Контакт

Актуелно

Македонија1 час

Дуџак: Со децении Охрид е оптоварен со несоодветно и често нелегално градење

Веста дека Охрид не е ставен на Листата на загрозени светски наследства е добредојдена, вели постојаниот координатор на Обединетите нации во...

Македонија1 час

Куќен притвор за организаторите на 27 април, судот смета дека може да избегаат

Судијата Илија Трпков смета дека околностите укажуваат оти обвинетите Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски можат да...

Регион2 часа

На возачот на косовскиот автобус во кој загинаа 10 патници му се закануваат 15 години затвор

Возачот на автобусот, во кој загинаа 10 лица, а над 40 беа повредени вчера наутро во близина на Славонски Брод,...

Црна хроника2 часа

Малолетник од Неготино со џип направил хаос на паркинг, тешко повреден пешак

Во гевгелиската полиција, вчера во попладневните часови бил пријавен инцидент што  се случил на паркинг во Негорски бањи. Како што...

Македонија4 часа

Повик до македонските иселеници да достават материјали за да се документира нивното постоење

Државниот архив во соработка со Агенцијата за иселеништво ги повикува сите индивидуалци и претставници на македонски иселенички организации кои поседуваат...