Контакт

Соопштенија

Алијанса за Албанците: Oпштините управувани од ДУИ не изгледаат како нормални места за живеење

Објавено пред

Врнежите од дожд што ја зафатија нашата земја во последните денови, уште еднаш го потврдија неуспехот на ДУИ, велат од Алијанса за Албанците.

dobivaj vesti na viber

Од таму додаваат дека и после толку години владеење, општините управувани од градоначалниците на ДУИ, не изгледаат како нормални места за живеење, бидејќи се занемарени во секоја насока.

„Во 2021 година сме и се уште да се зборува за суштински проблеми, за уништени улици кои на лидерите на ДУИ им беа доволни сите овие години на влада да ги поправат, доволно зборува за нивото на раководството на ДУИ, и пред се е срам и беда. Само во изборни кампањи, ДУИ ги посетува жителите на овие општини, го јаде срамот и оди и бара гласови од жителите, постојано ги повторуваат истите празни ветувања кои со години, злоупотребајќи ја довербата на народот, никогаш не ги реализирале и жителите на овие општини ги оставаат во заборав и на милост на судбината. Јавно ги прашуваме лидерите на ДУИ: Зарем воопшто не се срамите од себе и од народот кога чекорите по оние улици кои пред вашето лице го отсликуваат еден од многуте ваши неуспеси?“, пишува во писмениот допис од Алијанса за Албанците.

Од оваа партија потенцираат дека 17 -ти октомври ќе биде денот кога, како што велат, овие неуспеси ќе се претворат во најголема казна за ДУИ.

„Затоа што народот те ценува, и народот казнува. 17 октомври што е толку близу, ќе се претвори во вашиот најголем кошмар, но, исто така, ќе биде и денот на ослободување на овој народ од оваа ваша трајна узурпација, затоа што управувањето ќе ја преземеме ние што знаеме да ја цениме довербата дадена од народот, како што докажавме во општините каде што управува коалицијата АА-ААА, каде направивме за 4 години, она што ДУИ не може да го направи веќе 20 години“, се нагласува во соопштението од Алијанса за Албанците.

Економија

Произведени 19.942 MWh електрична енергија

Објавено пред

АД ЕСМ на 30.1.2023 година произведе 19.942 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

dobivaj vesti na viber

Во термоелектраните произведени се 14.845 MWh, а во хидроелектраните и во ветерниот парк во Богданци произведени се 5.097 MWh.

*Податоците се преземени од диспечерскиот извештај на АД ЕСМ за 30.1.2023 година

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Расипничка локална власт на ВМРО-ДПМНE, милионски задолжувања и во Гази Баба

Објавено пред

„Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ, наместо да ги решава проблемите на граѓаните, расипнички ги троши народните пари и ги задолжува општините. Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, ја задолжува една од најбогатите општини во државата за цели 5 милиони евра“, соопштија од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат „иако пред 15 месеци наследи полна општинска каса со 3,2 милиони евра, сега ја задолжи општината со предлог во кој не е наведено дали има подготвено проекти и проектна документација“.

„Градоначалникот на Гази Баба не кажа ниту колкав ќе биде периодот на отплата, колкава е каматната стапка, ни дали потенцијалните купувачи може да дојдат во спрега со инвестициските проекти. Стефковски ги изигра и потцени граѓаните на општина Гази Баба. Тој никаде во предизборната кампања не им вети на граѓаните вакво задолжување. Стефковски, наместо за граѓаните, работи за лични и за интересите на својот шеф Христијан Мицкоски, Гази Баба од општина со полна буџетска каса, од општина со план за развој, благодарение на Стефковски за помалку од една и пол година, стана задолжена општина, потоната во безидејност и стагнација“, стои во партиското соопштение.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

Објавено пред

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот во Шуто Оризари, каде што директор е кадарот на СДС, Филип Андов-Сокол. Имено, лицето Ариф Алили од Кичево, уапсен за дрога, избегал од ‘слободното одделение’ на затворот, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од таму потсетуваат дека „пред извесно време од затворот избега и Нафи Абдиоски, лице со полн фотоалбум од заеднички фотографии со функционери на СДС. За овие скандалозни бегства нема никаква одговорност од директорот Филип Андов, ниту Владата му бара оставка ниту се најавува смена“.

„Ваквите бегства покажуваат дека се работи за целосен распад на затворскиот систем, кој се претвори во решето-систем. Пред неколку недели се случи и скандалозното бегство од затворот ‘Идризово’, при што беше ранет и еден затворски полицаец. Овој случај, но и другите, покажуваат дека корупцијата и криминалот владеат со затворите во Македонија. Дали Владата на Ковачевски чека и во затворот во Шуто Оризари да се случи скандалозно бегство со жртви за да преземе конкретни мерки и да побара одговорност од Филип Андов-Сокол и од Тупанчески? Затоа потребна е оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески веднаш“, стои во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во...

Економија1 час

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција,...

Европа2 часа

Борис Џонсон: Путин го отвори патот за членство на Украина во НАТО

Со децении користевме дипломатска реторика со две сечила на тема НАТО и Украина и тоа резултира со целосна катастрофа, пишува...

Македонија3 часа

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија3 часа

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија4 часа

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа4 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија4 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет6 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија7 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет7 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија7 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија18 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа19 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа22 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ23 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија1 ден

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија1 ден

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...