Контакт

Македонија

Три месеци по поплавите во скопско, погодените оставени сами на себе

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Утре се навршуваат три месеци од кобните поплави во скопско, во кои животот го загубија 22 лица, но оние кои останаа, не можат да ги оспособат своите домови за живот.

Од Владата и од општините им беа ветени отштети од 10 отсто, и да, за волја на вистината ги добија тие 30.000 денари авансно обесштетување, но по проценката на штетите, сите се прашуваат како да ги оспособат домовите за пристоен живот.

Дел од жителите на Сингелиќ, Стајковци, Арачиново, Ченто, Економија, се прашуваат зошто проценката која им е направена од општината се однесува само на штетата внатре во објектите, за покуќнината, а не за штетите кои ги претрпела куќата.

Жител на Сингелиќ вели дека добил отштета од 1.300 евра, а во неговата куќа нема услови за живот, па веќе три месеци е кираџија, а како невработен, нема пари ни за киријата.

„Отплатата никако не оди. Добив 1.300 евра, со оние првичните 500 евра, а јас направив ѕид, плаќам болница, како ќе плаќам кирија не знам, а невработен сум јас, и мојата сопруга и моите двајца синови“, вели Џемаил Гаши од Сингелиќ.

Вели дека треба куќата да ја урне и одново да почне да ја гради, а за тоа пари нема. Помага во градежни работи кај пријатели за да преживее Сега чека да вики колку ќе го обештетат за двата автомобили што му биле зафатени од невремето на 6 август.

Жител на населбата „Антон Попов“, вели дека дошле од општина, извршиле проценка и севкупно зел 2.750 евра отштета и тоа 250 евра од Црвен крст, 50 евра му нуделе од партијата на власт ВМРО-ДПМНЕ, што ги одбил.

„Поплавен ми е цел долен кат, а таму живеевме. Сега сме горе, ама таму нема ништо. Се ми е уништено, подот, фрижидер, шпорет, фрижидер за длабоко замрзнување, гарнитура, кревети, два регала, термо-печка, кујна…Еден креве чини 500 евра“, вели тој.

Почнал со реновирање, но споро оди. Вели дека ќе опреми само една соба колку да се засолнат тој, сопругата и ќерката.

„Жалосно е што 65 години си работел, а ништо немаш. Се е уништено, а нема кој да ти помогне“, додава пензионерот, кој се жали и на ниската пензија.

„ВМРО-ДПМНЕ е водечка и најодговорна партија во Македонија и како таква ние кога се случија поплавите дадовме цврсти ветувања дека работите ќе се вратат во нормала и дека ќе се направат максимални напори од страна на државните институции да се дојде до ревитализирање на целиот овој крај“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, при една посета на Стајковци по поплавите, но работите според сведоштвата на поплавените граѓани некако, како да не се враќаат во нормала.

Тогаш Груевски рече дека дошол со некои партиски соработници да ги разгледаат работите на терен да видат како се одвиваат бидејќи тоа секогаш давало најдобра информација и поттикнувало идеи за нешто ако може да се забрза, но тоа беше тогаш, неколку дена по поплавите. Сега, три месеци подоцна, жителите на поплавените подрачја велат дека никој не доаѓа да ги праша како се снаоѓаат. На шега велат дека ги очекуваат пред избори, за време на кампањата.

Дека исплатата на парите за обештетување на поплавените се одвива споро потврдува и предизборниот фискален извештај на Министерството за финансии во кој стои дека од планираните 36 милиони евра обезбедени со ребаланс на Буџетот, до 31 октомври исплатени се 22 отсто парите./крај/мф/бб

Македонија

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Објавено пред

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград.

dobivaj vesti na viber

Тој преку својот Фејсбук профил, порача дека очекува во најкраток можен рок, институциите во Република Бугарија да ги најдат сторителите и соодветно да ги казнат.

„Каменувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград е чин на вандализам кој најостро го осудувам. Ваквите активности не соодвествуваат на договорената политика за унапредување на добрососедските односи, взаемното почитување и пријателство меѓу две соседни држави. Очекувам од страна на надлежните институции во Бугарија во најкраток можен рок да се пронајдат и санкционираат сторителите и да се осуди вандализмот. Северна Македонија во духот на европските вредности, ќе продолжи со заложбите за зацврстување на дипломатската и позитивна агенда меѓу Северна Македонија и Бугарија“, пишува во објавата на премиерот Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЦУК: Пожар кај селото Миладиновци

Објавено пред

Искрење на бандера, предизвика пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинеријата ОКТА.

dobivaj vesti na viber

Центарот за управување со кризи на својот фејсбук профил објави дека во моментот се интервенира на негово гаснење.

,,Во 19:05 часот на телефонскиот број 112 пријавен е пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинерија ОКТА кој настанал како резултат на искрење на бандера и истиот се проширил на околната сува трева. Во моментот на местото на настанот се екипи на БППЗ на Град Скопје и полиција. Се интервенира на негово целосно гаснење и во моментот нема опасност од негово проширување”, се вели во соопштението од ЦУК.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград: Да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград. Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на Македонците во соседството е пред се резултат на поданичкиот однос на власта, која го дозволи и мотивира тој однос, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата додаваат дека сега Ковачевски и Пендаровски на дело гледаат кај ја донесоа државата и македонскиот народ. Народот не смее да биде жртва на власта, затоа и ВМРО-ДПМНЕ бара промени. Потребна е власт која ќе се грижи за народот.

Упатуваме апел и до Бугарија и до меѓународните институции во таа земја, што побрзо да се откријат вандалите, истите да се казнат и да се запре со говорот на омраза против Македонците, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет10 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет11 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија12 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион12 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија14 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион15 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија16 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион17 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија18 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион18 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија20 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија20 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион20 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија21 час

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет22 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион22 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет22 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет22 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија1 ден

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....