Контакт

Соопштенија

Арсовски: Фамилијата на градоначалникот Ивица Димитров владее со цела Виница

Објавено пред

Градоначалникот на Виница, Ивица Димитров, е човекот чија фамилија владее со цела Виница, рече на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

dobivaj vesti na viber

Како што кажа тој, градоначалникот Димитров непосредно пред формирањето на техничката влада си ја вработил сопругата Теодора Димитрова во МВР, односно во СВР Штип.

„Малку му било тоа, па градоначалникот си ја вработи и сестрата на неговата сопруга Александра Романова Стоименова, како наставник во ОУ ‘Гоце Делчев’ Виница, училиште кое е под негова надлежност. Првиот братучед на Ивица Димитров, Тони Велков, претседателот на ОО СДСМ Виница и претседател на советот на Општина Виница си ја вработил сопругата Ема Велкова во ‘Македонски пошти’ и внукот од сестра Филип Лазаров во МВР. Кумот на градоначалникот, членот на ЦО на СДСМ Панче Стоименов си ја вработил сопругата Марина Стоименова во Министерство за финансии, Управа за имотно-правни работи, подрачна единица Виница“, посочи портпаролот Арсовски.

Тој упати апел до Антикорупциската комисија да ги провери овие нови случи на непотизам кои, како што рече, се однесуваат на луѓе вработени на раководни позиции во Виница непосредно пред техничката влада, односно пред Нова година.

Економија

АД ЕСМ: Блокот 1 на РЕК „Битола“ исклучен од мрежа

Објавено пред

„Утрово, Блокот 1 на РЕК „Битола“ е исклучен од мрежа поради интервенции во цевководниот систем на постројката, сервисни и ремонтни активности на мелничките кола и нега на постројките во машинската сала на блокот. Се очекува блокот да биде ставен во функција во следните 24-48 часа“ информираат од АД ЕСМ.

dobivaj vesti na viber

Од таму потсетуваат дека „поради енергетската криза во која се наоѓа земјата и потребата од постојано и зголемено производство на електрична енергија, ремонти и санација на блоковите, не се изведуваат како што вообичаено тоа се прави, со застои на производствениот процес на блокот во период од 60 до 90 дена“.

„Сите неопходни зафати во овој период се прават кога се апсолутно неопходни или кога ќе се укаже можност за тоа. Блокот 2 и Блокот 3 на РЕК ‘Битола’ во моментот работат без проблеми. Ремонтни активности на Блокот 2 се предвидени за следната недела. За целиот овој период, АД ЕСМ ги задоволува потребите за електрична енергија на потрошувачите со производство од другите свои капацитетите. Увоз на електрична енергија нема“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Мојсоски нека не се крие, нека поднесе оставка од АМС

Објавено пред

„Наумче Мојсоски треба веднаш да поднесе оставка од позицијата директор на Агенцијата за млади и спорт по сериозните индиции за сторен криминал. Наместо да се крие зад соопштенија, треба да ја напушти функцијата бидејќи од таа позиција може да ја загрози истрагата за малверзациите со распределбата на ваучери за спортски клубови“, соопштија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат дека „се работи за сериозен скандал бидејќи распределбата на ваучери врти над една милијарда денари и постои основано сомнение дека без јасни критериуми биле фаворизирани одредени клубови“.

„Според антикорупциска, овие средства биле делени под влијание на одредени лица, па дури и политички партии и со тоа била направена штета на буџетот. Наумче Мојсоски треба на јавноста да ѝ открие кои се тие лица и кои се тие партии што вмешувале прсти во распределбата на оваа милијарда. Доколку Мојсоски решил да молчи, тогаш надлежните институции оваа истрага треба да ја прошират и да се види кој сè стои зад оваа афера“, се вели во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Нови 100 милиони евра од ЕУ, почетокот на преговорите носи резултати

Објавено пред

„Почетокот на преговорите со ЕУ носи видливи и конкретни резултати. Европската комисија даде предлог за макрофинансиска помош до 100 милиони евра за Северна Македонија, односно поддршка за економијата за следните две години“, соопштија од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат дека „помошта ќе придонесе и за покривање на финансиските потреби на Северна Македонија поддржувајќи ги и фискалната одржливост и структурните реформи, нејзиното спроведување ќе биде дефинирано заеднички со ЕУ преку меморандум за разбирање“.

„Меморандумот за разбирање, најверојатно, ќе се фокусира на реформите на политиките во областите на фискалното управување, даночната политика, управувањето со јавните инвестиции, јавно-приватните партнерства, деловното опкружување, транспарентноста во државната помош, енергетската ефикасност, реформите во судството и борбата против корупцијата. Со ова уште еднаш се докажува кој стои до Северна Македонија во тешки времиња и во време на економска и енергетска криза“, се вели во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија13 часа

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет14 часа

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија15 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија18 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија19 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија19 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија19 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија20 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија21 час

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија21 час

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија22 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа22 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија23 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија23 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија23 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура24 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа1 ден

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа1 ден

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија2 дена

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...