Контакт

Сервисни информации

Ако патувате: има градежни активности на повеќе автопатски делници во Македонија и изменет сообраќаен режим

Објавено пред

ПРИВРЕМЕН ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 30.5.2023 до 3.6.2023 на регионалниот пат 1102, делница Велес – Градско, во периодот од 8 до 16 часот, ќе се изведуваат градежни активности, односно асфалтирање. Поради тоа, во тој период патниот правец ќе биде целосно затворен за сообраќај.

dobivaj vesti na viber

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози.

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

СЕЗОНСКИ РЕЖИМ НА СООБРАЌАЈ: Почнувајќи од 8.4.2023 година, патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, е отворен за сообраќај за возила со дозволена носивост до 3.5 тони.

РАБОТИ НА ПАТ:

ДТГ „Жикол“ ДООЕЛ извести дека од 10.5.2023, поради вршење градежни активности на делницата Струмица – Дабиле поставен е привремен режим на сообраќај.

Од 8.5.2023 почнаа градежни активности на објект: Поставување заштитна звучна ограда на автопатот А2, делница Скопје  – Тетово, од страна на фирмата изведувач ДГПТУ „Битем“ ДООЕЛ Скопје во согласност со склучениот договор помеѓу договорниот орган Јавно претпријатие за државни патишта и фирмата изведувач ДГПТУ „Битем“ ДООЕЛ Скопје. На трасата на која се изведуваат градежните работи има привремен режим на сообраќај.

Од 26.4.2023 почнаа градежни активности на државниот пат А1, во насока од Демир Капија кон Неготино, за што ќе се изврши промена на режимот на сообраќај со целосно затворање на автопатот на клучката кај Демир Капија, а сообраќајот е пренасочен на регионалниот пат Р1102.

Почнувајќи од 6.3.2023, на автопатот А1, делница Петровец – Катланово, почнуваат градежни активности поради што има изменет режим на движење на возилата. Сообраќајот се одвива непречено и се препорачува внимателно пристапување.

Според информација од ДГТ „Жикол“, поради изведување градежни работи на државниот пат А2, делница Миладиновци – Хиподром, сообраќајот на автопатот ќе се одвива според привремен режим.

Поради изведување работи на експресниот пат од Градско до Дреново, на државниот пат А1, делница Велес – Неготино, ќе се применува привремена измена на режим на сообраќај. Привремениот режим ќе се применува во двата правца на автопатот Е75. Сообраќајот ќе се одвива непречено, со брзина од V=80 km/h во зона на градилиште. Режимот ќе се применува сè до целосна изградба на новата клучка кај Градско.

Од 3.11.2022 почнуваат градежни работи на државниот пат А4, делница Блаце – Скопје. Градежните работи почнуваат со комплетно затворање од 11 + 056 км до 12 + 369 км и пренасочување на сообраќајот по околната сообраќајна мрежа.

ГП „Илинден“ – Струга известува дека на патниот правец Кичево – Охрид, на делницата од с. Требеништа – Охрид, од 13.10.2022 се воведува изменет режим на сообраќај. На учесниците во сообраќајот им се препорачува да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација и да ја приспособат брзината кон условите на патот.

На регионалниот пат Р1102, односно делница Велес – Градскo, поради изведување градежни работи, наведената делница ќе биде затворена за сообраќај од 28.9.2022 година во наредните 9 месеци и сообраќајот ќе се одвива во согласност со одобрениот привремен режим на сообраќај.

СТРАБАГ АГ известува: Врз основа на одобрение за привремена измена на режим на сообраќај на државниот пат А1 – делница Велес – Неготино, издадено од Министерство за транспорт и врски со број 11-уп-46/4, од 21.7.2022 година, кое се однесува за изградба на новата клучка кај Градско (како дел од автопатот А1), на гореспоменатата делница ќе се изведуваат градежни работи и во следните 12 месеци, а ќе се применува привремената измена на режим на сообраќај.
Привремениот режим ќе се применува во двата правца на автопатот Е75, во зоната на изградба на новата клучка кај Градско, и тоа во правец кон граничниот премин Богородица и во правец кон граничниот премин Табановце. Сообраќајот ќе се одвива по возната сообраќајна лента, а нема да може да вози по сообраќајната лента за престигнување.

ГД „Гранит“ АД Скопје известува дека во согласност со издаденото одобрение за привремен режим на сообраќај за време изведбата на автопатот А4, делница ГП Блаце – Скопје (клучка кај Стенковец), подделница 1 – проширување на постоен пат А4 од ГП Блаце до с. Блаце до ниво на автопат и изградба на дел од автопат со клучка за поврзување со локален пат до с. Блаце, на 2 км пред граничниот премин Блаце, од 17.6.2022 на местото на изведување на градежните работи се одвива дополнителен привремен двонасочен режим на сообраќај со поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Сообраќајот се одвива континуирано без застој. Препорака до возачите за приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Според информација од Друштвото за градежништво „Пелагонија“ АД Гостивар, од 5.4.2022 се изведуваат градежни активности за санација на свлечишта на км 19+500 (кај село Глобочица) и 24+000 (кај село Луково) на регионалниот пат Р1201, делница Струга – Дебар. Сообраќајот се одвива наизменично и е регулиран со семафори.

„Стентон градба“ ДОО известува за привремена измена на режим на сообраќај на државниот пат крак А1, делница Градско – Прилеп (Фариш – Прилеп), поточно по мостот на реката Раец кон Плетвар, поради градежни активности, од 2.3.2022 во врска со проектот за рехабилитација на државниот пат А1, делница Фариш – Прилеп, и ќе трае во наредните 12 месеци. Поради изведување на градежните работи, ќе има пренасочување на сообраќајот по две коловозни ленти, возачите треба да ја следат поставената патна сигнализација и да возат со намалена брзина при поминување на работната делница.

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, поради градежни работи на повеќе делници, сообраќајот се одвива со девијации. Поставена е соодветна сообраќајна сигнализација и затоа препорачуваме строго почитување и приспособена брзина на движење.

Македонија

Од недела пороен дожд, грмежи и локално невреме, се препорачува поголема внимателност

Објавено пред

Вардар, Скопје, МТВ

Под влијание на влажен бран в недела на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд и грмежи ќе има и в понеделник. Повеќе врнежи во овие два дена ќе има во западните делови, каде што локално се очекува да наврнат над 30 л/м2.

dobivaj vesti na viber

Потоа времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб локален дожд. Температурата ќе опадне неколку степени.

Во Скопската Котлина в недела попладне ќе има пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за краткотрајно невреме. Потоа ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и малку посвежо.

Во случај на појава на електрични празнења се препорачува поголема внимателност, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Прикажи повеќе...

Сервисни информации

Поради асфалтирање, привремен прекин на сообраќајот на делницата Велес – Градско

Објавено пред

Во однос на објектот „Рехабилитација на регионалниот пат Р1102, делница Велес – Градско“, информираме дека поради вградување асфалтен слој (асфалтирање), на 18.9., до 23.9.2023 година, ќе биде затворена за сообраќај делницата Велес – Градско во периодот од 8 до 18 часот, велат од АМСМ.

dobivaj vesti na viber

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Објавено пред

Времето претпладне денес ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне и во текот на ноќта на места ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме.

dobivaj vesti na viber

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 26 до 31 степен.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Во текот на ноќта во делови од котлината ќе има услови за краткотраен пороен дожд.

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе достигне 30 степени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

„Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, во објава на социјалните мрежи му упати порака на својот поранешен сопартиец Никола Груевски...

Економија16 часа

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија17 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија18 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија20 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија20 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија21 час

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион22 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа22 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет22 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа22 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет23 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион23 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ1 ден

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија1 ден

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион1 ден

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија2 дена

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија2 дена

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија2 дена

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...