Контакт

Актуелно

Европа4 минути

Австрија и Словенија почнуваат дијалог за заедничката историја

Австрија и Словенија ќе отворат дијалог за заедничката историја. Претседателите на законодавните домови, Волфганг Соботка и Дејан Жидан на работен...

Свет39 минути

Голем пожар во Дака, изгореа 15.000 домови

Во голем пожар во Дака, престолнината на Бангладеш, изгореа 15.000 домов, а 50.000 луѓе останаа без покрив на главата. Пожарот...

Свет1 час

Иранскиот танкер исплови од Гибралтар

Иранскиот танкер,кој од минатиот месец беше заробен од Гибралтар поради сомневање дека носи нафта за Сирија, ноќеска го напушти пристаништето,...

Свет1 час

Шојгу: Летовите на бомбардерите беа планирани, целта не беше затрашување на САД

Руските стратешки бомбардери „Тупољев 160“ минатата недела изведоа планирани летови до Чукотскиот автономен регион, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј...

Македонија16 часа

Пожар долж пругата од селото Мрзенци кон Давидово

Пожар избувна денеска и во Гевгелиско. Како што информира Центарот за управување со кризи, активен пожар на запалени стрништа и...