Контакт

Соопштенија

Бачев: Исмет, не си играј со огин

Објавено пред

„Марионетската и длабоко корумпирана и купена власт во Скопје мора да е во очај штом заплашува со поделба и војна во Македонија доколку не успее референдумот за промена на името. Како амбасадорот Џес Бејлии, НАТО-координаторот Стево Пендаровски, така и советникот на Заев и претседател на Евроатланскиот совет на Македонија Исмет Рамадани во дебатна телевизиска емисија се закани дека ако референдумот не успее Албанците ќе тргнат по друг. Јасно е дека Рамадани мисли на патот од 2001 и нова војна, меѓутоа Рамадани испушта од вид дека доколку Албанците повторно се фатат за оружје овојпат нема да си имаат работа со предавничко раководство како во 2001 кое беше залудено само за лична желба за промоција, моќ и профит, туку, овојпат ќе си имаат работа со македонскиот народ“, реагира Бачев во соопштението испратено од Единствена Македонија.

Тој се обраќа до Исмет Рамадани и вели дека Македонците никогаш нема да се согласат антимакедонските организации НАТО и ЕУ да не избришат од светската мапа на нации а уште сега е повеќе од јасно дека референдумот нема да успее.

„Жалам Исмет што не можеш да ги разбереш новите геополитички поместувања на Балканот кои се навестуваат и тие доаѓаат, со што Македонија ќе го оствари историски стратешкиот сојуз со Русија и членство во Евроазиската економска унија. Сојузот со Русија е природна средина за македонскиот народ со што се обезбедува опстанокот и просперитетот на македонската држава, македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија. Исмет, не си играј со огин, треба да ти биде јасно дека Македонците никогаш нема да се согласат антимакедонските организации НАТО и ЕУ да не избришат од светската мапа на нации а уште сега е повеќе од јасно дека референдумот нема да успее. Затоа, сите вие што размислувате да тргнете по друг пат, најдобронамерно ви советувам да научите барем да пливате“ се вели во реакцијата на Бачев до Рамадани.

Соопштенија

Мицкоски од Кочани: Премиерот лаже дека е спасен идентитетот, а МАНУ ќе го менува името

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, се сретна со жителите на населбата Ламели во општина Кичево и со пензионерите на Кичево, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. На средбите, како што наведува партијата, Мицкоски посочил дека во земјата, откако СДСМ е на власт, има сè потешко секојдневие, неправди на секој чекор и огромна неспособност на власта да донесе подобар стандард за граѓаните.

„Неправда е кога премиерот лажно ќе кажува дека е спасен идентитетот, а МАНУ, која е еден од столбовите на државноста, ќе го менува своето име, неправда е кога Заев ќе биде ослободен за поткуп, а недолжни граѓани ќе ги полнат затворите. Неправда е и кога власта ќе вети дека ќе има 500 евра просечна плата, а во реалноста има 500 илјади што живеат во сиромаштија“, истакна Мицкоски.

На средбата со пензионерите од Кичево тој истакна дека тие се измамени од страна на Заев и неговата неправедна власт, која нема пари за пензионерите, но има за црни тендери и луксузирање на функционерите.

Над 300 илјади пензионери се измамени од Владата на Заев. Наместо покачување, добија кратење. За поголеми пензии нема ниту збор. А ветуваа и повисоки пензии и подобар стандард, но ништо од тоа, вели Мицкоски.

Тој на средбите со жителите на Кичево исто така додаде дека власта ветуваше економија за сите, а во реалноста ги зголеми даноците, ветуваше ефикасно здравство, а добивме здравство во кое умираат луѓе.

Мицкоски исто така потенцира дека на земјава секојдневно ѝ се случуваат криминали, тарифи што се испорачуваат во еден ресторан во источна Македонија како поткуп за тендери на власта, како и политички прогон против неистомислениците.

„Власта сака да нè втурне во црно сценарио на поделби, неправди и прогон. Тоа нема да донесе иднина. Во овие моменти се обединуваме и само така можеме да ја смениме иднината, да се избориме за подобро утре, за сонот за Македонија, за спас на државата од сигурна пропаст. Затоа, да се избориме за правда и владеење на правото“, заврши Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ, амнестијата на криминалот е поважна од правдата  

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. Со несериозниот и неодговорен однос во процесот на носење на Законот за јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна од правдата, од реформите, напредокот и иднината на државата, обвини СДСМ.

„Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ работи против реформите и не сака независно и професионално Обвинителство. Затоа, наместо конкренти амандмани и предлози за законскиот текст за Јавното обвинителство, тие поднесуваат некакви си „принципи и насоки на ВМРО-ДПМНЕ во донесувањето на Законот за Јавното обвинителство“.

Заврши времето кога од белиот дворец се испраќаа насоки за работата на обвинителствата и судовите, кога се нарачуваа и монтираа пресуди и случаи.

Денес, во Република Северна Македонија судовите и обвинителствата работат слободно и независно во согласност со законските надлежности, а законите важат за сите и секој што направил каков било прекршок треба и мора да одговора.
Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство на откривање и расчистување случаи поврзани со висока корупција, мора да продолжи со предистражните постапки и обвиненија што се поведени и по 18-те месеци по предавањето на материјалите.

Новиот Закон за јавното обвинителство е најсоодветното решение и треба да се имплементира без одолжување бидејќи е во интерес на правдата, граѓаните и државата“, се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Стоилковски: Јавното обивинителство не смее да биде послушник на власта

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ до Министерството за правда испрати издржани забелешки за недостатоци на предлог-текстот за Законот за јавното обвинителство, преточени во трите принципи што ги содржат документите за кои сметаме дека мора да бидат дел од овој нов закон, изјави денеска портпаролот на опзициската партија, Наум Стоилковски.

Како што истакна тој, новиот закон мора да биде донесен со консензус, да биде реформски и да претставува основа за градење правна држава.

„Заев и Дескоска не смее да бегаат од фактот дека ЈО треба да е во функција да ги заштитува граѓаните и да го чува правниот поредок во државата, а не да биде послушник на извршната власт. Владата не смее да замижува и да игнорира аргументирани предлози кои ќе овозможат борба со коруптивните и криминогените дејства на власта. Владата не смее да бега од фактот дека треба да има одговорност и почитување на човековите права, а не јавните обвинители да штитат министри и премиери и да спроведуваат чистки по политичка нарачка на власта“, рече партискиот портпарол.

Стоилковски рече и дека Владата не смее да бега од имплементирање 11 меѓународни акти од ОН, од препораки од европскиот Совет на министрите, од препораки од Венециската комисија.

„Владата не смее да бега од барањата за политичка независност на Обвинителството, ниту од избор на јавниот обвинител по предлог на опозицијата, барање што до вчера беше и барање на СДСМ. Тоа е решение што ќе ги ефектуира независноста и неутралноста на Јавното обвинителство од извршната власт. Власта не смее да бега и од Анкетна комисија, која ќе ги испита сите афери во рамките на СЈО и начинот на кој актуелниот состав истроши десетици милиони евра. Мора да се расчисти начинот на кој се вработуваа роднини на функционери на СДСМ во СЈО, начинот на кој се ангажирани вештаци без лиценци или, пак, се исплаќале лица што требало да го подобруваат имиџот на институцијата“, посочи тој.

На крајот, Стоилковски нагласи дека власта не смее да бега од истраги со кои ќе се решат безбројните афери за криминалните приватизации, за оставањето на улица над 300.000 работници, за стекнувањето богатства на низа транзициски политичари, кои, како што рече, и сега се збиени во власта.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Трамп: Исламската држава веќе не постои

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Исламската држава повеќе не постои. Тој на новинарите им покажа две карти. „Ова е...

Свет1 час

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија3 часа

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија7 часа

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија8 часа

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија9 часа

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 201910 часа

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ11 час

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион12 часа

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион12 часа

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија13 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Топ1 ден

Контроли на јавниот превоз по несреќата кај Ласкарци, откриени 35 возила со неисправни сопирачки

По смртоносната автобуска несреќа кај Ласкарци, вчера во неколку општини била спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат...

Македонија1 ден

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на...

СЈО1 ден

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот...

Македонија1 ден

НБРМ: Арнаудовска не врши ревизија во банката каде директор е нејзиниот сопруг

Народната банка, во одговор на прашањето на „Макфакс“ дали има судир на интереси помеѓу директорката на секторот за супервизија Милица...

Македонија1 ден

(Видео) Седумтемина македонски борци во ИСИС осудени на 6 и 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје ги осуди на 6 години затворска казна шестмината македонски државјани кои биле дел од паравоената формација...

Македонија1 ден

(Видео) Беџети: Нема да ги легализираме платформите на Матка ама нема ни да ги уриваме

Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива. Градоначалникот...

Македонија1 ден

(Видео) Караџовски: Не можам да ви кажам зошто бев во Обвинителството

„Кој ве информирал? Службени обврски имав во оваа зграда. Не можам да ви кажам во врска со што е“. Ова...

Македонија1 ден

(Видео) Утре протестен марш за ослободување на Фета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток

Синот на Абдулфета Алими, кој е осуден на 7 години затвор за настаните од 27 април 2017 година, Бурим Алими,...

Македонија1 ден

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Основниот суд Скопје 2 за „Макфакс“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата...

Досие