Контакт

Македонија

Започна пролетта

Објавено пред

Во петокот вечерта во 23.45 часот започна пролетта на северната земјина полутопка и ќе трае до 21 јуни.

dobivaj vesti na viber

Првиот ден на пролетта ќе трае 12 часа и осум минути.

Атмосферата на планетата е причината поради којашто денот нема да трае точно 12 часови, бидејќи таа ја прекршува сончевата светлина, којашто се гледа пред излегувањето на Сонцето на хоризонтот, како и одеден период по заоѓањето.

Мартовската рамнодневница го обележува моментот кога Сонцето ја преминува замислената линија на небото над Земјиниот екватор, од јужната на северната половина на планетата. Пролетта завршува на 21 јуни во 18.38 часот, кога почнува летото./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Таравари ја претстави платформата преку спортска активност во општина Врапчиште

Објавено пред

Кандидатот за претседател од редовите на ВЛЕН Арбен Таравари денеска на иницијатива на Форумот на млади на ВЛЕН во огранокот на Врапчиште, преку спортски активности, возење велосипеди, ја претстави претседателската платформа во оваа општина.

dobivaj vesti na viber

„Денеска продолжуваме со кампањата со малку поинаква активност. На иницијатива на Форумот на млади ВЛЕН во огранокот Врапчиште организиравме спортска активност, со велосипеди. Ќе се движиме низ некои патеки кои се интересни и многу пријатни во овој регион. Верувам дека ќе се сретнеме со други луѓе, ќе разговараме и ќе ја расплетуваме нашата програма. Пред се ќе разговараме со младите за нивните проблеми, маки и предизвици. Така, денес во кампања сме со малку поинаков начин од другите денови“. – се потенцира во изјавата на Арбен Таравари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ванковска: ЕУ не значи совршена зона на мирот – ЕУ станува неофашистичка

Објавено пред

Билјана Ванковска, претседателски кандидат на Левица, заедно со потпретседателот на партијата Реџеп Исмаил денес ја продолжи својата кампања со средби со граѓани во Општина Аеродром. Во Аеродром Ванковска истакна дека населбата која е плански изградена во времето на социјализмот, за жал новите власти не можат да ја надоградат и напрвата подобра. „Напротив прават полошо. Дури и оние кои ветуваат горда Македонија, не можат да направат подобра една општина“ рече Ванковска.

dobivaj vesti na viber

-Денес иако е времето топло намерно сум нагрната со оваа палестинска кефија. Тоа е мојата политичка изјава. Јас сум запрепастена дека претседателски кандидати кои се борат за првата позиција во државата до сега не изразија ниту еден збор за солидарност со палестинскиот народ и против геноцидот што се случува во Газа. Полни им се устите со Европска Унија. А јас, со оваа кефија, денес изразувам солидарност со мојот соборец Јанис Варуфакис, кој вчера доби забрана да се појави во Германија со закана од кривично гонење заради заштита на палестинската кауза. Активистите во Германија добија сериозен удар од германската полиција. Ова го кажувам не за да ја информирам јавноста, туку за да ги урнам оние илузии дека одењето во ЕУ значи чекорење во некоја совршена зона на мирот, на демократијата. Таму како што гледате расте неофашизам. Токму во Германија. Таму е застрашувачки. Таму нема слобода на движење, на говор и мисла, дури еве и на лица кои биле дел од политичкиот естаблишмент. Пример со Варуфакис, борец за слобода, интелектуалец и активист. Јас вчера му изразив и лична поддршка. Светот денеска е на чекор до она за што постојано опоменувам, тоа е нова глобална војна, во која Европа не само што не влијае како мировен фактор туку придонесува за влошување на состојбите, истакна Ванковска.

На прашање за надворешната политика Ванковска истакна дека во овој момент секој оној што го игнорира геноцидот во Газа и третирањето пред меѓународниот суд каде неколку држави покренаа тужба ги смета за морално корумпирани и практично изгубени во целиот овој глобален комплекс.
-Сите тие би биле врховни команданти, би воделе некаква дипломатија, а ниту еден од нив не зборува за мировна дипломатија, за преговори. Ова го мислам и за Украина, и за Газа и за влошување, ескалирање, на односите не само помеѓу Израел и Иран туку и за целиот тој регион. Мојата политика би била мировна, јас зборувам за соработка и егзистенција иако сум свесна дека секој ден сме поблиску до нешто обратно од тоа. Меѓутоа мораме да се трудиме затоа што нашите деца, младината зависи од тоа како ние ќе се позиционираме. Дали слепо ќе го следиме НАТО и овие западни земји кои впрочем синоќа му помогнаа на Израел да се справи со воената закана од Иран. Тука е и иронијата. Од нас бараат од име да се откажеме и од многу други работи, а излегува дека Израел кој нема никаква врска со членство во НАТО ја доби сета воена поддршка во случајот со нападите од иранска страна, рече Ванковска.

Ванковска се осврна и на односите со БРИКС и нејзината муливекторска надворешна политика.

-БРИКС се’ уште не е формализирана меѓународна организација но, јас велам да ги развиваме односите и со тие земји кои очигледно се насочени кон развивање на нов меѓународен поредок. Ќе треба време за тоа, но ние треба приклучок да фатиме. Не можеме да се однесуваме како да е тоа нешто што не’ не засега. Таму се земји од Етиопија до Емиратите, земји од Латинска Америка кои се во фаза на консолидација на тоа свое здружување, а ние треба со едно око да следиме и таму што се случува.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јакимовски: Во овие тешки времиња многу е битно кој ќе биде врховен командант

Објавено пред

Во Прилеп го искажуваме нашиот восхит од херојството на нашите борци кои на 11 октомври 1941-та го означија почетокот на нашата битка за слободна и самостојна Република Македонија, рече канидатот за претседател на партијата „ГРОМ“, Стевче Јакимовски од Могилата на непобедените во Прилеп.

dobivaj vesti na viber

-За восхит е, тогаш, да се подигнеш против Третиот рајх, против оската Рим, Токио, Берлин, да се кренеш против бугарскиот фашистички окупатор и без посредство на масовни медиуми да застанеш на вистинската страна на историјата, и како резултат на таа наша херојска борба, на Првото заседание на АСНОМ да ги удриш темелите на современата македонска држава и да го исполниш вековниот идеал на Илинденците и на сите оние кои ги положиле животите за македонската држава. За жал имаше меѓу нас кои АСНОМ го избришаа од Уставот и, практично, и денеска продолжуваат со разнишување на темелите на македонската држава и со нејзино обезличување, како и со насоки како Македонците конечно да бидат исфлени од Уставот на Република Македонија, рече Јакимовски.

Како иден претседател и врховен командант на оружените сили Јакимовски рече дека живееме во тешко време, обременето со војни кои може да се прошират на европско тло. Упати апел за подготовка на земјата за виорно време со набавка на оружје муниција, производство и складирање храна. Многу е битно кој ќе биде врховен командант.

-На 1 200 километри јужно од нас и на 1 200 километри воздушна линија северно од нас се одвивааат страшни војни. Тоа јасно покажува дека живееме во тешко време и многу е битно кој ќе биде врховен командант на оружените сили на Република Македонија, зашто за многу кратко време може да се случи да влеземе во страшна војна, зашто во 2013 година на тлото на Европа, НАТО немаше ниту еден тенк, денеска се преку 3000 тенкови. Тоа јасно покажува дека може Македонија, и цела Европа, да ја зафати воен вител и ние мора да бидеме максимално одговорни. Мојот апел како иден претседател на Република Македонија е: итно да се набавуваат оружје и муниција, итно да се зголемат сточниот фонд, производството на храна, да работи конзервната индустрија, да се обезбеди храна за живината и за целата стока. Ако дојде до сериозна војна на тлото на Европа, тоа значи дека ќе бидат затворени сите граници, ќе се запре извозот од секоја држава и ќе дојдеме во многу слична ситуација како онаа кога беше ковид-кризата. Одговорни субјекти, одговорен претседател на Република Македонија мора да ги има предвид сите овие аспекти и мора државата да ја подготви за евентуално најлошото сценарио. Ваквите стимулации за производство на храна, житарки, за подигање на сточниот фонд мора да траат се додека не завршат овие опасности од воен вител, изјави Јакимовски.

Меѓу другото кандидатот за претседател на ГРОМ, Стевче Јакимовски се залага да нема влез на Бугарите во Уставот без комплетно затворање на „бугарското прашање“, а во државата се неопходни реформи.

-Ние не прифаќаме да разговараме за идентитетот и за јазикот, а за историските личности ќе си кажат историчарите. Исто така, сметам дека во Македонија мора да се направат неколку клучни реформи: во образованието, во здравството, во државната администрација, рече Јакимовски од Могилата на непобедените во Прилеп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет3 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет5 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет7 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет7 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет7 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет7 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет7 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет7 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет9 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет10 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет11 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет12 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет13 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија16 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет16 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет16 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет16 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...

Свет17 часа

Јордан прогласи вонредна состојба

Јордан прогласи вонредна состојба откако Иран лансираше десетици беспилотни летала и проектили врз Израел. Претходно Јордан објави дека го затвора...