Контакт

Соопштенија

Бачев од Кичево и Гостивар: На 30 септември да бојкотираме и да ја сочуваме македонска Македонија

Објавено пред

Карванот на Кризниот штаб против референдумот, синоќа во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“, беше на средби со граѓаните на општините Гостивар и Кичево. На средбите, граѓаните, како што велат од таму, масовно се определуваат за бојкот и неизлегување на референудмот и не го прифаќаат капитулантскиот договор со Грција за промена на името, идентитетот и историјата на македоснкиот народ.

Лидерот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, кој е дел од Кризниот штаб против референдумот, составен од повеќе од 70 организации, побара од гостиварци и кичевци да не излегуваат на референдумот бидејќи само на тој начин на 30 септември ќе ја сочуваме македонска Македонија.

Марионетската власт е во очај и паника оти референдумот нема да успее и затоа секојдневно шират популистички лаги што личат на онаа за бесплатно здравство и образование во сите земји членки на ЕУ. Не верувајте му на триото Заев, Шекеринска и Димитров како Македонци со изгубено национално чувство, кои сакаат членство во НАТО оти знаат дека НАТО им го гарантира украденото на сите оние што извршија грабеж на народот.

НАТО не го интересира грабежот, туку само сака послушни политичари што ќе му служат верно. Сите заедно да се обединиме и сплотиме како Македонци, влогот е голем, ова е света борба на сите нас за опстанок на Македонија и Македонците и затоа мора да ја добиеме оваа битка.

Најново, и Уставниот суд на 19 септември ќе расправа за референдумот и власта веќе притиска одлуката за референдумот да се укине и на тој начин Заев да го избегне големиот срам што се обиде да го наметне бидејќи последната владина интерна анкета покажала дека 80 отсто од граѓаните го бојкотираат референдумот, рече, меѓу другото, Бачев.

Соопштенија

ВМРО-Народна партија: Зошто во Македонија сè уште нема брзи ПЦР-тестови во аптеките?

Објавено пред

ВМРО-Народна партија тврди дека има потврдени информации оти во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР-тестови каде што луѓето може самостојно да го купат во аптека и самостојно во рок од петнаесет минути да направат проверка дали нивниот резултат е позитивен или негативен.

Цената на овие брзи ПЦР-тестови, според ВМРО-Народна партија, изнесува 12-ина евра.

„Зачудени сме зошто македонските фармацевтски гиганти не ги увезуваат и не ги пуштаат на пазарот ваквиот тип тестови, кои, од една страна, ќе доведе до значитечно финансиско олеснување на луѓето, а од друга, пак, ќе се избегнат долгите редици во медицинските центри и лабораториите, со што дополнително ќе се спречи и можноста за ширење дополнителна зараза. Ако фармацевтските компании немаат интерес за ваков увоз, тогаш може и самата Влада да направи директен увоз на вакви ПЦР-тестови и да се пуштат во широка продажба за масовна самоконтрола и проверка на луѓето“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, законските измени да се донесат без одлагање

Објавено пред

„Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет како кај нас така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата. Граѓаните мора доследно да ги почитуваат мерките и на тој начин да го заштитат сопственото, но и јавното здравје. Најдобро, наједноставно и најефикасно оружје е носењето заштитна маска, шал или марама, држењето дистанца и редовна дезинфекција и миење на рацете“, соопшти СДСМ.

Според партијата, за поголема заштита и за намалување на притисокот врз здравствениот систем, по предлог на Комисијата за заразни болести, Владата предводена од СДСМ усвои дополнителни мерки за заштита, кои предвидуваат носење маски на отворено, забрана за групирање по 22 часот и ограничување на семејните собири.

„За стапување на овие мерки во сила, потребни се измени на Законот за заштита на населението од заразни болести. Измените што се во собраниска процедура мора да бидат донесени без одлагање затоа што се важни за заштита на јавното здравје и поголема заштита од коронавирусот. Сите пратеници да покажат одговорност и да ги поддржат измените на Законот за заштита на населението од заразни болести. Ситуацијата со коронавирусот е сериозна и нема време за одложување и чекање, потреба е брза реакција, конструктивност и соработка“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: 22 починати и 30 отсто од тестираните позитивни на Ковид-19, што треба да се случи за Филипче да си даде оставка?

Објавено пред

„22 починати во текот на вчерашниот ден од Ковид-19, тоа е директна вина на Комисијата за заштита од заразни болести и Венко Филипче, кои преспаа цело лето без ништо да направат со цел да ја подготват државата за есенскиот бран. Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче, кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на целата пандемија не гледа причина да си поднесе оставка“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, Венко Филипче го внесува системот во хаос.

„Венко Филипче не направи ништо за зголемување на болничките капацитети иако знаеше дека нè очекува есенски бран. Власта не направи ништо ниту навреме да обезбеди вакцина против сезонскиот грип, а со тоа ги остави возрасните и хронично болните на силен удар на грипот во време на пандемија. Венко Филипче не инвестира ниту во здравствениот персонал и со своето лошо менаџирање само придонесува медицинскиот кадар да ја напушта државата. Граѓаните очекуваат сериозен пристап, а не аматеризам. Одговорност веднаш“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија10 минути

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за половина денар,...

Свет42 минути

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала „високо ефективен антивирусен лек“ што го десеткува коронавирусот без никакви...

Топ2 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија2 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион3 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија4 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа4 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ5 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет5 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија5 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија16 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет16 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија18 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија19 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион20 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион23 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа23 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион1 ден

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Досие