Контакт

Региони

Во Словенија 189 нови случаи на Ковид-19, Владата најави нови мерки

Објавено пред

Двапати повеќе заразени лица се регистрирани денеска во Словенија во однос на вчера, а поради зголемениот број хоспитализирани лица потребни се уште сто кревети во болниците, соопштија властите.

Во последните 24 часа се потврдени 189 нови случаи на коронавирус, за разлика од 74 во понеделникот. Уште тројца пациенти починаа, објави словенечката Влада.

Во Словенија, од почетокот на епидемијата се заразени 6.764 лица, а 159 од нив починале.

Поради големиот број на заболени и зголемениот број хоспитализирани лица, владата најави нови мерки и зголемување на капацитетот на болниците.

Меѓу разгледуваните мерки е ограничување на работата на рестораните и продавниците и намалување на бројот на луѓе на кои им е дозволено да се соберат на едно место на најмногу десет, без разлика дали се на приватен или јавен простор.

Докторката Бојана Беовиќ, која го предводи владиниот тим за справување со Ковид-19, рече дека во наредните денови ќе бидат потребни дополнителни 100 кревети за болните, а планот е да се прошират капацитетите на Клиниката за инфектологија во Љубљана.

Дополнителен проблем е што вирусот влезе во некои поголеми болници во последните неколку дена, вклучително и во болницата во Јесенице и клиничките центри во Љубљана и Марибор.

Македонија

3.000 евра казна за запалена депонија во Велес

Објавено пред

Државен инспектор за животна средина во текот на вчерашниот ден (29 јули) извршил надзор на запалена депонија во Велес, од која бил загаден и воздухот во градот.

По надзорот, изречена е казна од 3.000 евра во денарска противвредност и издадена е наредба за дневно прекривање со земја и 24-часовен надзор, согласно Законот за управување со отпад.

Државниот инспекторат за животна средина продолжува со надзори на општинските непрописни депонии, и тоа во: Пробиштип, Охрид, Струмица, Берово, Ново Село, Русино и секаде каде што комуналните претпријатија не постапуваат согласно закон.

Воедно, се известуваат сите потенцијални загадувачи дека Инспекторатот повеќе не дава опомени, туку преминува директно на санкции.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спомен-обележја во чест на американско училиште и болница што работеле во Битола за време на Првата светска војна

Објавено пред

Американската амбасадорка во земјата, Кејт Мари Брнз, заедно со градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, денеска посетија неколку локации во градот, при што беа откриени и две спомен-обележја.

„Во сеќавање на американското училиште за девојки во Битола и американската воспитувачка и мисионерка Мери Луиза Метјуз 1888-1920. Мери Метјуз ќе биде запаметена како една од херојките, која, наместо да си замине, избра да остане и да им биде подддршка на жените во тешките времиња“, стои на спомен-плочата, која свечено беше откриена од страна на градоначалничката Петровска и амбасадорката Брнз на локацијата, на која за време на Првата светска војна постоело американското училиште.

На локацијата, која претставува дел од старата градска архитектура, сместена во централното градско јадро, како објект од културно значење, беше направен краток осврт за делувањето на оваа мисионерка, од страна на Јове Парговски, вработен во Завод и музеј Битола.

Пред американското катче, амбасадорката и градоначалничата Петровска, заедно со директорката на Заводот и музеј, Мери Стојанова, и директорката на Центарот за култура, Маја Андоновска-Илиевски, се сретнаа со ансамбл од САД, кој настапува на фестивалот „Илинденски денови“.

Во паркот кај градскиот часовник беше откриено спомен-обележје на првата американска болница во Битола, која постоела за време на Првата светска војна. На настанот присуствуваа и претставнци на Општинската организација на Црвениот крст Битола како симбол на поддршката што во тоа време ја дал Црвениот крст.

„По завршувањето на Првата светска војна, двете докторки од САД, познати како ангелите од Битола, д-р Регина Флод Кејс и д-р Францис Мабел Флод, ја отворија првата американска болница во Битола, раководена од жени, со поддршка на Црвениот крст, за да му помогнат на локалното население. Мотото на американската мисија беше: ‘Успеавме да ја добиеме војната, сега мораме да го добиеме мирот’“, пишува на спомен-обележјето.

Прикажи повеќе...

Македонија

Швајцарија донира опрема за справување со шумски пожари во Беровскиот Регион

Објавено пред

Швајцарската амбасада и Швајцарската агенција за развој и соработка, на припадниците од Противпожарната единица во Берово денеска им ја врачија донацијата за справување со шумски пожари.

Преку оваа донација Противпожарната единица доби четири нови противпожарни возила, опрема за пожарникарите, дрон, како и обуки за пожарникарите за управување со дрон.

На настанот присуствуваше и вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, кој посочи дека ваквата донација е особено важна за Малешевскиот Регион, за безбедноста на граѓаните и заштитата на шумите од пожари.

„Новите противпожарни возила, како и целокупната донација од нашите меѓународни поддржувачи, се од исклучителна важност не само за екипираноста на беровската Територијална противпожарна единица, туку и за безбедноста на граѓаните во урбаните и руралните подрачја, за пожарникарите и за заштитата на животната средина“, изјави вицепремиерот.

Во своето обраќање, швајцарската амбасадорка, Сибил Сутер Техада, ја потенцира важноста на Регионалниот план за унапредување на шумите во Малешевскиот Регион како развоен стратешки план, кој е подготвен со партиципативен пристап, со чија помош се воспоставува основа за одржливо управување со шумите и шумското земјиште во регионот.

„Швајцарија ја поддржува Северна Македонија во областа на заштита и зачувување на природата многу години. Во последните десет години оваа поддршка се спроведува преку Програмата за зачувување на природата, со главен фокус на регионот Брегалница. Многу пионерски активности се почнати и спроведени во овој регион и постигнати се прекрасни резултати за кои сите ние многу се гордееме“, изјави Техада.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Се шири пожарот во Бодрум, туристите се евакуираат со чамци за спасување

Туристите во Турција денеска побрзаа кон чамците за спасување, откако им беше кажано да се евакуираат од хотелите во егејското...

Свет2 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет3 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ4 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија6 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија8 часа

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет9 часа

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт10 часа

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија10 часа

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија11 час

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија12 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион1 ден

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион1 ден

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија1 ден

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија1 ден

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија1 ден

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија1 ден

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија1 ден

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 ден

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ1 ден

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Досие