Контакт

Соопштенија

Арсовски: Скандалот со Фондот за иновации стана како индиска серија

Објавено пред

Скандалот со Фондот за иновации стана како индиската серија „Малечката невеста“.  Трае, и трае, и трае и никако да престане. Само што ова не е љубовна серија со индиски глумци, туку серија со криминал, во која единствена иновација е натпреварот кој може да украде повеќе за што покус период, а главните улоги се функционерите на СДСМ, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Последен во низата сомнителни ‘иновативни криминали’ е случајот со фирмата ‘Стратум рид’ ДООЕЛ Скопје, чиј е сопственик Весна Кузмановиќ, која добила грант, иако била ангажирана од Фондот да биде консултант да им ги пишува предлог-проектите на другите фирми што аплицирале. Тоа значи дека ем била ангажирана да помага во пишување проекти за други фирми што конкурирале за грант од Фондот ем добила грант за сопствената фирма. Вчера прашавме дали луѓе од Фондот се состанувале со менаџментите на компаниите, а денес гледаме дека ангажирана во Фондот за иновации и пишување проекти добила грант. Одговорот го добија граѓаните уште веднаш. Јавноста затоа прашува дали овде постои основан сомнеж дека се работи за договарање во четири очи со лице што има конфликт на интереси. Ниту Фондот ниту Кузмановиќ не почувствувале потреба да биде изземена при доделувањето грантови, што отвора сомнеж дека имале фаворизирана позиција во доделувањето грант за наводна иновативност“, рече тој.

Арсовски додаде дека Јован Деспотовски како директор на Фондот за финансирање партиски подобни фирми со иновативни идеи за влечење буџетски средства, како и вицепремиерот Анѓушев, пратеникот Хари Локвенец, советничката Цветанка Ласкова и другите вмешани лица во оваа, како што рече, коруптивна мрежа, треба да се истражат и ако се потврдат сомнежите, да се повикаат на материјална, но и кривична одговорност.

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев ги распродава државните интереси, низ цела Македонија царува криминал и насилство

Објавено пред

Од

Република Македонија се претвора во ветена земја за криминалците и тоа нема да се смени со промената на името и идентитетот што ги предлага Заев, се наведува во соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму наведуваат дека јавноста е сведок на постојани нарушување на безбедноста, а како што велат, одговорност нема за никого.

„Главниот град Скопје наликува на сцена од криминален филм, а не на град каде што граѓаните можат да живеат без да се плашат за сопствениот живот и животот на најблиските. СДСМ ја уништува државата, а безбедноста на граѓаните е ставена под знак прашалник. Откако е СДСМ на власт секојдневно сме сведоци на насилства по улиците, неразјаснети убиства и криминални вооружени пресметки низ целата држава. Едноставно криминалот царува, а безбедноста не ја гарантира никој. Брутални убијци се шетаат на слобода, а доказ за тоа е егзекуторот што среде бел ден, на прометна улица го ликвидираше младиот фудбалер Мартин Јанушев. Поминаа десет месеци, против убиецот нема никаква постапка и не е приведен“, стои во партиското соопштение.

Од партијата додаваат дека додека криминалот, насилството, уцените и хаосот царуваат по улиците низ Македонија, Зоран Заев забрзано ги распродава националните и државни интереси на Република Македонија.

„Зоран Заев ги прифати сите грчки барања, прифати ново име за севкупна употреба, се откажа од македонскиот идентитет и се согласи на бришење на македонската култура и историја“, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ и ги повикуваат сите граѓани кои не се согласуваат со штетните политики на, како што велат, криминалната влада на Зоран Заев и СДСМ да дојдат во недела во 13 часот во Охрид на голем протестен марш.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски: Реалните проблеми ќе останат кога ќе се разбудиме на 1 октомври

Објавено пред

Од

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајлоски, денеска остварија средба со граѓаните и членовите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров.

Пред присутните Мицкоски порача дека Македонија и граѓаните не треба да бидат заведени, туку водени од политичарите и тоа по траекторија што ќе биде исклучително темелена врз принципиелност, чесност и искреност.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ додаде дека во време на СДСМ и Зоран Заев граѓаните живеат многу лошо потенцирајќи дека во Макдонија се случува економско цунами, покачување на акцизата за гориво, немање капитални инвестиции, безбедноста на граѓаните е доведена во прашање, постои корупција, криминални тендери склучени во четири очи, што резултира со осиромашување на граѓаните, а богатење на партиските функционери, а на сметка на ова ги распродаваат националните и државните интереси и ја понижуваат Република Македонија, но и нејзините граѓани.

Мицкоски им порача на граѓаните дека сето ова ќе заврши многу бргу.

„Ќе заврши сето ова, ќе дојде 1 октомври, ќе се разбудиме утрото и сите реални проблеми на нашите сограѓани ќе останат. Ќе остане проблемот како од 1 до 1 во месецот да се скрпи, дали некој наш комшија ја напуштил нашата држава, дали можеме да си го дозволиме ова, дали може да си го дозволиме она затоа што сме во безизлез и затоа што нема алтернатива. Но, едно треба да знаеме сите ние или барем повеќето од нас, дента кога се приклучивме на организацијата, се приклучивме затоа што знаевме и верувавме дека кога ќе дојде денот, кога ќе дојде историскиот момент, организацијата е таа што ќе се исправи и ќе застане во одбрана на националните интереси на нашата нација и на нашата земја“, изјави Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Тевдовски: Со влезот во ЕУ и НАТО платите ќе одат во нагорна линија

Објавено пред

Од

Растот на платите и проектите за локален развој беа една од темите во фокусот на денешната средба на министерот за финансии Драган Тевдовски со граѓаните и стопанствениците во Демир Хисар.

„Ја зголемивме минималната плата на 12 илјади денари. Ги зголемивме платите пет проценти во образованието и здравството. 10 проценти им се зголеми платата на припадниците на АРМ. Направивме целосна системска реформа за социјална и детска заштита, која треба да ги извлече граѓаните од сиромаштија. Со влезот во ЕУ и НАТО животниот стандард значително ќе се подобри. Ќе се обезбедат поголеми фондови за патишта, за образование, за болници“, порача Тевдовски.

Тевдовски информира дека ќе почне изградбата на патот Битола-Демир Хисар, а ќе се објави и тендер за проектирање експресен пат Битола-Меџитлија.

„Преку проектот за подобрување на општинските услуги на Светската банка изграден е и локален пат Обедник-Смилево до манастирот. Со изградбата на патот се подобрува локалната економија. Им се помогна на 500 жители кои собираат шумски плодови. Се зголеми и локалниот тузирам. Сега 1.500 посетители на манастирот имаат полесен пристап. Преку проектот МСИП во финална фаза е постапката за одобрување набавка на 4 минибуси за превоз на ученици“, рече Тевдовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток10 часа

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток12 часа

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија17 часа

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ19 часа

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија19 часа

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија21 час

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија22 часа

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија23 часа

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија23 часа

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија23 часа

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет24 часа

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија1 ден

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Македонија1 ден

(Видео) Заев-Пенс: Вашингтон ја споделува визијата на Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Вашингтон се сретна со потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајк Пенс. Како што соопштија од...

Вести2 дена

(Видео) Најмалку три лица убиени во Мериленд, за нападот е осомничена жена

Најмалку три лица се убиени во пукањето што се случи во 9 часот наутро по локално време во сојузната американска...

Регион2 дена

Поранешниот шеф на Хипо банка преку видеоврска сведочеше на судењето против Санадер

Поранешниот шеф на Хипо банка, Гунтер Штрајдингер, преку видеоврска од затвор сведочеше на судењето против поранешниот хрватски премиер, Иво Санадер,...

Македонија2 дена

(Видео) Кратовалиев: Во „Тортура“ презентирана снимка за случајот „Кампања“ што досега била криена

На денешното рочиште за „Тортура“, кое се одвиваше без присуство на јавноста како доказен материјал од специјалното јавно обвинителство, бил...

Македонија2 дена

Пелените во станот во „Скопјанка“ стоеле од јануари, кога починала 90-годишната жена

Деведесетгодишната станарка на „Скопјанка“ која користела пелени починала во јануари годинава. Поради остар мирис од насобраните пелени во станот број...

Македонија2 дена

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ преку „Фејсбук“ најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени

Десетина пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку своите фејсбук-профили најавуваат дека нема да гласаат за уставни измени. Дел од пратениците, меѓу...

Македонија2 дена

Јорданов: На Божиновски му дадов 5 илјади евра за услуги, потоа ми бараше уште повеќе

Бизнисменот Минчо Јорданов на денешното рочиште во кривичниот суд за случајот ,,Шпион” рече дека на новинарот Зоран Божиновски му дал...

Македонија2 дена

(Видео) Запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров, соседите забележале луѓе со фантомки

Утрово околу 4 часот бил запален автомобилот на архитектот Златко Тодоров паркиран на тротоар на улицата Христо Смирненски зад Универзалната...

Досие