Контакт

СЈО

Првите функционери на ДУИ обвинети од СЈО на 16 март седнуваат на обвинителна клупа

Објавено пред

Првите функционери на ДУИ обвинети во случајот „Титаник 3“ на специјалното јавно обвинителство, Ејуп Алими и Исмет Гури, на 16 март седнуваат на обвинителна клупа, дознава „Макфакс“.

Тие се обвинети дека уништувале изборен материјал. Предметот ќе го суди судијката од одделот за кривично полнолетни, Оља Ристова.

Ова е прв предмет на тимот на Јанева во кој им се суди на функционери од ДУИ. СЈО за нив бараше притвор, па тие се жалеа до Апелациониот суд, но наместо притвор, судот им ги одзеде пасошите.

В.М.

Македонија

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Објавено пред

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде поднесено барање за спроведување притвор, нема недопирливи во оваа држава, изјави специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова одговарајќи на новинарско прашање дали ќе биде побаран притвор за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Во врска со изјавата дека поранешните функционери Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале за бегство на ист начин како и експремиерот Никола Груевски, обвинителката Стефанова не сакаше да даде повеќе информации за нивниот план.

„Информациите за евентуалното бегство на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се предадени до судот и се образложени во мерката, одредени информации не може да се споделуваат со јавноста бидејќи се оперативни“, рече Стефанова.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стефанова: Опасноста за бегство на Груевски не беше земена сериозно

Објавено пред

Специјалното јавно обвинителство во целиот изминат период постојано апелира и сугерира за притвор за обвинетиот Никола Груевски и другите обвинети во случајот „Титаник“. Уште при првото барање за спроведување истрага беа предложени мерки притвор и тие беа одбиени, рече специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова.

„Кога го поднесовме обвинителниот акт, поднесовме и барање за определување мерка притвор и тогаш кривичниот совет го одби нашето барање со наводи дека иако постои опасност од бегство, може да го обезбедат со одземање на патната исправа и јавување на обвинетите еднаш неделно во судот. Во меѓувреме обвинетиот Никола Груевски побара јавувањето во судот еднаш неделно да му биде заменето со јавување еднаш месечно. По ова барање, ние дадовме мислење дека треба да биде одбиено како неосновано, меѓутоа советот го прифати и сега има јавување еднаш месечно“, вели Стефанова.

Според обвинителката, секој кога ќе се најде во ваква ситуација, како во случајот „Титаник“, каде што обвинетите се товарат за кривични дела со најмалку 3, 4, 5 години затвор, опасноста од бегство е сериозна.

„Мислам дека претходно опасноста за бегство не беше земена сериозно и се случи она што се случи“, рече Стефанова.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Адвокатите на Груевски бараат да му се суди во раздвоена постапка

Објавено пред

Адвокатите на осудениот експремиер Никола Груевски, кој моментно е во бегство, на денешното рочиште за случајот „Титаник“ пред судот изјавија дека доколку му се суди во отсуство по предлог на специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова, му се кршат човековите права.

Адвокатот Еленко Миланов изјави дека доколку на поранешниот премиер му се суди во отсуство, оневозможено му е правото да ги испитува сведоците за случајот, по што даде предлог до судијата Осман Шабани, наместо на Груевски, да му се суди во отсуство и за него да биде раздвоена постапката.

Адвокатот Боро Тасевски истакна дека по овој предмет треба да престанат да се преземаат дополнителни репресивни мерки кон обвинетите. Тој истакна дека сè уште немаат добиено акт за притвор за обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски и дека ќе се произнесат кога ќе го добијат.

„Го задржуваме правото понатаму да се произнесуваме додека не го добиеме актот за притвор на двајцата обвинети. Органите на водење на постапката треба да се воздржат од понатамошни мерки во оваа постапка. Досега сите преземени мерки, вклучително и самото обвинение и водење на оваа постапка, се крајно проблематизирани“, рече Тасевски.

Адвокатот Димитар Дангов се придружи кон претходните изјави на адвокатите Миланов и Тасевски по што додаде дека суштински се противи на предлогот на Груевски му се суди во отсуство.

„Не постои потребен доказ што го бара оваа одредба. Убеден сум дека судот ја знае одредбата. Во овој случај најмногу што може да се направи е да се одложи денешното рочиште“, рече Дангов.

Судијата Осман Шабани наредното рочиште за случајот „Титаник“ го закажа за 23 ноември кога и ќе ја соопшти одлуката за понатамошниот тек на судењето со оглед на тоа дека Груевски е надвор од државата и не е во можност да присуствува на рочиштето.

Наредното рочиште требаше да биде на 16 ноември, но судијата Шабани го одложи за 23 по барање на пратеникот Илија Димовски со образложение дека од 16 до 19 ноември нема да биде во можност да присуствува на рочиштето поради присуство на настан на НАТО.

Виктор Јованов

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија37 минути

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Македонија1 час

Заев: Нема никаков политички договор со Груевски, очекуваме Унгарија да го екстрадира

Премиерот Зоран Заев ги отфрла шпекулациите дека имало каков било политички договор со неговиот претходник Никола Груевски кој е во...

Македонија2 часа

Груевски повеќе не може да се води како оправдано отсутен од Собранието, платата ќе му биде намалена

Отсуството на пратеникот Никола Груевски од собраниските седници повеќе нема да се води како оправдано, а платата ќе му се...

Македонија2 часа

(Видео) Стефанова за Мијалков: Нема недопирливи во оваа држава

Доколку постои најмал основ за сомнение дека постои опасност од бегство или влијание врз кој било сведок, веднаш ќе биде...

Македонија2 часа

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за целосна амнестија на 26 ноември пред пратениците

Предлог-законот за амнестија на осомничените, осудените и обвинетите за 27 април доставен од ВМРО-ДПМНЕ пред пратениците ќе се најде на...

Свет3 часа

Снимка од разговор во случајот со Кашоги: Кажи му на шефот дека мисијата е извршена

Кусо по убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, член на саудискиот одред на...

Македонија4 часа

Стефанова: Јанакиески и Божиновски се подготвувале за бегство

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се подготвувале да бегаат. До вакви сознанија дошло специјалното јавно обвинителство, кое веднаш побарало од...

Македонија4 часа

(Видео) Јанкулоска: Нема причина да ми се определи притвор

Јас ги почитувам мерките за претпазливост, не постои никаква причина да се преиначат, изјави ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска,...

Македонија5 часа

Судот потврди – Јанакиески и Божиновски притворени оти може да избегаат

Судот ја потврди информацијата дека Миле Јанакиески и Кирил Божиновски рано изутринава биле притворени поради опасност од бегство. „Кривичниот совет...

Македонија16 часа

Јанакиески: Немам намера да бегам, ја осудувам постапката на Груевски

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески го осудува бегството на експремиерот Никола Груевски. ,,Најостро го осудувам ваквиот чин...

Македонија18 часа

СЈО ќе бара притвори за обвинети, по бегството на Груевски

Специјалното јавно обвинителство од надлежниот суд ќе бара притвор како мерка за обезбедување  присуство за лица кои се обвинети во...

Македонија19 часа

Распишана меѓународна потерница за Груевски

Судот донел одлука за распишување меѓународна потерница за поранешниот премиер Никола Груевски, по информацијата дека тој се наоѓа во Унгарија....

Македонија20 часа

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија21 час

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања23 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија23 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток24 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија24 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија1 ден

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Досие