Контакт

Политика

Заев на средба со шведскиот премиер: Неопходно е Груевски да си оди

Објавено пред

Во рамки на Конгресот на ПЕС, којшто се одржува во Будимпешта, Унгарија, претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска остварија средба и со премиерот на Шведска, Стефан Лофвен.

На средбата се разговарало за актуелната состојба во Република Македонија и можностите за продолжување на разговорите за решавање на длабоката политичка криза во земјава преку преговори.

Претседателот Зоран Заев ги истакнал принципиелните позиции на СДСМ како и предлозите Република Македонија да ги врати демократските вредности, во интерес на граѓаните и иднината на државата, за што постои целосно разбирање и силна поддршка од шведските социјалдемократи.

„Неопходно е повлекување на Никола Груевски и неговите најблиски соработници, кои ги создадоа проблемите во земјата, за преодна Влада да создаде неопходни услови за организирање фер и демократски изборен процес. Само на тој начин може да се обезбеди нормализација на институциите, независност на судството, медиумите и конечно враќање на демократските вредности и европската перспектива на Македонија“, рече Заев.  

Заев се заблагодарил за силната поддршка од шведските социјалдемократи посочувајќи дека таа е во интерес на граѓаните на Република Македонија.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска учествуваа и на лидерската средба, на којашто присуствувше и претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, заедно со лидерите на повеќе сестрински партии од Европа./крај/мф/ффс

Извор: Макфакс

Македонија

СДСМ: Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ се спротивставува на корупцијата и постапува по наодите на меѓународните и домашни извештаи, реагира СДСМ, по прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Криминалот и корупцијата се заштитен знак на ВМРО-ДПМНЕ, партијата која 11 години бесрамно ја пљачкаше државата, додека граѓаните тонеа во сиромаштија и долгови.

Десетици судски предмети и веќе ефективни затворски казни за високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ се најдобар доказ како оваа партија работела во 11 години на режим и заробена држава.

ВМРО-ДПМНЕ е партија на браникот на криминалот и затоа, денес, оваа партија е најмалку повикана да зборува за правда, за борба против криминал и корупција.

За разлика од нив, СДСМ преку Владата и инситуциите што ги предводи е силно посветена на ефикасна и неселективна броба против секој вид на криминал и корупција.

Прочистувањето на правосудството, зголемувањеto на транспарентноста на институциите, новата стратегија за конфискација на имот, дигитализацијата на институциите и унапредувањето на системот за јавни набавки се важни процеси за зајакнување на капацитетите во борбата против криминалот и корупцијата.

По спроведените реформи, денес правосудството ги има сите услови за професионално и непристрасно одлучување, ослободено е од какви било влијанија на извршната власт, а органите на прогонот несомнено постапуваат неселективно, без разлика за кој функционер станува збор.

За разлика од владите на ВМРО-ДПМНЕ кои ги игнорираа сите забелешки во домашните и меѓународните извештаи, денес Владата предводена од СДСМ тие наоди сериозно ги анализира и презема конкретни чекори. Денес, по сите преземени мерки и предвидени иницијативи и процеси, Владата предводена од СДСМ упатува сериозна порака до сите носители на јавни функции, до сите граѓани дека криминалот и корупцијата не се исплаќаат и истите ќе бидат казнети согласно законите“, се наведува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Објавено пред

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска во Битола.

Појасни дека во првиот круг сите три партии ќе настапат самостојно, а потоа меѓусебно ќе се поддржат.

„Нормално деталите не можеме да ги кажеме уште оти не ги знаеме имињата, но дефинитивно ги знаеме принципите на коалицирање. Се знае во првиот круг одат сите, после тоа се поддржуваме, фер, така на граѓаните ќе им оставиме сами да ни кажат патот кој е, кој треба на крајот да биде избран во сите други градови“, рече Заев.

Според Заев, довербата кај граѓаните за сите потенцијални кандидати на СДСМ е голема.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Преку регулација на криптовалутите ќе обезбедиме над половина милијардa евра во буџетот

Објавено пред

Тргувањето со криптовалутите станува сѐ почесто споменувано, a овој вид вложување сѐ повеќе го привлекува вниманието на граѓаните, посочи на денешната прес-конференција, портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

„Напредните држави имаат огромен напредок во оваа област, се овозможуваат финансиски трансакции преку криптовалути. Во светот има и голем број банки, кои преку нивна платформа дозволуваат трговија“, објасни таа.

Сепак, како што рече Митева, во Македонија овој сегмент сѐ уште не е регулиран со закон, па во случај на измама нема начин да се обесштетат инвестициите.

„Нашите закони ниту овозможуваат ниту забрануваат купување и продавање криптовалути поради што граѓаните имаат можности сами да одлучуваат дали ќе инвестираат.

Со регулација на криптовалутите неколку десетици милијарди евра годишно завршуваат во буџетите на земјите како САД и Германија.

Веќе и во другите земји во ЕУ се прави стратегија за тоа како да се регулираат криптовалутите, кои сѐ уште се во сивата зона“, посочи партиската портпаролка.

Таа објасни дека преку пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието партијата ќе поднесе закон со кој ќе се дозволи трговија и чување на криптовалутите во Македонија.

„Со тоа инвестираните и вложени пари од граѓаните ќе завршат во буџетот, ќе ја подобриме економијата. Ова законско решение, кое ќе го предложиме, ќе ги содржи во себе следните ослободувања:

Најпрво, трговија со криптовалути без ДДВ, потоа ќе воведеме законска норма со која оние што ќе тргуваат со криптовалути најмалку до крајот на 2023 година ќе бидат ослободени од данок на добивка и персонален данок на доход.

Обезбедуваме најмалку половина милијарда евра во македонскиот буџет“, порача Митева додавајќи дека патот кон дигитализација и напредна технологија треба да го следиме на овој начин.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион4 часа

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија6 часа

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет9 часа

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија9 часа

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија9 часа

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија9 часа

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија23 часа

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија1 ден

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија1 ден

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници луѓе излегоа на протест во Австралија поради карантинот

Илјадници луѓе се собраа денес во Сиднеј и другите австралиски градови во знак на протест против воведените рестриктивни мерки поради...

Македонија1 ден

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Советничка на Заев е предложена за член на Судски совет, ете зошто Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за...

Европа1 ден

За исчезнати се водат 150 лица по поплавите во Германија

Во поплавите што ја зафатија западна Германија на 14. и 15 јули загинаа 180 лица, а околу 150 се уште...

Свет2 дена

ЕМА ја одобри вакцината на „Модернa“ за деца над 12 години

Вакцината против коронавирус од американскиот производител Модерна може да се инјектира и на деца и адолесценти на возраст од 12...

Македонија2 дена

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија2 дена

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт2 дена

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија2 дена

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Досие