Контакт

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е во коалиција со криминалот

Објавено пред

СДСМ е во коалиција со криминалот и го штити, особено кога нивни функционери стојат зад истиот и се дели пленот. Јавноста вчера беше сведок на уште една фарса во режија на Зоран Заев. Во присуство на неговиот адвокат како бранител, градоначалникот шверцер беше ослободен од притвор. Јавниот обвинител, исто како во случајот на Зоран Заев, го преквалификува обвинението. Недостасуваше уште да се извини што му го нарушиле мирот и морале да го возмемируваат додека тој криумчарел. Нормално, кога е партиското обвинителство и судство во прашање, нема испитување на потекло на имотот, нема заплена на истиот, ниту информации со кого контактирал вечерта кога е фатен во криминал, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, вчера партиското судство на СДСМ донесе уште една срамна одлука и го амнестираше градоначалникот на Ново Село од редовите на СДСМ, Боро Стојчев, за шверц со цигари.

„Со вакво обвинителство и судство кое работи по партиска команда, никогаш нема да бидат достигнати европските стандарди. Тоа е цената што ја плаќа Македонија за да може Заев и криминалниот картел на власт безмилосно да ја ограбуваат државата и граѓаните. Затоа одговорните за двата скандали тешки 45 милиони евра во здравство и фондот за иновации уште одат на работа, влакно не им фали и имаат можност да ги прикријат трагите“, се вели во соопштението.

Опозициската партија смета дека Заев и СДСМ од судството прават фарса, а институциите што треба да го гонат криминалот во државата служат за одбрана на истиот. Вчерашната пресуда е доволен доказ дека Македонија е заробена држава во која целосно е урнисан правосудниот систем, а обвинителството и судот се под целосна контрола на Зоран Заев и СДСМ.

„Ваквото уништување на правниот систем, Заев го компензира со продажба на највисоките државни и национални интереси. Зад бришењето на сè што е македонско со капитулантскиот договор кој Заев го склучи со Грција се крие општ грабеж во државата. Во моменти кога се брише македонското име, јазик, култура, историја СДСМ се обиде од граѓаните да украде 45 милиони евра пари на граѓаните за само неколку дена. Се краде безмилосно и бесрамно, на најбрутален и најсвиреп начин, а паралелно се распродаваат националните и државните интереси.

Додека милиони државни пари се делат на медиуми, државни и партиски функционери на СДСМ, граѓаните се доведени до питачки стап. Економијата во Македонија тоне, а тоа го покажуваат сите економски показатели. За сето време Тевдовски безмилосно ја задолжува државата со цел исплата на долговите кон партиските послушници, за што цената на крајот ќе ја платат граѓаните.

На ова лудило мора да му се стави крај. Правната држава мора да се врати, а сите оние кои сега се амнестирани од партиското судство на СДСМ, ќе ги стигне правдата и ќе одговараат за криминалот. Ќе одговараат и тие кои ги злоупотребуваат службената положба и овластувањата и се ставаат во заштита на криминалниот картел на власта. Само така Македонија ќе победи“, се додава во соопштението.

 

 

Соопштенија

Мисовски: Сите атрибути на македонскиот идентитет се забетонирани

Објавено пред

Од

Потпретседателот на НСДП и на Собранието, Горан Мисовски, вчера во Виница одржа средба со локалното раководство на партијата.

Осврнувајќи се на негативните демографски трендови на иселување на граѓаните од источна Македонија, Мисовски пред членовите на НСДП потенцира дека најдобриот одговор што како држава можеме да го дадеме е да станеме полноправни членки на ЕУ и НАТО.

„Овде во Виница најдобро знаете што значи иселувањето, празнењето на градот. Економската бесперспективност и неможноста да се најдат добро платени работни места ги принуди повеќето од вашите сограѓани својата егзистенција и иднината на своите деца да ја бараат на плантажите за јаболка во Италија. Единствен начин да ги стопираме овие негативни демографски трендови со кои се соочува цела Македонија е како држава да се интегрираме во ЕУ и граѓаните да ги почувствуваат економските бенефиции на тоа да се биде дел од најголемата светска економија, кој учествува со 23,8 проценти во светскиот БДП. Затоа, в недела имаме обврска да излеземе и да заокружиме ‘за’, само на тој начин на идните генерации може да им обезбедиме подобар живот, и тоа во безбедна и стабилна држава“, рече Мисовски.

Според него, бојкотирањето на референдумот е политички чин кој е во функција на заштита на криминалот и корупцијата.

„Повиците за бојкот на референдумот доаѓаат од политички кругови кои повеќе од 10 години Македонија ја држеа во заложништво на криминал и корупција. Тоа се гласови на политичари кои соочени со одговорноста за своето владеење на бојкотот гледаат како единствена можност за калкулации за нивна амнестија. Но, тоа не поминува“, порача Мисвовски пред членовите на НСДП.

Мисовски истакна дека референдумот е најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија.

„Македонскиот идентитет е заштитен, договорот со Грција гo гарантира правото да се определуваме како Македонци, македонскиот јазик е заштитен, државјанството е македонско. Сите атрибути на нашиот идентитет се забетонирани. Затоа, в недела да излеземе и со нашиот глас да придонесеме кон заедничка и подобра иднина“, порача Мисовски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Николоски: Заев со договорот ја понижи Македонија

Објавено пред

Од

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со својот тим вчера оствари теренска посета во општина Сопиште.

На средбата со граѓаните се дискутира за договорот со Грција.

„Пред да дојдат на власт ветуваа сè и сешто, но еве веќе една и пол година не мрднаа со прст за државата. Ги презадолжија граѓаните на Република Македонија, секојдневно се соочуваат со криминал на улиците, посочи Николоски“.

Тој додаде дека Заев со договорот што го склучил со Грција ја понижил државата бидејќи се направиле големи отстапки во кои и трајно се нарушени позициите на нашата држава.

„Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека граѓаните на Република Македонија треба сами и на своја волја да одлучат како ќе постапат на референдумот“, нагласи Николоски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Јанушев: СДСМ е во паника, се обидуваат преку разни изјави да го заплашат народот

Објавено пред

Од

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев оствари теренеска посета во општина Свети Николе, каде што имаше и свое обраќање пред граѓаните. Покрај Свети Николе, Јанушев ја посети и општина Лозово.

„Се сретнавме со голем број на граѓани, разговаравме во врска со штетните последици од капитулантскиот договор кој што владата предводена од Заев го потпиша со соседна Грција. Она што можам да го истакнам е дека во огромен број граѓаните при овие посети се запознаени со текстот на договорот и истите не се согласуваат со нив, што всушност и како став и како партија се поистоветува и со ставот на ВМРО-ДПМНЕ. Бидејќи од самиот старт кажавме дека сме против овој договор и истиот нема да го прифатиме“, истакна Јанушев во својот говор.

Нормално разговаравме со луѓето, се обидовме да им објасниме некои нејаснотии кои што ги имаат. Исто така што може да се забележи особено последните денови е дека СДСМ е во паника се обидуваат преку разни изјави да го заплашат народот, додаде Јанушев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ46 минути

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија1 час

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет3 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион4 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија21 час

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток23 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие