Контакт

Забава

Брижит Макрон: Почнав да излегувам со Емануел кога тој имаше 15, а јас 40

Објавено пред

Сопругата на францускиот претседател Брижит Макрон изјави дека чекала 10 години за да се омажи за Емануел Макрон и дека ја одложила венчавката поради своите деца.

dobivaj vesti na viber

Брижит Макрон го одложи бракот со идниот француски претседател за една деценија бидејќи се плашеше дека животот на нејзините три деца ќе бидат уништени со тоа што ќе ја официјализира врската со момче на нивна возраст, објави британскиот весник „Тајмс“.

Брижит (70), поранешна учителка по глума на Емануел Макрон (45), во интервју за магазинот „Пари Мач“ откри детали од нивната романса во училницата, како и детали од нејзиниот живот како прва дама од 2017 година.

Макрон имал 15 години кога се заљубил во Брижит Озиер, 40-годишна мажена жена, чија ќерка Лоренс била негова соученичка во католичкото училиште „Провиденс“ во Амиен, северна Франција. Таа постепено подлегна на неговиот шарм и аферата предизвика скандал во провинцискиот град Пикардија. Родителите на Макрон, двајцата лекари, го испратија во Париз да го продолжи образованието, но тој продолжи да одржува контакт со Брижит.

„Главата ми беше во хаос“, рече таа додавајќи дека ураган ја погодил кога починал татко ѝ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

(Видео) Меколи Калкин стана тема на социјалните мрежи, многумина не знаеја како звучи како возрасен

Објавено пред

Меколи Калкин стана тема на социјалните мрежи по неговиот говор на церемонијата на Булеварот на славните во Лос Анџелес во саботата.

dobivaj vesti na viber

Актерот, кој како осумгодишно момче се прослави со улогата во божиќните филмови „Сам дома“, во саботата доби ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд, а по тој повод одржа и говор, каде што особено се заблагодари на својата партнерка Бренда Сонг.

„Ти си апсолутно сè. Ти си мојот шампион. Ти не само што си најдобрата жена што некогаш сум ја запознал, ти си најдобрата личност што некогаш сум ја запознал. Ми дадовте цел. Ми дадовте семејство“, рече Калкин.

Сепак, иако многумина беа воодушевени од неговата посветеност и говор, неговиот глас привлече внимание и многумина беа изненадени како звучи актерот иако има 43 години.

Корисниците на Твитер пишуваа за тоа како не го слушнале неговиот глас со години, а интересно е што некои забележале дека и Меколи Калкин звучи како неговиот 41-годишен брат Киеран.

Прикажи повеќе...

Забава

Доаѓа последниот ретрограден Меркур во годината – четири знаци од зодијакот ги очекуваат недоразбирања и проблеми

Објавено пред

Според астрологијата, се смета дека ова движење укажува на негативни призвук. Ретроградниот Меркур може да резултира со промени, несогласувања, погрешна комуникација и анксиозност.

dobivaj vesti na viber

Последниот ретрограден Меркур оваа година на некои ќе им донесе само проблеми. Четири знаци ќе бидат силно погодени.

Од 13 декември 2023 година до 1 јануари 2024 година, Меркур, планетата на комуникацијата, ќе се движи ретроградно последен пат во годината.

Овој ретрограден Меркур најмногу ќе им влијае на Јарецот, Вагата, Овенот и на Ракот.

Ретроградното движење, генерално, се смета дека означува негативни призвук, според астрологијата. Астролозите веруваат дека може да резултира со промени во пријателствата или несогласувањата, погрешна комуникација и општи недоразбирања, вознемиреност и главоболки и несигурност за работата и личните проекти.

Последниот ретрограден Меркур во 2023 година е малку поинаков од претходните два поради фактот што се движи наназад од Јарец кон Стрелец. Ќе поттикне големи мисли и ќе разбуди желба да стекнете признание и да ги постигнете работите што отсекогаш сте ги посакувале. Но, од друга страна, ќе ве принуди да попуштите, ќе ве направи немирни, ќе создава одложувања и ќе ве кочи. Тоа е малку непријатно чувство, што значи дека ќе треба да ги поместите границите за да ги надминете тие ограничувања. Не паничете, прифатете ја промената.

Истакнувањето на потенцијалните проблеми на крајот нема да промени ништо, затоа избегнувајте да го драматизирате. Одржувањето смиреност не само што ќе ви помогне во целокупниот поглед туку и ќе се погрижи да се справите со какви било неочекувани промени во овој период.

Бидејќи планетата Меркур владее со комуникацијата во сите форми, без разлика дали се писмени или говорни, обидете се да посветите повеќе внимание на она што вклучува преговори и работни места, како и планови за патување.

 

Ретроградниот Меркур е исто така добро време да погледнете наназад и да размислите каде ги вложувате вашето време и енергија. Можеби сте зафатени со работа што одзема време за вашето семејство или можеби го запоставувате вашето омилено хоби – рамнотежата е важна во секое време, не само во овој период.

Прикажи повеќе...

Забава

Четири производи кои се најголемиот непријател на долговечноста

Објавено пред

Истражувачот Ден Бутнер поминал повеќе од 20 години проучувајќи ги навиките на луѓето што живеат до 100 или повеќе години, особено нивните навики во исхраната. Така, во еден оддалечен дел во Костарика, една од сините зони, го нашол најздравиот појадок на светот.

dobivaj vesti na viber

Во неодамнешната објава на „Инстаграм“, Бутнер сподели четири производи кои се најголемиот непријател на долговечноста.

Слатки напивки

Иако технички не е храна, засладените пијалаци се на врвот на листата.

„Засладените пијалаци се најголемиот извор на рафиниран шеќер“, рече тој.

Големите количини шеќер придонесуваат за зголемување на телесната тежина, предизвикуваат воспаление и го зголемуваат ризикот од дијабетес и висок крвен притисок. Сето ова е поврзано со зголемен ризик од срцев и мозочен удар.

Сланина и колбаси

Преработеното месо, она што се создава со сушење, солење, пушење или конзервирање, е исто така на листата на Буетнер. Тука спаѓаат сланина, колбаси, но и шунки и салама.

„Овие видови месо се канцерогени“, посочи тој.

Бутнер не е единствениот што предупредува на ова. Студиите открија врска помеѓу јадењето преработено месо и ризикот од рак на дебелото црево. Исто така, една студија на Универзитетот во Берген, Норвешка, покажа дека откажувањето од преработеното месо и газираните пијалаци може да го зголеми нашиот животен век.

Слатки

Трети на листата на Ден се слатките полни со масти и шеќер. Извештаите ја поврзуваат ултраобработената храна со зголемен ризик од болести, вклучувајќи дебелина, срцев удар, мозочен удар, рак, дијабетес тип 2 и деменција.

Чипс и солени грицки

„Солените грицки се на последно место. Тие најмногу се поврзуваат со дебелината“, продолжи Бутнер.

Истражувањата покажаа дека високите дози сол во вашата исхрана може да го зголемат ризикот од дијабетес тип 2 и висок крвен притисок.

Ако сакате да грицкате како стогодишник, јаткастите плодови се вистинскиот начин. Изберете микс од бадеми, кикиритки, индиски ореви и ореви и придржувајте се до две мали грстчиња на ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски, тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија3 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија4 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија4 часа

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија4 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски, изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејство“,...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, и основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил...

Македонија5 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија6 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за целата држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за целата држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија6 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија6 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија14 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија14 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија16 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...