Контакт

Спорт

Атлетико со десет играчи издржа во Лондон, Марсеј сигурен против Салцбург (видео)

Шансите Арсен Венгер да се збогува со Арсенал со титула од Лигата на Европа не изгледаат најдобри по првиот меч од полуфиналето против Атлетико Мадрид, откако шпанскиот клуб издржа со 10 играчи речиси цел натпревар за да има 1:1 по првиот меч. Во второ…

Објавено пред

Шансите Арсен Венгер да се збогува со Арсенал со титула од Лигата на Европа не изгледаат најдобри по првиот меч од полуфиналето против Атлетико Мадрид, откако шпанскиот клуб издржа со 10 играчи речиси цел натпревар за да има 1:1 по првиот меч. Во второто полуфинале, Марсеј со 2:0 го совлада Салцбург за со оптимизам да патува во Австрија.

Шиме Врсаљко можеше да биде трагичар на мечот, откако за само 10 минути доби два жолти картони и ги остави „јорганџиите“ со играч помалку на теренот на Арсенал. На домаќините им беа потребни повеќе од 50 минути да го „скршат“ отпорот на Атле, откако Александер Лаказет по одличното нафрлање на Вилшир го совлада Облак во 61. минута од мечот.

Но, Антоан Гризман уште еднаш покажа колку вреди за тимот на Диего Симеоне (кому исто така му беше покажан патот кон трибините), откако во 81. минута по една долга топка во половината на Арсенал израмни за ветувачки 1:1 пред реваншот на „Ванда метрополитано“.

Марсеј пак, сакаше да го реши двомечот со изненадувачки цврстите Ред бул Салцбург уште во првиот меч, и тоа делумно им успеа откако со пристојни 2:0 ќе патуваат на реваншот.

Флоријан Тован уште во 15. минута даде гол со глава по додавањето на Паје за водство на Французите, пред Клинтон Н’Џи да го постигне конечниот резултат во 63. минута повторно благодарение на Дмитри Паје.

АРСЕНАЛ-АТЛЕТИКО

МАРСЕЈ – САЛЦБУРГ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дејвис ја реши Јута, трип-дабл на Јокиќ против Оклахома

Објавено пред

Деневер, Лејкерси и Индијана забележаа победи на натпреварите во НБА лигата. ЛА Лејкерс со победата над Јута Џеџ 116:108 го обезбедија првото место во Западната конференција пред почетокот на плј-офот.

Лејкерси натпреварот против Јута го решиа во третиот период кога дојдоа до двоцифрена предност. Ентони Дејвис блескаше со 42 поени и 12 скокови, Леброн Џејмс забележа 22 поени, осум скока и девет асистенции.

Денвер Нагетс во драматичен меч успеа да слави против Оклахома тандер со 121:113. Победникот беше решен во продолжението откако во регуларниот дел резултатот беше 109:109. Крис Пол во самиот финиш погоди само едно од двете слободни фрлања.

Денвер со трипл-дабл го предводеше Никола Јокиќ со 30 поени, 12 скока и 10 асистенции, а Мајкл Портер јуниор го одигра мечот на јариерата (37 поени и 12 скока).

Денвер се трети на Западот, а Оклахома е на шестото место и можно е овие два тима да се сретнат во плеј-офот.Индијана предводена од ТиЏеј Ворен успеа да ги победи Вашингтон Визардс со 111:110. Ворен натпреварот го заврши со 34 поени и 11 скока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез на втора операција, одбраната на Мото ГП титулата изгледа далечна

Објавено пред

Мото ГП шампионот Марк Маркез мораше да оди на втора операција за да се поправи оштетената плочка поставена во неговата рака, зголемувајќи ги сомнежите дека одбраната на титулата ќе биде невозможна за Шпанецот.

Маркез ја повреди раката при падот за време на првата трка од сезоната во Шпанија, по што веднаш беше однесен на операција, но се врати само три дена подоцна во обид да се натпреварува на трката во Андалузија, но се повлече по квалификациите.

Пред Чешкото ГП во Брно, пак, тој мораше да оди на нова операција во Барселона за поправање  на плочката и сега ќе мора да остане во болница барем 48 часа. Останува да се види дали тој ќе може да се врати на неделната трка.

Фабио Квартараро по двете победи во Херез има 50 поени предност во генерален пласман, кои можат да бидат одлучувачки во скратената Мото ГП сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пуерта по 15 години призна дека лажел за допингот по поразот од Надал

Објавено пред

Поранешниот аргентински тенисер, Маријано Пуерта, призна дека лажел за да добие намалена казна за допингување по финалето на Ролан Гарос во 2005, кога загуби од Рафаел Надал.

Надал се врати од загубениот прв сет, за да ја освои својата прва гренд слем титула на омилените терени во Париз (каде што има 12 титули), по што сега 41-годишниот Пуерта бил позитивен на стимулантот етилефрин.  Бидејќи веќе имаше отслужено деветмесечна суспензија поради позитивен тест на кленбутерол во 2003, тој доби осумгодишна суспензија.

Меѓутоа, тој тврдеше дека вториот позитивен тест е резултат на тоа што тој случајно се напил од водата во која неговата сопруга имала медикаменти за менструални болки, и неговата казна беше намалена на две години. Сега, во интервју за весникот „Ла насион“, тој признава дека тоа било лага и дека земал додатоци за исхрана добиени од личниот тренер Дарио Лецман.

„Објаснувањето кое го користевме како стратегија беше лага. Не можевме да направиме ништо бидејќи тие апчиња не беа купени на легален начин. Моите адвокати сметаа дека не е добро да го признаам тоа. Но, верувајте, не добив никаква спортска предност и не сакам да ме означуваат како измамник“, вели Пуерта.

Неговиот поранешен тренер, Андрес Шнајтер не верува во оваа верзија.

„Го прашав што се случи и тој ми кажа дека не знае. Мислев дека лаже и дека одговорот не е искрен. Мислам дека земал нешто без да знае“, вели Шнајтер.

Пуерта беше на деветтото место на АТП листата тогаш, но не успеа да го врати ова ниво на игра по камбекот во 2007 и се пензионираше две години подоцна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет54 минути

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа1 час

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија2 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав, по предвремените избори коишто се одржаа на 15...

Македонија13 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион13 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија15 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ17 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија17 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија17 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет18 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија20 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет21 час

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија21 час

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет23 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет23 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет23 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет24 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет24 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет1 ден

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Досие