Контакт

Соопштенија

Единствена Македонија: За организаторите и учесниците во националното предавство одговорност мора да има

Објавено пред

Македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија се сведоци како марионетската власт во Скопје е решена по секоја цена да изврши промена на Уставот и да ги избрише вековното македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ, соопшти Единствена Македонија.

Според партијата, „предавничкиот поход на ненародната власт да избрише сè што е македонско кулминира со антимакедонскиот пазар – гласање за промена на Уставот во замена за слобода на одметнатите и уценети 8 пратеници и нивни блиски притворени и осудени лица”.

„Ваквиот пазар за некоја неизвесна цел на марионетската власт за членство во ЕУ во услови на обично ветување од ЕУ за датум за отпочнување преговори за идно неизвесно членство на Македонија во ЕУ за кое не може со сигурност да се тврди дека и ќе се реализира, ќе има тешки и немерливи последици за македонскиот народ и македонската држава. За организаторите и учесниците во ова национално предавство, почнувајќи од наменското смислување на одредени обвиненија, притворања и осуда на одредени лица, па дополнително пазарење за нивната слобода со цел да гласаат за уставните измени, одговорност мора да има”, се додава во соопштението.

Избори 2019

Пендаровски: По подолго време, Македонија се врати на вистинската патека

Објавено пред

По подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека со години бевме заробена држава, знаете дека имавме политички кризи, политички турбуленции, имавме дури и насилен упад во парламентот, меѓутоа новата влада за релативно кус временски период успеа да ја стабилизира земјата и да ја донесе практично на прагот на НАТО, рече кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, на денешните средби со граѓаните на Кавадарци.

„По добивањето на поканата за влез во алијансата минатата година, очекуваме до крајот на оваа година да станеме 30-та земја членка на најмоќниот воено-политички сојуз на светот. Сето тоа немаше да биде можно ако не бевме сплотени за идејата да ја реализираме најголемата стратешка цел од осамостојувањето до денес, а тоа е сите да застанеме зад прогресивните сили, кои имаат тешка битка, поминаа многу пречки и, конечно, успеаја да ги победат силите на регресот“, рече тој.

Денес, додаде Пендаровски, за жал, сè уште постојат луѓе и политички структури кои мислат дека со нудење алтернатива, која значи всушност враќање назад, или со блокада на развојот на државата, Северна Македонија може да просперира.

„Наредните претседателски избори треба да покажат дека курсот што Македонија го има заземено е исправен и единствено можен во овој период и јас би апелирал до сите луѓе што ѝ мислат добро на сопствената земја да гласаат за оваа политичка опција, за оваа политичка структура, од која сум дел и јас самиот, која во изминатите една и пол-две години навистина успеа од една заробена држава да направи де факто членка на евро-атлантските институции. Македонија не смее да си дозволи да оди назад затоа што таа опција е најпогубна за сите нас, ако дозволиме да поништиме сè што до овој момент сме постигнале, ако ги поништиме сите договори, сите компромиси што оваа Влада успеа да ги направи, мислам дека ќе се вратиме во голема неизвесност, а тоа никому нема да му донесе прогрес“, рече Пендаровски.

 

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Мицкоски и Силјановска на средби со европратеници во Брисел

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со делегација од ВМРО-ДПМНЕ, заедно со кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова, денеска оствари повеќе средби со европратениците во Брисел.

Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓаат Република Македонија и граѓаните поради, како што рече, лошите политики што ги спроведува владата на СДС.

„Разговаравме за актуелната политичка ситуација во Република Македонија, за политичкиот прогон, за лошата економска ситуација, разговаравме за отсуството на реформи, трговијата со правото и правдината, притисокот што го прави Владата на СДСМ во Република Македонија, така што, практично, разговаравме за сите оние негативни случувања на кои сега македонската јавност е сведок пред претседателските избори и побаравме, се разбира, од нашите соговорници да интервенираат кај македонските властодршци“, рече Мицкоски, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека е многу значајно Република Македонија, конечно, да добие датум за почнување на преговори со Европската Унија.

Мицкоски ќе има состанок и со Манфред Вебер, кој е кандидат за претседател од ЕПП за претстојните избори за претседател на Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

(Видео) Јаулески: Младинската невработеност во државата со највисока стапка на Балканот

Објавено пред

Младите се најголемата жртва на власта, која повеќе од две години не работи ништо освен распродавање на државните и национални интереси. Додека Заев и Пендаровски монтираат судски процеси младинската невработеност расте. Според годишните податоци на Светска банка за 2018 година, младинската невработеност во државата изнесува високи 47.6%, што е највисока стапка на Балканот, по Косово, истакна Јован Јаулески, претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ.

„Извештајот на Светска банка вели дека половина од невработените млади се лица кои подолг период не можат да најдат работа.

Зоран Заев и Стево Пендаровски во екот на кампањата за парламентарните избори ветуваа дека младите ќе бидат во фокусот на власта на СДСМ. Ветуваа нови работни места, подобро образование и повисок стандард. Две години ништо од тоа. Заев и Пендаровски ги излажаа младите.

Состојбите за младите во Република Македонија се поразителни и очајни. Според извештајот на Светска банка од 24 – 26% од младите живеат на прагот на сиромаштија. Тоа значи дека над 140.000 млади лица во државава секој ден се соочуваат со сиромаштија и едвај врзуваат крај со крај.

Состојбата е лоша и со младите кои работат. Имено, 1/3 од младите кои се вработени во Република Македонија според истиот извештај работат во секторот на сивата економија. Ова значи дека овие лица се исклучени од системот на пензиско и здравствено осигурување и не ги уживаат поволностите што ги нуди системот на државно осигурување.

Младите се оставени на работ на општеството. Власта која ветуваше поголема грижа за младите и создавање можности за сите, сега две години со прст нема мрднато за младите. Оваа власт ги изневери младите и затоа треба да си оди. СДСМ мора да си замине. Со СДСМ секој ден само тонеме“ рече Јаулески.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Прегазена жена во Аеродром

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу...

Македонија1 час

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет2 часа

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија3 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа16 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион17 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион18 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија19 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија20 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија20 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет20 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија21 час

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија21 час

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија21 час

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ22 часа

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија1 ден

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Досие