдобро уреден екодвор

Објавено пред

Советниците на Општина Карпош го изгласаа предлог-решението за формирање комисија за избор на награди за најдобро уреден екоучилиштен двор за 2023 година. Оттука, наградените училишта ќе добијат финансиски средства во висина од 70.000 денари за прво место и 50.000 денари за второ.

dobivaj vesti na viber

Беше усвоена и предлог-програмата за изменување и дополнување на Програмата за активностите на Општината во областа на образованието за 2023 година. Поконкретно, се дополнуваат проектните активности со додавање на новата 16-та точка, со која се ослободуваат учениците (деца на бранители) од плаќање месечен надоместок за ужина/топол оброк. Станува збор за основците (деца на бранители), кои учат во општинските училишта на територијата на општина Карпош. Следствено на ова, Секторот за дејности од јавен интерес ќе ја достави оваа одлука до општинските основни училишта во Карпош со цел таа да биде реализирана преку училишните одбори. Училиштата, пак, треба да достават до локалната самоуправа и до правните лица што го подготвуваат топлиот оброк/ужина – список на ученици чии родители се бранители. Потоа правните лица ќе изработат месечни фактури кон Општина Карпош за реализираните топли оброци/ужини. За оваа намена, локалната самоуправа од Карпош во рамките на својот буџет предвиде финансиска рамка во висина од 200.000 денари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тренчевска: Задоволните вработени ја создаваат успешната приказна на врвните компании

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, денеска заедно со директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ја посети компанијата „Вивакс“. Целта на посетата е согледување на реалната слика на терен во однос на задоволството на работниците.

dobivaj vesti na viber

Компанијата „Вивакс“ е отворена уште од 1994 година и претставува една успешна приказна за производство на висококвалитетни македонски производи. Ова е една од компаниите што досега не искористила финансиска поддршка за исплата на плати. Според сопствениците на компанијата, работниците се на прво место и во таа насока е и почитувањето на законското решение недела да биде ден за одмор.

За време на посетата беше објаснет и работниот процес на присутните и беше посочено дека во оваа компанија е запазена и родовата еднаквост. На поголем дел од раководните позиции се токму жени.

По направениот увид во делот во кој се извршуваат работните процеси во компанијата, беше одржана неформална средба со основачот на компанијата, Димитар Јосифовски, и сегашното раководство, Тања Атанасова и Ристо Јосифовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Објавено пред

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен Таравари. По дефинирањето на програмските определби, се привршува и со другите отворени прашања.

dobivaj vesti na viber

„Сè уште нема дефинитивна одлука. Има реални шанси денес или утре да се заврши“, вели Таравари за „Макфакс“.

Засега, иако неофицијално, извесно е кои две министерства ќе им припаднат на кадри од Алијансата за Албанците. Тоа се Министерството за здравство, со кое моментно раководи Алтернативата, и Министерството за правда, со кое моментно раководи кадар на СДСМ.

Извесно е дека Таравари и неговата партија ќе добијат и директорски места во повеќе институции.

Маја Терзиова

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија5 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија5 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион5 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија5 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет6 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија7 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија7 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа8 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија8 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет10 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ10 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија10 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа11 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа12 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа12 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија23 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет23 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет23 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...