Контакт

Соопштенија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го урнисуваше РЕК „Битола“, а сега го злоупотребува во дневнополитички цели

Објавено пред

Ја потсетуваме ВМРО-ДПМНЕ дека во август 2017 година кога новото раководство го презеде АД ЕСМ“ во РЕК „Битола“ среде лето имаше 70 илјади тони јаглен на депонијата, известуваат од владејачкиот СДСМ. Наводите за некаква претходна спремност на раководството од ВМРО-ДПМНЕ, како што додаваат од таму, е без никаква основа и спротивно на фактите. Големите поплави што во 2020 го зафатија рудникот на РЕК „Битола“ и натчовечките напори на вработените во услови на пандемија да го вратат ископот на јаглен не заслужуваат партиски престрелки преку нивната жртва и труд, велат од СДСМ.

„Што се однесува до откривките на јаглен, не е точно дека оставиле подготвен терен за чист ископ, напротив, откривките, односно ископот на јаловина во 2017 година беше во минус во однос на тоа што требаше да биде постигнато во дадениот момент. Во 2017 година поранешното раководство на АД ЕСМ го прекина договорот за модернизација на Блок 1 со фирмата од Германија. Тоа е истиот блок што сега јавува најчести дефекти, како што е случај со денешниот“, потсетуваат од СДСМ.

Појаснуваат дека од страна на новото раководство секоја година биле правени редовни ремонти на блоковите, а во последните три години биле направени и капитални ремонти за чие редовно извршување роковите, како што додаваат, биле истечени и тие не биле направени од страна на директорите поставени од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во однос на вработеноста, бројките покажуваат дека бројот на вработени во АД ЕСМ само се намалува. Денес, тој изнесува 4.482 вработени, а во 2017 бројот бил 4.892, така што јасно се гледа кој имал намера да врши партизација и кој вршел партиски вработувања на државно ниво. Исто така, останува веќе 4 години неодговорено прашањето од страна на Христијан Мицкоски: зошто како генерален директор на АД ЕСМ, а претходно како принудна управа во РЕК „Битола“ во својство на советник на Груевски, во јануари 2016 набави електрична енергија за цени повисоки и од 200 евра/MWh во време кога немаше енергетска криза во Европа и кога цените беа во нормален распон, од 50 или 60 евра/MWh“, прашуваат од владејачката партија.

Истото прашање треба да го одговори и Гордана Димитриевска-Кочовска, која му беше директор за финансии на Мицкоски во АД ЕСМ, потенцираат од СДСМ.

Соопштенија

СДСМ: Со оперативниот план обезбедени дополнителни 4,6 милиони евра за нови 1.216 вработувања

Објавено пред

Обезбебедени се нови 284,9 милиони денари или над 4,6 милиони евра за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку оперативниот план на активни програми и мерки за вработување, соопшти СДСМ.

„Со овој чекор значително ќе се зајакне пристапот до активните политики за пазарот на труд, особено за нискоквалификувани невработени лица и лица од ранливи категории. Обезбедени се средства за имплементација на новата пилот-мерка за субвенционирање плати во текстилниот сектор за 300 невработени лица во висина од 73,8 милиони денари, како и над 15 милиони денари за мерката вработување и раст на правни субјекти за 127 нови вработувања.

36,9 милиони денари од вкупно предвидените средства се наменети за Програмата 1, поточно за поддршка за самовработување (претприемаштво) за дополнителни 115 самовработувања; над 135 милиони денари за мерката субвенционирање плати, со што дополнително ќе бидат опфатени 674 невработени лица.

Овие измени и дополнувања во оперативниот план за активни програми и мерки за вработување обезбедуваат вработување нови 1.216 невработени лица.

Во 2021 со оперативниот план се опфатија околу 12.000 невработени лица, во повеќе од 8 вида програми.

До ноември се реализирани 85 % од оперативниот план за 2021 година.

Сето ова е со цел дополнително намалување на стапката на невработеност, која сега изнесува 15,9 отсто со тенденција на намалување.

СДСМ како одговорна партија, преку институциите што ги предводи продолжува активно и посветено да спроведува мерки и политики кои го подобруваат квалитетот на животот на сите граѓани“ се наведува во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

СДСМ: Со новиот интервентен фонд дополнителни 250 милиони денари на располагање за земјоделците

Објавено пред

СДСМ како одговорна партија, која е предводник на државата, континуирано спроведува големи реформи и дава помош секогаш кога е потребно во интерес на сите земјоделци, истакнуваат од оваа партија.

Во таа насока, потсетуваат дека Владата предводена од СДСМ, има усвоено финансиска поддршка за ублажување на последиците од пандемијата врз производството и откупот на јаболка, ориз, грозје, како што следува: поддршка за килограм произведено јаболко, кое во периодот од 15 септември 2021 до 15 декември 2021 е предадено кај регистриран откупувач или преработувач на земјоделски производи или за извоз во висина од 3 денари за килограм. Поддршка за килограм производство оризова арпа од родот 2020/2021, која во период од 1 јануари до 15 декември е произведена и предадена на регистриран откупувач или преработена во сопствен преработувачки капацитет во висина од 3 денари за килограм. Поддршка за килограм произведено винско грозје, кое во периодот од 15 август 2021 до 31 октомври 2021 е предадено кај регистриран откупувач на винско грозје за производство на вино или за извоз на винско грозје во висина од 3 денари за килограм.

„СДСМ на минатите парламентарни избори вети посветена работа со цел создавање услови за одржливо, конкурентно и модерно земјоделство. Едно од ветувањата во програмата „Можеме“ беше и формирањето интервентен фонд за регулирање пазарен дебаланс во земјоделството и обезбедување услови за одржливо земјоделско производство“, додаваат од владејачката партија.

Овој фонд, како што велат, станува реалност од 2022 година, а буџетот за оваа намена ќе изнесува 250 милиони денари.

Буџетот на интервентниот фонд, според СДСМ, ќе биде на располагање во случаи доколку земјоделците се соочат со тешкотии на пазарот и проблеми во производството.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Инфлацијата ја зголемува сиромаштијата

Објавено пред

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека лошите економски политики на Владата предводена од СДСМ и премиерот во заминување, Зоран Заев, ги донеле, како што велат, граѓаните до сѐ поголема сиромаштија.

„Освен за криминалот и полнењето на своите џебови, Зоран Заев и неговите пиони не мрднаа со прст за да се спречи оваа енергетска криза, која се одразува на целата економија во државата. Само оваа криминална власт не можеше да го види зголемувањето на цените на основните прехранбени продукти за граѓаните. Кога тие поскапеа повеќе од 30 % Владата на СДСМ реши да ги замрзне цените за некои од продуктите“, се посочува во соопштението од оваа партија.

Ова, според ВМРО-ДПМНЕ, е задоцнета мерка, која само ќе го ублажи ценовниот шок и нема да биде доволна за спречување на инфлацијата бидејќи се потребни многу повеќе мерки, кои треба да се донесат што побргу за да се заштити стандардот на граѓаните.

Граѓаните ги очекува и зголемување на цената на електричната енергија за повеќе од 20 %, а со тоа и уште поголема инфлација и зголемување на сиромаштијата, потенцираат од партијата на Мицкоски.

Додаваат дека, наместо енергетските капацитети во државата да произведуваат електрична енергија и да бидат подготвени за енергетската криза што и беше нејавувана, Зоран Заев и Васко Ковачевски гледаат само како повеќе да украдат од енергетскиот систем во државата.
Затоа, сега, како што нагласуваат, државата ќе треба да увезува двојно и тројно поскапа електрична енергија, а цената ќе ја платат единствено граѓаните преку повисоки сметки за струја и преку зголемената цена на основните прехрабени продукти и инфлацијата.

„СДСМ и премиерот во заминување, Зоран Заев, не се способни да се справат со еконоската и енергетската криза. Тие се способни само за местење тендери за фамилијата Заеви и за криминалот и корупцијата, кои ја уништија државата“, е истакнато во нивното соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Лажен оџа и негови соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија53 минути

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е времено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија1 час

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа2 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија2 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет2 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет4 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет4 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет5 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ16 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион17 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет18 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион18 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија19 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет22 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија22 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија1 ден

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Досие