Контакт

Соопштенија

Искусете го Vorsprung durch Technik: новиот Audi Q6 e-tron

Објавено пред

  • Новиот Audi Q6 e-tron поставува стандарди во однос на перформансите, опсегот, полнењето, динамиката на возење и дизајнот.
  • Извршниот директор на Audi Гернот Долнер: „Изграден на новата PPE платформа, Audi Q6 e-tron е следниот технолошки скок во премиум електричната мобилност за нашите клиенти“
  • Новиот модел го носи дигиталното искуство во Audi на ново ниво.

 

dobivaj vesti na viber

Audi Q6 e-tron е првиот сериски модел на Premium Platform Electric (PPE), означувајќи го следниот чекор во трансформацијата на компанијата во снабдувач на премиум електрична мобилност. Со своите карактеристики, електричниот теренец е кратенка за Vorsprung durch Technik. Моделот се дефинира не само со импресивните перформанси на возењето и полнењето, туку и со зголемената ефикасност и долгиот дострел. Audi Q6 e-tron го отелотворува типичниот стил на Audi SUV со дополнително рафиниран дизајнерски јазик e-tron. Новата дизајнерска филозофија во внатрешноста и пионерските технологии кои дебитираат во новиот модел, го започнуваат следното поглавје во електричната мобилност за Четирите Прстени и го прават Vorsprung durch Technik секојдневно опипливо искуство. Со асортиманот Q6 e-tron, е-мобилноста за прв пат доаѓа од фабриката во Инголштад.

 

PPE, развиен заедно со Porsche, и електронската архитектура E3 1.2 се важни пресвртници во проширувањето на глобалната палета на модели на електричен погон на Audi. Тие го означуваат почетокот на сеопфатното зајакнување и подмладување на моделското портфолио. Q6 e-tron го поткрепува ветувањето на Audi дека ќе понуди електрични возила во сите основни сегменти до 2027 година. „Изграден на новата PPE платформа, Audi Q6 e-tron е следниот технолошки скок во премиум електричната мобилност за нашите клиенти“, рече Гернот Долнер, Претседател на Управниот одбор на AUDI AG, на светската премиера во главната фабрика во Инголштад. „ППЕ покажува како ја здружуваме експертизата во групацијата Volkswagen и на тој начин ја правиме електричната мобилност скалабилна. Благодарение на PPE, ние сме во состојба да лансираме модели со голем волумен со високи технички стандарди во различни сегменти и со тоа дополнително да го наелектризираме нашето портфолио“, додаде извршниот директор на Audi.

Флексибилноста на PPE помага на идните модели да им се даде независен карактер и типична Ауди ДНК, и покрај заедничките технички основи.

Q6 e-tron поставува стандарди во однос на е-перформанси, опсег и полнење. Го отелотворува типичниот SUV стил на Audi со дополнително рафиниран дизајнерски јазик e-tron и високо ниво на секојдневна употребливост. Благодарение на новата електронска архитектура E3 1.2, серијата модели Q6 e-tron ја претставува технолошката глава на портфолиото на Audi.

 

 

Импресивен опсег и перформанси на полнење

 

Моќните, компактни и високоефикасни електрични мотори, како и новоразвиената литиум-јонска батерија која се состои од дванаесет модули и 180 призматични ќелии со вкупен бруто капацитет од 100 kWh (94,9 нето) обезбедуваат опсег до 625 km (388 ми). Новиот Audi Q6 e-tron обезбедува спортски перформанси по кои Audi е познат со системска моќност од 285 kW (потрошувачка на енергија во kWh/100 km комбинирано: 19,4-17,0 (WLTP); емисии на CO2 во g/km комбинирани: 0; CO2 -класа А) и SQ6 e-tron со системска моќност до 380 kW кога е вклучена дополнителната функција (потрошувачка на енергија во kWh/100 km комбинирано: 18,4-17,5 (WLTP); емисии на CO2 во g/km комбинирано: 0; CO2-класа А) на тој начин поставува стандарди во однос на перформансите, опсегот, полнењето, динамиката на возење и дизајнот. На пазарот ќе бидат достапни две варијанти на модел со погон на сите тркала, проследени – во зависност од пазарот – со особено ефикасни модели со погон на задните тркала дизајнирани за опсег, што исто така ќе го означи влезот во серијата Q6 e-tron.

 

Q6 e-tron quattro забрзува од 0 до 100 km/h (0-62 mph) за 5,9 секунди (комбинирана потрошувачка на енергија во kWh/100 km: 19,4-17,0 (WLTP); комбинирани емисии на CO2 во g/km: 0; CO2-класа А). На SQ 6 e-tron му се потребни само 4,3 секунди (комбинирана потрошувачка на енергија во kWh/100 km: 18,4-17,5 (WLTP); комбинирани емисии на CO2 во g/km: 0; CO2-класа A). Максималните брзини на возилата се 210 (130 mph) и 230 km/h (142 mph), соодветно. Два модели со погон на задните тркала ќе следат подоцна – во зависност од пазарот. Додека едниот модел ќе биде дизајниран за ефикасност и опсег, другиот ќе го означи влезот во серијата Q6 e-tron.

Благодарение на технологијата од 800 волти и максималниот капацитет на полнење од 270 kW како стандард, кратки прекини на полнење се можни со Audi Q6 e-tron. До 255 km (158 mi) може да се полнат за само десет минути на соодветна станица за полнење (High Power Charging, HPC). Состојбата на полнење (SoC) се зголемува од десет на 80 проценти за околу 21 минута. Интелигентното, со високи перформанси и предвидливо термичко управување е клучна компонента на оваа импресивна изведба на полнење. Опремен со Plug & Charge, возилото се овластува на компатибилни станици за полнење кога кабелот за полнење е приклучен и го започнува процесот на полнење. Полнењето е исто така целосно автоматско. Ако станицата за полнење работи со технологија од 400 волти, Audi Q6 e-tron1 за прв пат може да овозможи банкарско полнење. Батеријата од 800 волти автоматски се дели на две батерии со еднаков напон, кои потоа може да се полнат паралелно со до 135 kW. Во зависност од состојбата на полнење, двете половини на батеријата прво се изедначуваат, а потоа се полнат истовремено. Полнењето со наизменична струја до 11 kW е можно кај стандардните домашни полначи.

Важна компонента за зголемување на ефикасноста и затоа опсегот на Audi Q6 e-tron е напредниот систем за закрепнување. Овој систем може да се справи со околу 95 проценти од сите секојдневни процеси на сопирање. Audi Q6 e-tron закрепнува до 220 kW.

 

 

Импресивен опсег и перформанси на полнење

Audi Q6 e-tron е позициониран во премиум сегментот со средна големина и, со должина од 4.771 милиметри (15,6 стапки), ширина од 1.993 милиметри (6,5 стапки) и висина од 1.648 милиметри (5,4 стапки), теренецот нуди максимум простор, удобност и соодветност за секојдневна употреба. Меѓуоскиното растојание од 2.899 милиметри (9,5 стапки) овозможува многу простор за нозете во вториот ред седишта. Со овие димензии, Audi Q6 e-tron нуди доволно простор за пет патници и багаж и нуди висока корисност. Audi на тој начин ги исполнува барањата што клиентите ги поставуваат за SUV.

Audi Q6 e-tron доаѓа со совршени пропорции благодарение на Premium Platform Electric. Односот на долго меѓуоскино растојание и многу кратки настрешници ја формира основата за познатиот моќен, динамичен пакет што се гледа во надворешноста на моделите Q на Audi. Audi Q6 e-tron исто така го отелотворува дополнително развиениот дизајнерски јазик специфичен за e-tron.

Неговиот впечатлив SUV изглед создава импресивен и спортски изглед. Во каросеријата на автомобилот, меките форми се во постојана интеракција со наборите и рабовите, давајќи им динамика на сенките дури и кога се неподвижни. Исправената предна страна се одликува со целосно затворена Singleframe и маска во селенит сребрена или сјајна црна боја, која ја опкружува тродимензионално обликуваната Singleframe и страничните доводи за воздух. Високо позиционираните дигитални дневни светла му даваат на Q6 e-tron1 многу препознатлив и независен изглед.

Прв во технологијата за осветлување

Со Q6 e-tron, Audi не само што започнува ново поглавје во електричната мобилност, туку и во важен дел од ДНК на Audi: технологијата на осветлување. Со првиот активен дигитален светлосен потпис во светот, електричниот SUV воведува нова ера која се карактеризира со дизајн и естетика кои се уникатни за Audi.

Софтверскиот модул во еден од петте домени компјутери на Audi Q6 e-tron1 го прави возможен овој облик на светлосен потпис. Во случајот на дигиталните OLED задни светла од втората генерација, шесте OLED панели со вкупно 360 сегменти генерираат нова слика на секои десет милисекунди користејќи специјално развиен алгоритам. Благодарение на совршената симбиоза помеѓу дизајнот на осветлувањето и новата технологија, светлината во новиот Audi Q6 e-tron1 изгледа поживо и поинтелигентно од кога било досега. Активниот дигитален светлосен потпис исто така го покажува патот кон иднината на технологијата за осветлување на Audi.

На предната страна, активниот дигитален светлосен потпис се создава со интеракцијата на алгоритмот со дванаесет сегменти кои се затемнуваат нагоре и надолу. Одзади, за таа цел се користат сите дигитални OLED сегменти. Поединечните светлосни сегменти комуницираат на таков начин што вкупниот светлосен интензитет на светлосниот потпис не се менува.

 

Дигитална сцена: нов екран и оперативен концепт

Серијата модели на Audi Q6 e-tron има целосно поврзан и дигитален ентериер базиран на новата електронска архитектура. Составен од панорамскиот дисплеј на Audi MMI и екранот за патници MMI, таканаречената Дигитална сцена е клучна карактеристика на ентериерот. Јасно групираните дисплеи се совршено интегрирани во дизајнерскиот концепт и му даваат на ентериерот дарежлив и воздушен чувство на простор. Тенкиот, слободно стоечки панорамски дисплеј Audi MMI има заоблен дизајн и OLED технологија и се состои од виртуелен кокпит на Audi од 11,9 инчи и MMI дисплеј на допир од 14,5 инчи. Областа на возачот е дизајнирана како крива, а дисплејот со својата конкавна форма е ориентиран кон возачот. Контурите на заоблениот дисплеј потсетуваат и на единствената рамка типична за Audi. Амбиенталното осветлување прави закривениот екран да изгледа како да лебди ноќе и создава соодветна поставка. Специјално за совозачите, Audi ја надополнува дигиталната сцена со 10,9-инчниот MMI дисплеј на совозачот со Active Privacy Mode, кој го спречува да го одвлекува вниманието на возачот додека е во движење. Ова му овозможува на совозачот да проследува филмови/видео содржини, да помага при навигацијата или дури да најде станица за полнење, на пример.

Инфозабава – го интегрира дигиталниот свет на клиентите

Новиот инфозабавен систем го користи Android Automotive OS како свој оперативен систем за прв пат. Содржината е секогаш ажурирана благодарение на надградбите преку воздух. Затоа, најновите услуги на Audi connect и подобрениот планер на рути e-tron, вклучени како стандард, се секогаш ажурирани. Апликациите како YouTube се достапни преку продавницата за апликации од трети страни, која е интегрирана директно во MMI и не бара паметен телефон.

Прецизно наместена динамика на возење благодарение на новото управување и дистрибуција на вртежниот момент

Повеќето од системите и компонентите што ја сочинуваат шасијата се ново развиени. Типични за Audi се супериорното и лесно контролирано забрзување и забавување во сите ситуации на возење. Постои прецизно дефинирана филозофија за поставување во однос на шасијата. Вклучените системи за контрола на суспензијата се прецизно координирани едни со други. Динамиката на возење на Q6 e-tron е значително под влијание на делумно редизајнираната предна оска.

За прв пат во модел на Audi, контролните краци се поставени пред краците на суспензијата. Ова резултира пред сè со предностите на пакетот за позиционирање на високонапонската батерија. Новоразвиените компоненти доведуваат до подобрени кинематички својства.

ПР текст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Соопштенија

Праизведба на претставата „Хенгинг Араунд“

Објавено пред

Во Македонскиот народен театар, на 19 април, со почеток во 20 часот, ќе се одржи праизведбата на претставата „Хенгинг Араунд“ во режија и адаптација на Бојан Трифуновски, по текст на Љупчо Јованов.

dobivaj vesti na viber

Главните ликови 0 (Хенгинг) и 1 (Араунд) во оваа приказна се изгубени во светот на бајките и не се знае како влегле во овој свет, но главна цел им е да се вратат во реалноста, во нивните топли огништа. Можеби се Дисмас и Гестас, но пред да ги распнат можеби некако им избегале на Римјаните и продолжиле да го живеат својот динамичен живот, овој пат празен и лишен од средба со Спасителот. Можеби патем решиле да се смират, да создадат семејство со единствена цел – да умрат во длабока старост почитувани од пријателите и саканите и жалени од најблиските. Дали нивниот карактер, судбина, ги натерала повторно да си ја пробаат среќата и да почнат нова авантура, да влезат во нова приказна…

Целото дејство се случува во светот на бајките, а местото и времето се ирелевантни.

Во претставата играат: Сашко Коцев, Александар Михајловски, Стефан Спасов, Гораст Цветковски, Борче Начев, Ана Стојановска, Софија Насевска-Трифуновска и Нела Павловска.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Претставен новиот атрактивен визуелен идентитет на автентичниот бренд Luda Mara

Објавено пред

Со слоганот „Гледај го светот во очи“, винарската визба „Тиквеш“ го претстави комплетниот редизајн на брендот „Luda Mara“, именуван според името на реката што поминува низ Кавадарци. Таа со својата уникатна природа и бројните приказни и митови поврзани со неа, по многу нешта потсетува на автентичниот карактер на овие вина.

dobivaj vesti na viber

Под овој вински бренд ќе се задржат омилените вина од оваа линија произведени од локални сорти темјаника и вранец и тие ќе бидат надополнети со две уникатни купажи – „Luda Mara White Cuvée“ и „Luda Mara Red Cuvée“.

Приказната за вината под брендот „Luda Mara“ се темели на истоимената река која има симболично, но и суштинско влијание врз создавањето на виното и винската култура во кавадаречко. Низ историјата, таа со своите излевања ја збогатувала почвата каде се одгледува грозјето, со што го поддржувала и обликувала уникатниот карактер на вината што се произведуваат од неа, но истовремено носела и големи предизвици тестирајќи ја издржливоста на локалните жители и она што тие требало да го направат за да постигнат хармонија со нејзиниот ритам.

Окото како основен креативен елемент на брендот „Luda Mara” претставува повик похрабро да гледа на животот, да се биде отворен за нови можности и доживувања и меѓу другото да се открие вистинската суштина на „Luda Mara”.

„,Тиквеш’ останува посветен на градењето моќни вински брендови, кои ќе бидат прв избор на потрошувачите. Сигурни сме дека брендот „Luda Mara“ и вината кои се дел од него, со својот вкус и изглед, ќе предизвикаат интерес кај љубителите на добро вино и ќе ги заинтригираат. Со своите уникатни карактеристики овие вина се одговор на пазарните трендови и барањата на оние потрошувачи кои се во потрага по автентични вина кои се одлика на локалното поднебје од каде потекнуваат и со кое се поврзуваат, заедно креирајќи една совршена и возбудлива винска приказна“, истакнуваат од „Тиквеш“, објаснувајќи ги вредностите на винскиот бренд „Luda Mara”.

Освежувањето на оваа популарна винска линија, опфаќа целосен редизајн на визуелниот изглед на вината, со употреба на поексклузивна амбалажа, како и етикета со впечатлив дизајн што ја отсликува суштината на брендот „Luda Mara” и ја истакнува автентичноста на вината што го сочинуваат, цврсто воспоставувајќи ги на постојните и на новите пазари.

Четирите вина кои отсега ќе го сочинуваат брендот „Luda Mara“ од почетокот на април се веќе достапни на пазарот.

ПР текст

Прикажи повеќе...

Соопштенија

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници! – доделени наградите „Златно тркало 2024“

Објавено пред

Новата Porsche Panamera ја доби главната награда „Златно Тркало“ за Најпосакуван Автомобил во Македонија.

dobivaj vesti na viber

Елеганција, моќ и софистицираност, Panamera е повеќе од само автомобил – тоа е симбол на автомобилската извонредност. Со својот неверојатен дизајн, врвна технологија и неспоредливи перформанси, Panamera лесно ги освои срцата на ентузијастите во Македонија.

На гала вечер организирана од специјализираните автомобилски новинари од редакциите на Аvto Plus, CarClub, CarsbyVik и RPM, наградата „Златно Тркало“ ja прими Бренд Менаџерот на Porsche – Винко Марашевиќ кој во своето обраќање до публиката истакна: „Panamera претставува олицетворение на луксуз, перформанси и иновации, беспрекорно комбинирајќи ја врвната технологија со безвременскиот дизајн. Тоа е доказ за непоколебливата потрага по совршенство на Porsche и нашата немилосрдна желба да се поместуваат границите на автомобилскиот инженеринг.“

Новиот Audi Q8 доби наградата за Најпосакуван Премиум Автомобил во Македонија.

Audi Q8 го претставува врвот на луксузот и перформансите, комбинирајќи извонредна изработка, врвна технологија и неспоредлив комфор. Неговиот моќен дизајн и напредните карактеристики ги воодушевија ентузијастите и експертите, со што ја заслужи наградата Најпосакуван Премиум Автомобил 2024.

„Новиот Q8 го претставува врвот на посветеноста на Audi за луксуз, перформанси и технолошки напредок. Го отелотворува духот на нашиот бренд за континуиран напредок и редефинирање на автомобилската извонредност. Неверојатно сум благодарна на ценетата публика што ги препознаа исклучителните квалитети и придонесите на Q8 во автомобилската индустрија. Оваа награда е доказ за неуморните напори на нашиот тим и нивната постојана потрага по совршенство.“ – изјави Бренд Менаџерот за Audi, Весна Бошнаковска при примањето на наградата.

Новиот и целосно електричен седан на Volkswagen – ID.7, е Најпосакуван Електрифициран Автомобил во Македонија.

ID.7 претставува храбар чекор напред во нашето патување кон поодржлива иднина. Ја отсликува визијата на Volkswagen за електрична мобилност која не само што е ефикасна и еколошка, туку е и возбудлива за возење.

„Сакам да ја изразам мојата најдлабока благодарност до ценетата публика за во името на Volkswagen да ја примам оваа ценета награда. Ова признание го потврдува нашето верување во моќта на иновациите да ја обликуваат иднината на мобилноста. Исто така, сакам да изразам благодарност до нашите лојални клиенти и ентузијасти, благодарение на кои, новиот ID.7 е Најпосакуван Електрифициран Автомобил во Македонија. Вашата поддршка не инспирира да продолжиме да иновираме и да го редефинираме она што е можно во автомобилската индустрија.“ – изјави Александар Цветковски, Бренд Менаџер на Volkswagen во Македонија.

Наградата „Златно Тркало“ е уникатен начин да се добие пулсот на публиката. Основана од жирито на најуспешните онлајн медиуми во државата, наградата Златно Тркало е одличен пристап за откривање на најпосакуваните возила во државата.

ПР текст

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Министерот за здравство ги поддржува барањата за поголеми плати и платени придонеси на приватните специјализанти, но нема мерки што би...

Македонија28 минути

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија45 минути

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија2 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија2 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized3 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ3 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија4 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет5 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет6 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет6 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет7 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет20 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет23 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...