Контакт

Региони

Бјелогрлиќ за нападот на режисерот Антониевиќ: Изгубив контрола…!

Објавено пред

Српскиот актер Драган Бјелогрлиќ денеска пред Основниот суд изјави дека на 23 август минатата година во хотел во Ниш, кога го удрил режисерот Предраг Антониевиќ, си ја бранел честа, пренесува „Еспресо.рс“

dobivaj vesti na viber

„За почеток, сакам да кажам дека таа вечер си ја одбранив мојата чест, но на погрешен начин“, рече Бјелогрлиќ на почетокот на своето излагање.

„Згрешив што паднав на провокациите на Предраг Антониевиќ, кои траеја речиси две години. Глумам од 14 години, 45 години сум на јавната сцена, не можеш да најдеш ниту еден вишок од мене. Невозможно е на 58 години да станам силеџија за една ноќ. Колку и да сум свесен за мојата грешка, не сум направил кривично дело“, рече тој.

За време на двочасовното излагање на својата одбрана, Бјелогрлиќ опиша дека неговиот однос со Антониевиќ бил коректен и дека дури соработувале во серијата „Убијците на татко ми“, но дека по тоа, повеќе немале деловни односи.

Како што наведе, сè почнало во јануари 2020 година кога Антониевиќ на медиумите им испратил писмо и имејл, наводно испратени од Бјелогрлиќ, во кои Антониевиќ го обвинува за мито и корупција.

Пред инцидентот во Ниш, како што изјави, случајно се сретнале неколкупати кога Антониевиќ го нарекувал со погрдни имиња и повторувал дека припаѓа во затвор.

Кобната вечер Антониевиќ, како што тврди Бјелогрлиќ, непоканет се појавил на прославата на филмската екипа на филмот „Нечиста крв“ и неколкупати ги повторил истите навреди пред луѓето.

„Се упатив кон тоалетот, го слушнав како вели ‘одам во затвор’, изгубив контрола, му пријдов, го прашав до кога ќе ме провоцира и му удрив шамар. Се обиде нешто со стапалата, мрдаше со раката кон мене, јас го фатив за рацете и му зададов уште неколку удари со затворена тупаница“, изјави Бјелогрлиќ.

„Нè разделија, отидов да си ја земам јакната, а потоа се случи вториот дел од тепачката. Ме нападна, ме собори на подот и ми зададе неколку удари, а потоа повторно нè разделија“, додаде Бјелогрлиќ, пренесува „Еспресо.рс“.

Македонија

Димитров: РСМ не е подготвена за промени, а нивните учебници може веднаш да се сменат

Објавено пред

Прашањето со PCM е важно, но повторно ништо не се случи. Ова е важен сигнал за севкупните ставови, но, пред сè, за атмосферата во која работи нашата Заедничка историска комисија на својот 20-ти последователен состанок. Нема подготвеност за каква било промена.

dobivaj vesti na viber

Ова за БНТ го изјави Ангел Димитров, шефот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија, Ангел Димитров.

„Оваа атмосфера беше заднината на која се одвиваа нашите разговори. Јасно можев да ја видам загриженоста на дел од колегите бидејќи некои од нив рекоа дека се подложени на закани и притисоци кога нешто менуваат во својата позиција“, нагласи Димитров.

Тој нагласува дека „Гоце Делчев е постојано во нашата програма веќе трета година и не стигнуваме до него, всушност, не се разговара за тоа“.

„Она што е одлучено и најавено е дека треба да се пристапи кон промена на нивните учебници. Зборуваме за учебникот надвор од нашата заедничка историја. Сигнал дека бугарската страна има намера прецизно да ги спроведе одлуките на Комисијата даде нашата средба пред да заминеме за Скопје со раководството на Министерството за образование, кое со разбирање го прифати она што го решивме. Белешките за нашите учебници се општи, не допираат важни работи во толкувањето и се пуста желба, но она што треба да го направат е да видат реципрочна акција, почитување на заедничката комисија, е да направат сериозни измени во нивните учебници. Ова треба да се направи веднаш. Во учебниците може да се дополнат и без да се печатат нови“, коментира Димитров.

Тој нагласи дека сета оваа политичка тензија во Скопје е на тема бугаризација.

„Многу е интересно што во 90-тите највисоките политичари, па дури и самиот претседател, говореа дека дојдовме до крајот на дебугаризацијата. Сега стравуваат дека ќе дојде до бугаризација, што е апсурдно. Самиот Пендаровски ова го дефинира како ќор-фишек, но рече дека треба да бидат мирни бидејќи имаме длабоки историски корени, а тоа е и сигнал до Комисијата“, објасни Димитров, пренесе „Бгнес“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Градскиот парк во Битола се гради ново детско катче донација од „Бимилк“

Објавено пред

Градоначалникот на општина Битола Тони Коњановски вчера изврши увид во теренските активности за изведба на ново детско рекреативно катче, лоцирано наспроти стадионот во Градскиот парк, кое е донација од компанијата „Бимилк“, по повод 70 години од постоењето на овој битолски бренд.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на компанијата го запознаа градоначалникот со динамиката на изведба и реквизитите коишто ќе бидат поставени во ова катче, наменето за најмладите.

Градоначалникот Коњановски ја потврди одличната соработка со компанијата „Бимилк“ и истакна дека сè повеќе е изразена потребата од нови катчиња за рекреација во градот.

ПР

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна асфалтирањето на превојот Плетвар

Објавено пред

Градежништвото не смее да застане и затоа оваа Влада, овој тим од ресорот транспорт, силно е посветена на она што сме го зацртале во нашите програми, а тоа е подобрување на целокупната инфраструктура во државата, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми, изврши увид во рехабилитација на регионалниот пат Градско – Прилеп.

dobivaj vesti na viber

Овој дел од регионалниот пат кон Прилеп, превојот Плетвар, се рехабилитира во должина од 19 километри за што се инвестираат 4 милиони евра.

„Ниту еден проект не е прекинат, напротив, се работи со силно темпо, само во овој момент инвестираме над 420 милиони евра во модернизација на патната мрежа во земјата. Денеска сме на увид во асфалтирање на превојот Плетвар, инвестиција од 4 милиони евра. Реконструкцијата на превојот Плетвар следува кога активно го градиме експресниот пат од Градско кон Прилеп. Во меѓувреме, активно работиме и на подготовка на документацијата и за проширување на патот со уште една лента на Плетвар онаму каде што не постои трета лента. Генерално, интензивно се работи на моденизација на целата патна врска“, изјави Благој Бочварски.

Директорот на ЈП за државни патишта истакнa дека овој пат се очекува да се заврши до почетокот на зимската сезона.

„Граѓаните што гравитираат кон Прилеп и Битола многу добро знаат дека овие 20-ина километри се најтешките за возење, особено во зимскиот период. За да им ја олесниме рутата и да го забрзаме протокот на возила, почнавме со рехабилитација на делницата Фариш – Прилеп во должина од 19 километри за што издвоивме средства со помош на ЕБОР во висина од 4,07 милиони евра. Изведувачот на работите, ‘Стентон градба’ и „Грин лајн’, со надзорот ‘Диви’, веќе работи на механичко сечење на асфалтот, поставување нови рабници, машинско гребење на постојниот асфалт, по што почна и процесот на афалтирање. Очекуваме на почетокот од зимата граѓаните од овој регион да возат по нова рехабилитирана делница, што ќе значи и нивна поголема сигурност и безбедност“, изјави директорот Ејуп Рустеми.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија14 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија14 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија14 часа

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија16 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...

Регион16 часа

(Видео) Вучиќ: Не се борам ниту за Путин ниту за Бајден, гајле ми е за нив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за ситуацијата во Украина и на фактот дека Србија сè уште нема воведено санкции кон...

Топ18 часа

71-годишен маж од Битола извршил полов напад врз осумгодишно дете

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола донел наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано...

Македонија19 часа

Зеќири сведочеше против Рашковски: Не бев запознаен со софтверот за определување на просечна брзина и одредување на казни

Ексгенералниот секретар во Владата Мухамед Зеќири сведочеше против неговиот претходник во оваа институција Драги Рашковски. Обвинителката Ивана Трајчева го прашуваше...

Македонија19 часа

Рашковски купил систем за биометриска идентификација иако бил предупреден дека истиот е забранет за користење, вели сведок

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски купил систем за биометриска идентификација, за да евидентира работно време на Генералниот секретаријат (пр. со отпечаток...

Свет20 часа

Полскиот премиер за истекувањето на гасоводот Северен тек: Јасно е дека се работи за саботажа

ЕУ ќе ја зајакне заштитата на својата енергетска инфраструктура по инцидентите кои предизвикаа истекување на гасоводот Северен тек, изјави високиот...

Свет20 часа

Меркел предупредува: Сфатете ги сериозно зборовите на Путин

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика зборовите на рускиот претседател Владимир Путин да се сфатат сериозно. – Мора сериозно да...

Свет20 часа

Лидерот на Луганската Народна Република денеска ќе побара од Путин прием во Руската Федерација

Лидерот на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛПР) во Украина, Леонид Пашечник, најави дека подоцна денеска ќе подготви документ со кој...

Свет20 часа

Олаф Шолц: Путин е очаен, прави грешка по грешка

Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“ и дека таквите постапки, како што...

Свет21 час

Медведев: Референдумот заврши, добре дојдовте дома во Русија

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека резултатите од референдумот во Донбас, Запорожје и Керсон се сосема...

Европа21 час

Полска и Бугарија до своите граѓани: Итно напуштeте ja Русија

Владите на Полска и Бугарија ги повикуваат своите граѓани кои сè уште се во Русија веднаш да ја напуштат земјата....

Европа21 час

Научниците со предупредување: Oткриен нов вид на коронавирус, ги заобиколува постоечките вакцини

Научниците кои се занимаваат со откривање  нови вируси открија нов вид на коронавирус кај лилјаци што може да предизвика проблеми...

Европа22 часа

Полскиот министер: Одговорот на НАТО на нуклеарен напад во Украина би бил разорен

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау изјави во Вашингтон дека одговорот на НАТО на каква било употреба на нуклеарно...

Европа22 часа

Антонов до Америка: Не поттикнувајте го Киев

Америка се приближува до опасен раб кога зборува за тоа дeка нема да го спречи Киев да користи западно оружје...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава –...