Контакт

Скопје

Општина Центар ја додели наградата „Феникс“

Објавено пред

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, заедно со претседателот на Комисијата за доделување на годишната награда Феникс, Сашо Трпески, во категорија на поединци и на групи – творци, односно на ученици и студенти, им ја додели годишната награда на општина Центар, “Феникс“.

dobivaj vesti na viber

Наградата по 11-ти пат се доделува како знак на признание за особени постигнувања во стопанството, уметноста, воспитувањето и образованието, спортот, како и во други области на трудот и творештвото од значење за развојот на општината и нејзина афирмација во Република Македонија и во светот.

Градоначалникот Жерновски, честитајќи им на наградените, рече дека општината, Советот и тој како градоначалник, и понатаму ќе ги поттикнуваат најдобрите и ќе го ценат и вреднуваат нивниот труд.

„Ова се значајни достигнувања и ние Вашите дела и резултати ќе ги искористиме за подобрување на животот во Центар“, рече Жерновски.

Наградени поединци и групи – творци:
1. Ана Петреска за постигнување во хуманитарни активности
2. Бојан Митаноски за постигнување во планинарството

Наградени ученици и студенти:
1. Марко Стојаноски за постигнување во спортот – бокс
2. Михаела Зрмановска за постигнување во спорт – шах
3. Марио Арсенов за постигнување во спортот – футбал

Наградата за категоријата поединци и група на творци се состои од диплома и паричен износ од по 30.000 денари.

Наградата за категорија ученици и студенти се состои од диплома и паричен износ од по 25.000 денари. /крај/со/ст

Македонија

Герасимовски: ТД „Енергија Центар“ од вчера регистрирано во Централниот регистар

Објавено пред

Општина Центар вчера во Централниот регистар го регистрира трговското друштво за производство и продажба на електрична енергија од обновливи извори „Енергија Центар“ и со тоа општината и официјално го доби второто општинско јавно претпријатие. Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, му се заблагодари и на помошник-директорот за финансии на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“, Вангел Андрески, кој ќе раководи со претпријатието една година, без никаков финансиски надоместок.

dobivaj vesti na viber

„Навистина се гордеам што Општина Центар ги носи духот на иновациите и примената на најефикасните технологии и што на моја иницијатива ја основа ‘Енергија Центар’, претпријатие што ќе носи голем бенефит за многу генерации по нас. Со реализацијата на овој проект Општината ќе биде електроенергетски независна и самоодржлива и во нејзиниот развој ќе се користат природните ресурси и потенцијали. Додека заштедите од пониските сметки и средствата од продажбата на вишоците електрична енергија ќе ги искористиме за нови енергетски фасади, поголемо зеленило, инфраструктурни решенија и проекти, кои ќе им бидат од корист на граѓаните. Претпријатието ќе биде сместено во зградата на ЈП ‘Паркинзи на Општина Центар’, му се заблагодарувам на помошник-директорот за финансии, Вангел Андрески, што ни ги отстапи просториите со цел да не плаќаме кирија, но искрено благодарност му изразувам поради тоа што ќе го раководи претпријатието без финансиски бенефит цела година. Ова е потег преку кој се гледа силната желба да почнеме со работа за бенефит на сите во Центар“, рече Герасимовски при формирањето на трговското друштво.

Формирањето на трговското друштво „Енергија Центар“ овозможува олеснување на процедурата за инсталирање поголеми фотоволтаични системи на јавните објекти, како основни училишта, детски градинки, урбани заедници и други објекти што се под надлежност на Општината.

Општина Центар преку „Енергија Центар“ може да инсталира централи со вкупна максимална инсталирана моќност од 2,44 мегавата, вкупната инвестиција за инсталирање би изнесувала околу 1.755.000 евра со поврат на инвестиција за речиси 4,5 години.

Општина Центар преку формирањето на ова претпријатие го презема првиот чекор кон енергетска независност и се промовира како првата енергетски независна општина во Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без вода дел од општина Центар

Објавено пред

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваат дека денеска, поради промена на ППХ (противпожарен хидрант) ф 80 мм на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов бб, прекинато водоснабдување ќе имаат од 9 часот до завршување корисниците на дел од Митрополит Теодосиј Гологанов и дел од булеварот Свети Климент Охридски.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Македонија

Герасимовски: Трикратно зголемени градежните инспекциски контроли

Објавено пред

Градежните инспекторски служби и градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, денеска во обиколка на градилиштата во општината. Во изминатиот период Општина Центар спроведува зачестени инспекторски контроли, а според извештајот на градежниот инспекторат за изминатиот еден и пол месец изречени се 37 записници за инспекторски надзори, 10 решенија за отстранување, 10 заклучоци за дозвола за извршување, како и 1 присилно административно извршување на донесено решение за отстранување.

dobivaj vesti na viber

„Уште во предизборниот период ветив засилени инспекторски контроли со цел брза реакција за нелегалните и небезбедни градежни активности на градилиштата. Мојата цел е хуманото градење со почитување на законските прописи вклучувајќи ја и безбедноста на граѓаните. Токму затоа денеска излегов заедно со градежните инспектори и видам како се одвиваат градежните зафати на градилиштата. Општина Центар ќе продолжи со засилени контроли, затоа апелирам до сите инвеститори да ги почитуваат законските процедури при изведување градежни работи во градилиштата но и надвор од нив“, рече Герасимовски.

Покрај инспекциските контроли на градежните инспектори, на градилиштата контрола спроведе и комуналната инспекција. Во согласност со Законот за јавната чистота, со кои се информираат изведувачите на градежни објекти да не вклучуваат во сообраќај моторни возила со валкани тркала, да не оставаат градежен шут, отпад и градежен материјал, освен на места определени за таа намена, да не се пали и уништува смет, да не се палат огнови на отворено за греење на работниците. Сите возила што излегуваат од градилиштата мора да имаат измиени тркала и да се покриени со церади заради контрола на прашината.

Во однос на овие одредби комуналните инспектори спроведоа контрола на јавни површини на целата територија на општината по што контролирани се 20-ина градилишта, утврдени се неколку неправилности и санкционирани се превозници со валкани тркала.

Општина Центар изврши и повеќе вонредни надзори по пријави од граѓани, при што се изречени 3 глоби на правни лица и одговорни лица во правните, во вредност од 1.300 евра за оставање градежен шут на јавни површини и неизградено градежно земјиште во приватна сопственост.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт8 часа

Македонија се намачи, но ја победи Малта

Фудбалската репрезентација на Македонија ја совлада Малта со 2:1 на арената „Тодор Проески“ и со успех тргна во новите квалификации...

Македонија9 часа

Таткото на починато петгодишно девојче за последните моменти: Сакаа и втора инфузија да ѝ дадат, но кај ќе удреа со иглата крв избиваше

Стојче Христовски, таткото на починатото петгодишно девојче од битолско Кравари кое вчера почина во Клиничката болница во Битола откако прими...

Регион12 часа

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби

48 кандидати за пратеници во Бугарија биле соработници на комунистичките тајни служби, пишуваат бугарските медиуми. Ова го покажуваат податоците на...

Топ14 часа

Учителка нападнала ученик во Гостивар

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Л.И. (53) од Гостивар поради постоење основи на сомнение за...

Македонија17 часа

Почина шестгодишно девојче на инфузија во болницата во Битола, било примено со температура и повраќање

Шестгодишно девојче вчера почина во Клиничката болница Битола додека примало инфузија. Директорот на болницата, Александар Обедниковски, за „Макфакс“ вели дека...

Македонија17 часа

Мијалков доби конечна слобода за апсењето на Бошкоски, Апелација ја потврди пресудата

Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека, постапувајќи по кривичниот предмет КЖ-274/22, во јавноста познат како...

Македонија18 часа

Османи за апсењето на Путин: Имаме недвосмислен став

Македонија ќе постапи по потерницата за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Ова е заклучокот од одговорот на министерот за...

Економија19 часа

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се...

Македонија19 часа

(Фотовест) Преку решетки до извод од Управата на матичните книги, документи се пополнуваат на полуотшрафен дрвен шалтер

Објектот во кој е сместена Управата за водење на матичните книги во Ѓорче Петров остана непроменет. И натаму граѓаните преку...

Македонија20 часа

„Си има Обвинителство“, разрешениот директор на „Идризово“ крена раце од мрежата полицајци и затвореници за копање на тунелот

Директорот на „Идризово“ во заминување, Шпенд Тахири, и самиот потврдува дека разрешувањето што го доби од Владата е последица на...

Македонија22 часа

(Видео) Запален паркиран автомобил во близина на „Илинденска“, пожарот зафатил и друго возило

Автомобил ноќеска бил запален на паркинг на булеварот Илинденска. Речиси целосно изгоре „голф“, кој бил во сопственост на 40-годишен скопјанец....

Македонија22 часа

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во...

Македонија22 часа

Од попишани 3.504 лица, само 196 Бугари ќе гласаат во Македонија на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Бугарското министерство за надворешни работи на својата официјална странива објави дека на претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија од Македонија...

Европа23 часа

Гутереш: Човештвото е изложено на ризик од недостиг на чиста вода

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека човештвото е изложено на ризик од глобален недостиг на чиста вода, што...

Свет23 часа

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени кога зборуваат за проширување на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека земјите од Западна Европа не се искрени кога зборуваат за...

Свет23 часа

Столтенберг: Западот мора да биде подготвен за војната за уништување на Путин

Рускиот претседател Владимир Путин нема непосредни планови за мир во Украина и затоа Западот треба уште долго да се подготвува...

Македонија1 ден

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 дена

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 дена

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија2 дена

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...