Контакт

Македонија

Шекеринска во Охрид со план за останување на младите

Објавено пред

 

Младите од целата наша држава да останат во татковината, тука да создаваат семејство, тука да најдат работа, тука да ги најдат своите шанси за успех, содржи Планот за живот на СДСМ, а тоа во сабота го појасни Радмила Шекеринска носителка на кандидатската листа во ИЕ 5, пред охриѓани.

„Во Охрид сите граѓани велат дека ова е проблем број еден, градот се празни, младите заминуваат, затоа што тука не гледаат ниту шанса за пристоен живот, ниту шанса за било каква работа. Нашиот план за живот во Македонија го има овој проблем како приоритет број еден. Токму поради тоа, во Планот за живот во Македонија предвидуваме 140 милиони евра, насочени кон домашните компании, за да создаваат нови работни места и за да обезбедуваат повисоки плати“, рече Шекеринска.

Додаде дека на младите од Македонија ќе им обезбедат шанса и да почнат свој бизнис, да бидат сопствени газди и да ја искористат таа шанса преку неповратни 10 илјади евра, дадени за секоја добра бизнис идеа.

Дополнително, својот бизнис во првите неколку години ќе можат да го основаат во старт-ап центрите низ повеќе градови низ Македонија, каде што нема да мора да плаќаат, ниту за простор ниту за комуналии, ниту за дополнителни услуги и сервиси којшто ќе ги добиваат во самите старт-ап центри./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Во Тетово симпатизери на СДСМ слават победа со огномет

Објавено пред

Неколку стотици симпатизери на Социјалдемократскиот сојуз и на партиите од коалицијата „Можеме“ се собраа вечерва пред седиштето на СДСМ во центарот на Тетово за да ја прослават, како што велат, победата на парламентарните избори.

Десетина момчиња запалија факли стоејќи на средината на булеварот Илирија додека траеше неколкуминутен огномет, a симпатизерите славеа со знамиња и вклучени сирени на автомобилите.

Според првичните резултати што вечерва ги објави ДИК, во Тетово коалицијата „Можеме“ освоила 20,35 отсто од гласовите, а за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласале 15,39 отсто од избирачите.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ со 1 процент водство пред ВМРО-ДПМНЕ, пребројани 80 отсто од гласовите

Објавено пред

Коалицијата предводена од СДСМ, „Можеме“, води со освоени 36,79 отсто гласови пред коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 35,77 отсто. Во моментот пребројани се речиси 80 проценти од гласовите.

Според податоците објавени во седиштето на ДИК, за ДУИ гласале 10,29 отсто, АА – 8,12, Левицата – 4,17, Интегра – 1,39, ДПА – 1,32.

Другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,37 отсто.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) СДСМ во Центар слави победа

Објавено пред

СДСМ слави победа на парламентарните избори.

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, на социјалните мрежи сподели видео од штабот во општината каде што се скандира „Победа“.

Според последните официјални податоци од ДИК, СДСМ е во водство пред ВМРО-ДПМНЕ со еден отсто разлика.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

СДСМ со 1 процент водство пред ВМРО-ДПМНЕ, пребројани 80 отсто од гласовите

Коалицијата предводена од СДСМ, „Можеме“, води со освоени 36,79 отсто гласови пред коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 35,77 отсто. Во...

Македонија2 часа

(Видео) Дерковски: Тековните резултати покажуваат мртва трка меѓу политичките ривали

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, на прес-конференција соопшти дека според тековните резултати со кои располага Комисијата, очигледна е мртвата трка...

Македонија2 часа

Манчевски во изолација, неговиот возач и заменик-министерот на МИОА позитивни на коронавирус

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, преку својот фејсбук-профил информира дека поради позитивниот тест на Ковид-19 на својот...

Македонија2 часа

Во исчекување на резултатите падна интернет-страницата на ДИК

Веб-страницата на Државната изборна комисија повеќе од еден час не функционира. Од ДИК велат дека станува збор за технички проблем...

Македонија3 часа

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија4 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија6 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија7 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија8 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија9 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија9 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија10 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија11 час

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија12 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион12 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет13 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија14 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија16 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион16 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија18 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Досие