Контакт

Соопштенија

СДСМ: Целта на ВМРО-ДПМНЕ не е да им помогне на ССМ и работниците, туку да го урне договорот со СОНК

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ги погазуваше трудот и достоинството на работниците, ја држеше минималната плата под 9.000 денари и ги третира за евтина работна сила. Ниту е ВМРО-ДПМНЕ на страната на работниците ниту, пак, на страната на ССМ, напротив, целта на ВМРО-ДПМНЕ не е да му помогне на ССМ, туку да го суспендира договорот на Владата со СОНК за покачување од 15 % на платите во образованието и континурано покачување во согласност со методологијата, реагираат од партијата на власт на прес-конференцијата на Марија Митева.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ на овој начин бара помало зголемување на платите во образованието и детската заштита од 11,5 %. Владата предводена од СДСМ нуди системско решение преку воспоставување нова методологија, која значи постојан раст на платите во јавниот сектор. Преку социјален дијалог со ССМ, како репрезентативен синдикат, може да се дојде до системско решение за што преговорите траат“, е потенцирано во реакцијата од СДСМ.

До крајот на годината, како што напоменуваат, ќе се донесе нов закон за платите во јавниот сектор, кој ќе ги изедначи разликите и ќе воспостави систем на плати во јавниот сектор.

ВМРО-ДПМНЕ, оценуваат од СДСМ, треба да ја прими пораката на граѓаните и своето деструктивно однесување да го промени.

Соопштенија

СДСМ: Доста беа лаги, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да им се извинат на граѓаните и да се променат

Објавено пред

Сите лаги што Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ги пласираа во однос на евроинтеграциите потонаа. Тврдењата дека наводно државата ќе се бугаризирала, дека народот ќе бил асимилиран, пукнаа како меур од сапуница, како и многу други лаги претходно, пишува во соопштението од партијата на власт.

dobivaj vesti na viber

„Премногу е од лагите од белиот дворец, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да смогнат сили и да им се извинат на граѓаните. Еве шанса ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се променат и наместо да одработуваат за туѓи центри на моќ, да се престројат на страна на на граѓаните, на страната на националните интереси“, се додава во реакцијата од страна на СДСМ.

Претседателот на СДСМ и на Владата, Димитар Ковачевски, појаснуваат од владејачката партија, покажа државништво, покажа како се брани национален и државен интерес, како се штити националното достоинство на македонскиот народ.

„Од тој пример Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ може доста да научат“, потенцираат во напишаното од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка

Објавено пред

Ковачевски мора да понесе одговорност и да поднесе оставка. Кога виде дека цела држава се крена против него, ретерира, францускиот предлог е и со негов потпис, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Ковачевски, додаваат од опозициската партија, 6 месеци го преговарал и договорил последниот предлог, кој доколку не беше реакција на народот и ВМРО-ДПМНЕ, ќе де прифатеше и ќе значеше бугаризација за државата.

„Од Ковачевски пред еден месец биле побарани забелешки на предлогот, тој немал ниту една. Ковачевски сакаше да го протурка предлогот на мала врата, затоа и целиот процес го водеше тајно, без почитување на македонските интереси. Откога е фатен жив како преговарал и договорил предлог, кој е во корен спротивен на македонските интереси, тој ретерира и манипулира“, е наведено во писмената реакција од ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив, Ковачевски не може повеќе да го лаже народот.

„Интелектуалците, академската заедница, новинарите, колумнистите и ВМРО-ДПМНЕ го разоткрија и не дозволија бугаризација на државата. Ковачевски треба веднаш да си поднесе оставка. Потребни се избори. Ковачевски, но и СДСМ и ДУИ, немаат никаков основ да продолжат да ја водат Владата“, се потенцира во напишаното од партијата на Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Соопштенија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против зголемување на платите и не сака да се откаже од акцизата

Објавено пред

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ оценува дека СДСМ е против зголемување на платите и не сака да се откаже од акцизата, а секаде во светот се укинуваат даноците на горивата.

dobivaj vesti na viber

„Пратениците од СДСМ и ДУИ гласаа против предлогот на ССМ за линеарно зголемување на платите во јавниот сектор од 2.800 денари, што е всушност и порамнување по зголемување на минималната плата и обврска на власта. Но, пратениците од СДСМ гласаа против, исто како што гласаа против намалување на акцизата на горивата за 50 % и намалување на ДДВ од 18 на 5 %, и тоа во време кога во Германија се намали данокот на горивата, а вчера и во САД претседателот Бајден побара од Конгресот суспензија на федералниот данок на горивата во период од 3 месеци“, појаснуваат од партијата на Мицкоски.

Само пратениците од СДСМ и ДУИ, додаваат од таму, не сакаат да гласаат за повисоки плати и намалување на даноците и акцизата на горивата.

„Само СДСМ и ДУИ работат против граѓаните. Затоа, премногу е. Промени“, е наведено во соопштението од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет11 час

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион14 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија15 часа

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија16 часа

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет17 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија17 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет18 часа

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија18 часа

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија19 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет1 ден

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет1 ден

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет1 ден

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија1 ден

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион1 ден

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет1 ден

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...

Македонија2 дена

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа2 дена

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа2 дена

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија2 дена

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...